K vitamini hakkında bilgi

K vitamini hakkında bilgi

K vitamini hakkında bilgi

Vücudumuz için çok gerekli bir vitamin hakkında bilgileri bir araya getirdiğimiz konumuz ile karşınızdayız.

Yüce Allah teala hazretleri, ne kadar güzel bir düzen yaratmış ki, her şey yerli yerinde ne eksik ne de fazla…
Vitaminler konularını okurken bunu daha bir anlayacağız. İnsanların yaşamları için gereken binlerce çark bir arada işliyor. Rabbim idrak edenlerden eylesin. Gerektiği gibi şükreden ve inananlardan eylesin.
Bu konumuzda K vitamini ile bilgileri paylaşacağız. Umuyoruz bu bilgiler yararlı olur.

K vitamini hakkında bilgi – Naftakinon

K Vitamini Yağda eriyen bir vitamindir. Diğer adı Naftakinon olan K Vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Eksikliğinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bazı kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.
 

K Vitamininin Faydaları Nelerdir?

K vitaminlerinin en önemli görevi kanın pıhtılaşmasında oynadığı etkin roldür. Kemik kırıklarının iyileşmesinde de görev almaktadır.
 

K Vitamini Hangi Besinlerden Sağlanabilir?  K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 

Daha çok yeşil yapraklı sebzelerde ve şifalı bitkiler de bulunur. Lahana, maydanoz, Brüksel lahanasın, şalgam, pancar yaprağı, ıspanak, fasulye, yeşil domates, bamya, brokoli, kuşkonmaz, tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, bezelye, yeşilbiber, soya fasulyesi, kivi, yaban mersini, kuru erik, havuç, marul, domates, kabak, yumurta sarısı, karnabahar, buğday kepeği, yeşil çay, kabak, yoğurt ve patates…
Gün içindeki K Vitamini gereksinimi, yiyecekler ve yararlı bakteriler ile karşılanabilir.
Karaciğerde K vitamininin ufak bir bölümü depolanmaktadır.
 

K Vitamini Eksikliğinin Vücudumuza Ne Gibi Etkileri Vardır?

Yetecek kadar alınmayan K vitamini kanın pıhtılaşma özelliğini yardımcı olamayacaktır ve sonuç olarak da idrar yollarında, akciğerlerde, diş çevresinde, sindirim sisteminde ve deri yüzeyinde kanamalar oluşur. Bu vitaminin eksik alınması durumunda, Kanamanın durmaması, adet dönemlerinde fazla kanama, deri altında noktalar, basur, burun kanaması, idrarda kan fark edilmesi gibi durumlar yaşanabilir.
 

K Vitamininin Eksikliğinin Giderilmesi

K vitaminlerinin eklenmesi, sadece kanamalı hastalarda, eksikliği gidermek için kullanılabilir. Yeni doğmuş bebeklerin göbek kanaması oluşma sebebi K vitamini eksikliğindendir. Bu sebeple doğumdan sonra K Vitamini iğnesi hemen yapılmaktadır.
Sürekli ya da uzun süre antibiyotik kullanımı da K vitamini eksikliğine sebep olur. Emiliminde sorun olan insanlar, bazı ameliyatlar sonrası, yetersiz beslenen insanlarda bu vitaminin eksikliği görülebilir.
 

K Vitamininin Fazla Alınması

Çok nadir görülmektedir. Kanın fazla pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklığı gibi durumlara, karaciğer işlevlerinde bozulmalara sebep olabilir. Terleme ve göğüste sıkışma yaşanabilir.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar