Kibir ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

Kibir ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

Konumuzda Kibir ile ilgili Atasözleri ve Anlamları paylaşmaya çalışacağız. Kibirli insanları, büyüklenen insanları zaten kimse sevmez.

Allah cc. Hazretlerinin hoşlanmadığı şeylerden olan kibir için Yüce Allah Teala hazretleri Zümer suresi 60.ayette mealen Kibirlenenlerin yeri cehennem değil mi?” buyurmaktadır.

Bizler müslümanlar olarak kendimizi diğer yaratılmış insanlardan üstün görme hastalığına kapılmamalı şeytanın yaptığı gibi büyüklenmemeliyiz ki; Yüce Rabbimizin gazabına uğramayalım.

Kibir ile ilgili deyimler başta olmak üzere kibir ile ilgili diğer konularımıza konunun en altında linkler verdik. O konularımızdan da yararlanabilirsiniz. dostkelimeler.com

 

Kibir ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

Alçak yerde, tepecik kendini dağ zanneder. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan yetenekli ve işi bilen kişilerin bulunmadığı yerde işi bilmeyen ve acemi birinin kendisini büyük görmeye çalışacağıdır.

Alçak uçan yüce konar, yüce uçan alçak konar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde toplum içerisinde mütevazi, alçak gönüllü olan kişilerin sevildiği, böbürlenerek büyüklük taslayan ukala kişilerinde de hiç sevilmediği ne güzel anlatılmış. Toplum içerisinde yada ailede kişi kendisini diğer kişilerden üstün görmemeli, bildiği ve yetenekli alanlarda hünerlerini insanlık ve toplum için harcamalıdır.

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yeteneksiz, işi bilmeyen bir kişinin herhangi bir şekilde bir işin başına geçince böbürlenerek kendisini büyük görme hastalığına tutulacağı bildirilmektedir. Verilen görevin kendisine verilmesinin gerektiğini iddia ederek gerçekten büyük bir kişi olduğunu sanırlar. Battıkça batarlar.

 

Kibir ile ilgili Atasözleri ve Anlamları konumuzdan sonra sitemizde mevcut diğer misafirlik ile ilgili konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. dostkelimeler.com

Kibir ile ilgili deyimler

Kibir ile ilgili ayetler

Kibir ile ilgili hadisler

Kibir ile ilgili sözler

Alçak gönüllülük ile ilgili hadisler

Tevazu İle İlgili Hadis-i Şerifler

Kibir hikayeleri

Kibrin Zararı hikayesi 

Kendini beğenmek ile ilgili sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar