Hapşırınca Okunacak Dualar

featured

Selam dostlar, konumuzda Hapşırınca Okunacak Dualar, Hapşırdıktan sonra ne demeliyiz?, Hapşırınca elhamdülillah denir mi?, Hapşırınca okunacak dua Arapça, Hapşırdıktan sonra ne denir, Hapşırınca elhamdülillah demenin fazileti, Hapşırınca elhamdülillah diyene Ne Denir, Hapşırınca yerhamükellah ne demek, Hapşırınca ne Denir Arapça, Hapşırınca neden elhamdülillah denir, Yerhamükellah dedikten sonra ne Denir aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Konunun sonuna Dua Kategorimize link verdik. Faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de Hapşırınca Okunacak Dualar ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Hapşırınca Okunacak Dualar


Yüce Allah cc. Hazretleri insanı müthiş bir mekanizma ile yaratmıştır. İnsan vücudunda hapşırma mekanizması ile sağlıklı bir kalp ve akciğer için hapşırmak önemlidir. Solunum yollarımızın en iyi savunma mekanizması da yine hapşırmaktır. Akciğerlerimizde normal yollardan atılamayan ölü hava, hapşırıkla dışarı atılabilir. Ayrıca hapşırık esnasında sinüs kanallarımız, burun deliklerimiz açılır, beyin, akciğer ve kalp damarlarımız genişler.
Buhari’den nakledilen bir hadiste; 
“Allah, aksırmayı sever, fakat esnemeyi sevmez. Bir kimse aksırıp “elhamdülillâh” derse, bunu işiten Müslümanların,“yerhamükellah” diye karşılık vermesi gerekir. Esneme ise, şeytandandır. Bunun için, esneme ihtiyacı duyan kişi mümkün olduğu kadar buna mani olsun. Çünkü biriniz esnediği zaman şeytan ona güler.” (Buhâri, Edeb, 165, 166; Müslim, Zühd, 54; Tirmizî, Edeb, 1, 4; Nesaî, Cenâiz, 52)

Hapşırınca “Elhamdülillah” demeli, bunu duyan müslüman da,  Yerhamükellah” yani (Allah sana rahmet etsin.) demelidir! Üçüncü biri  varsa “Yehdina ve yehdikümullah” demelidir! Üçüncü bir kimse yoksa,  aksiran cevap olarak aynı seyi söylemelidir! 

Hadis-i serifte buyuruldu ki: “Hapsurunca “Elhamdülillah” diyen göz ağrısı görmez.” “Hapsurunca Elhamdülillah diyen, 70 türlü belâdan korunur.”


Hapşırınca Okunacak Dua arapça

Elhamdülillah Arapçası:  الحمد لله   el-hamdü-li-ilah

Okunuşu: El-hamdü li’llâh.

Anlamı :  Allah’a hamdolsun, Allah’a şükür.

 yerhamükallah arapça yazılışı   يرحمك‌الله    

Okunuşu: yerhamükallah
Anlamı :  Allah sana rahmet etsin.
Üçüncü biri varsa – Yerhamükellah dedikten sonra ne Denir

“Yehdina ve yehdikümullah” demelidir…

Anlamı :   Allah hepimizi hidayete erdirsin.


Hapşırınca Okunacak Dualar
Hapşırınca Okunacak Dualar


Hapşırınca Okunacak Dualar  konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer  konularımıza aşağıdaki  linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com


SİTEMİZDEKİ TÜM DUALAR için burayı kullanabilirsiniz…

Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Seyyidü’l-istiğfar duâsı

Göz hastalıkları için okunacak dualar

Yatmadan önce okunacak dualar


 

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Hapşırınca Okunacak Dualar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...