B12 vitamini ile ilgili bilgiler

B12 vitamini ile ilgili bilgiler

B12 vitamini ile ilgili bilgiler

Yeni bir vitamin konumuzla sizlerle birlikteyiz. Bugün B12 vitaminin hakkında bilgileri, B12 vitamininin faydaları ve zararlarını, B12 Vitamini İçeren Besinleri, B12 vitamini eksikliğinin verdiği zararlar gibi bilgileri bulacağınız konumuzu beğeneceğinizi ve faydalanacağınızı umuyoruz.

Yüce Allah teala hazretleri, ne kadar güzel bir düzen yaratmış ki, her şey yerli yerinde ne eksik ne de fazla, İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli herşeyi yaratmış rabbimiz ve değişik besinlerin içerisine yerleştirmiş.
 
Vitaminler konularını okurken bunu daha bir anlayacağız. İnsanların yaşamları için gereken binlerce çark bir arada işliyor. Rabbim idrak edenlerden eylesin. Gerektiği gibi şükreden ve inananlardan eylesin.
 
Bu konumuzda B12 vitamini ile bilgileri paylaşacağız. Umuyoruz bu bilgiler yararlı olur.

 

B12 vitamini ile ilgili bilgiler

Suda eriyen B12 özellikle sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. Folik asit ile birlikte doğum defektlerini önlemekte önemli rol oynar. Yine folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır. Asetilkolin üretimini arttırdığı ve beyinde sinir iletimini düzenlediği için Alzheimer hastalığında koruyucu rolü olabileceği düşünülmektedir.

Normal büyüme gelişmede olumlu rol oynar. Sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar. Pernisiyöz anemi tedavisinde kullanılır. Mide barsak sisteminin bir kısmı cerrahi olarak çıkartılmış hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler. Vejeteryanlarda ve birtakım emilim bozukluğu olan hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler. Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir. DNA molekülünü sentezler ve kırmızı kan hücrelerini üretirler.

Hangi besinlerde bulunur? – B12 vitamini ile ilgili bilgiler

B12 vitamini folik asit (B9 Vitamini) ile birlikte alınmalıdır.Karaciğerde, sütte, yumurta akında, peynirde, balıkta, ette ve karideste bol miktarda , bitkilerde ise son derece az miktarda bulunur. Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

Günlük ihtiyacınız nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde günlük ihtiyaç 2 mikrogramdır.

Eksikliği nelere yol açar?

B12 vitamin eksikliklerinde zihinsel ve sinirsel fonkisyonlar bozulabilir ve kulak çınlaması, hissizlik gibi belirtileri görülür. Yaşlı insanlarda depresyonun en önemli nedenidir. Yaşlandıkça B12 vitamininin emilimi için gerekli olan mide asitimiz giderek düşer. Besinlerin emilim yeteneğini kaybeden yaşlı insanlarda, B12 gereksinimi giderek artar.

Bu nedenle 50 yaş üzerindeki insanların B12 vitaminini harici alınması önerilir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir. Ağır vitamin B12 eksikliğinde ise sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe vitamin B12 eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık % 40’ında vitamin B12 eksikliği olduğunu göstermektedir. Bu yaşlarda görülen bazı zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle oluşabileceği düşünülmektedir.

Alzheimer hastalığına benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yıllar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüşümsüz hale gelebilir. B12 vitamini eksikliğinin, iyileşmesi mümkün olmayan sinir tahribatlarına neden olması dolayısıyla, hayvansal ürünlerin hiçbirini yemeyen vejeteryanların, mutlaka ayrıca B12 vitamini alması gerekir. Hafif derecede B12 eksikliği çok sık görülür. Uyuşukluk, unutkanlık, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler HIV pozitif kişilerin % 35 inde vitamin B12 eksikliği olduğu bulunmuştur. Yararı tam olarak kanıtlanamasa da AİDS tedavisinde vitamin B12 eklenmektedir.verir.

 

B12 vitamini ile ilgili Özel Çerkezköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Burcu Tokmak’tan bilgiler; 

“B12 vitamini hayatımızı sağlıklı sürdürmede görevli önemli bir vitamindir. DNA yapımına katılarak hücre büyümesinde görevlidir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görevlidir, sinir sisteminin düzenli çalışmasında, hafıza ve denge sistemlerinde görevlidir. İnsan bedeni 5 yıllık B12 vitamini depolayabilir. B12 vitamini sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder” diye konuştu.

 

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ

B12 vitamini yetersizliğinin çoğunlukla, mide- barsak hastalıkları nedeniyle emilim bozukluğundan kaynaklandığını söyleyen Burcu Tokmak, “Daha nadir bir sebebi de vejeteryan diyeti uygulanmasıdır. Yaşlılık, kronik alkolizm, yağ aldırma operasyonları da B12 eksikliğinin görüldüğü diğer durumlardır” dedi.
 
B12 vitamini, hayvansal kaynaklı besinler olan kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bulunduğunu hatırlatan Tokmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günlük diyet çoğunlukla bitkisel besinlerden oluştuğunda, alınan B12 vitamini miktarı da azalır. Besinlere uygulanan yüksek sıcaklık, B12 vitamininin de kaybına yol açmaktadır. Asit, alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır.
 
Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artırır. Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, yine B12 vitamini kaybını artıran sebepler arasındadır. Etler ızgara yapılırken, sıcaklık ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20’sinin kaybolduğu bilinmektedir. UHT sütlerdeki kayıp yüzde 7- 10 civarında iken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır.”
 

B12 vitamini eksikliğinin verdiği zararlar

B12 vitaminin eksikliğinin vermiş olduğu zararları anlatan Tokmak açıklamasını şöyle tamamladı: ” Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, bayılmalar, mide bulantısı-kusma, baş dönmesi, denge kaybı, uyku hali, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp  çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, el ve ayaklarda uyuşmalar görülebilir. Kandaki B12 seviyesini yükseltmek için vitamin takviyesi alabilir veya hayvansal ürünlerin tüketimini artırabilirsiniz. Ancak kandaki B12 seviyesine  göre en uygun tedavi dozunu hekiminizin belirlemesi gerekmektedir.”
 
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar