B7 vitamini eksikliği belirtileri

B7 vitamini eksikliği belirtileri

B7 vitamini eksikliği belirtileri
Vitaminler konularımızdan B7 vitamini hakkında bilgiler vereceğimiz konumuza hoşgeldiniz. Konumuzda B7 vitamini nerelerde bulunur, yaraları ve zararları, B7 vitamini eksikliği belirtileri hakkında bilgiler bulacaksınız…
Yüce Allah teala hazretleri evrende çok değişik vitaminler yaratmıştır. günümüzde insaoğlu şimdilik bir kaç çeşit vitamin hakkında bilgi sahibidir. Allah teala hazretlerinin hiç bir şeyi hikmetsiz yaratmadığını bilen bizler mümkün olduğunca herşey hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalıyız.
Şimdi B7 vitamini ile ilgili topladığımız bilgileri sizlere aktaralım…

B7 vitamini eksikliği belirtileri

B7 vitamini nedir?  biotin ve H vitamini 

B7 Vitamini diğer B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir.B7 vitamini farklı ekollerce biotin ve H vitamini olarakta adlandırılmaktadır. Bu isimlerin üçüde aynı maddeyi ifade eder.
Vitamin B7 gıdalarla alınabilir ve aynı zamanda bağırsaktaki mikroplar tarafından da üretilmektelir. B7 vitamini sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir vitamindir. Aynı zamanda birlikte saç ve tırnak sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 
B7 Vitamini Özellikleri
 
B7 vitamini, ilk kez maya gelişinde keşfedilmiştir.  Memelilerde günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu tesbit edilmiştir.
 
Vitamin B7 suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur fazlası idrarla atılır.
 
Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar. Bu durum normalde sorun yaşamayan çimlere gübre verildiğinde yaprak kalitesi artışına benzetilebilir.
 
İnsülinden bağımsız diyabet hastalarında yapılan çalışmalarda, 1 ay boyunca günde 10 miligram B7 vitamini almanın kan şekerinin dengelenmesinde ciddi yararı göstermiştir,B7 vitamini kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.Bununla birlikte şeker hastalarında yıllar içerisinde ortaya çıkan organ hasarından (böbrek,kalp,damar göz) koruduğu tesbit edilmiştir.
 

B7 Vitamini Eksikliği nedir 

B7 Vitamin eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, tırnaklarda yumuşama, kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.
 
Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda B7 eksikliği düşlündürmelidir. B7 vitaminin tablet,kapsül,pastil formaları vardır.saç besleyici olarak şampuanlarda,tırnak ve cilt besleyici olarakta kremleri vardır.Ağızdan alınması sistemik dolaşıma geçerek her bölgede etkili olur
 
Özellikle saç dökülmesinde FDA onaylı minoxidil ve finasterid kullanımına ek olarak biotin alımı bu ilaçlardan alınan cevabı artırmaktadır. Saç ekimi sonrası günde 2 mg B7 vitamini alan hasta gurubunda şok dökülmenin daha az olduğu ayrıca ekilen saçların daha erken ve daha kaliteli geri çıktığı klinik çalışmalarda gösterilmiştir.
B7 vitamini nelerde bulunur?

Deniz ürünleri ( alabalık, uskumru, ıstakoz, istiridye)

Süt

Süt ürünleri (peynir, yoğurt)

Buğday

Buğdaydan yapılan ürünler

Maya

İçerisinde maya bulunan ürünler

Karnabahar

Lahana

Brokoli

Ispanak

Soya fasulyesi

Patates

Pirinç

Yulaf

Böbrek ve karaciğer gibi hayvansal gıdalar

Tavuk eti

Yumurta

B7 vitaminini yumurtadan alırken dikkat edilmesi gereken şey, yumurtanın sarısıyla beslenip beyazının çok tercih edilmemesi gerekliliğidir. Çünkü yumurtanın beyazında, bağırsaklarda B7 vitamininin emilmesini zorlaştıran enzimler vardır ve sürekli yumurta beyazı yendiğinde vücutta B7 vitamini eksikliği meydana gelebilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar