Tembellik ile ilgili atasözleri ve anlamları

Tembellik ile ilgili atasözleri ve anlamları

Konumuzda atalarımızın söylediği Tembellik ile ilgili atasözleri ve anlamları paylaşmaya çalışacağız.

Yüce yaratımız Allah cc. hazretleri insanın çalışmasını istemiş, bir işi bitirdiğinde hemen başka işe koyulmasını istemiştir. Demek ki müslüman tembel olmaz. Kahve köşelerinde ömrünü harcamaz. Devamlı olarak çalışır ve insanlığa yararlı şeyler peşinde koşar.

Şimdi sizleri tembellik atasözlerimizi ve dilimiz döndüğünce anlamlarını yazmaya çalışacağız. Umuyoruz beğenirsiniz. 

Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Tembellik ile ilgili atasözleri ve anlamları


Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde anlatıldığı üzere tembel kişilere iş buyurursak, ilk önce akıl vermeye çalışır. Kendisi yapmamak için bize akıl vermeye, şöyle şöyle yap demeye başlar. 


Üşenenin (utananın, erinenin) oğlu kızı olmamış Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde anlatılan kişinin tembelliğinden dolayı hiç bir işe yarar olayı olmadığıdır. Tembel kişiler topluma yararlı hiç bir şey yapmaz demektir.


Emeksiz yemek olmaz Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüz çalışmadan para kazanılamayacağını en güzel ve kısa şekilde anlatmış. İnsan ancak çalışırsa kendi ve ailesinin iaşesini kazanabilir. Tembel tembel oturan kişiye kimse yemek vermez. 


Ağustosta beyni kaynayanın zemheride kazanı kaynar. / Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde yazın sıcağında güneş altında da olsa çalışmak gerektiği, her işin zamanında yapılması gerektiği anlatılıyor. İnsan çalışılacak zamanlarda çalışırsa iş yapılamayacak zamanlarda kendisine yiyecek hazırlar anlamında kullanılmaktadır.


Yatan aslandan gezen tilki yeğdir (iyidir) Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde parası pulu olsada yani insan maddi açıdan güçlü olsa da çalışıp didinmesi, birşeylerle meşgul olmasının çok daha güzel olduğu anlatılmaktadır. İnsan ölene kadar boş durmamalı maddi gücü iyi olsa da insanlığın hizmetine çalışmalı, Rabbine karşı ibadetlerinde de gevşeklik göstermeden hareket etmelidir.


Yatanın yürüyene borcu vardır Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde yan gelip yatanların iş yapıp çalışanlara işlerini yaptırdıklarından her zaman onlara para vermeleri gerektiği anlatılıyor. Örnek verirsek evde bir musluk bozuk ve kendin yapmıyor, bu basit iş için tamirci çağırıyorsun, tamirciye para vermek zorundasın. Kendi işini kendin görmezsen her zaman bu böyledir. O nedenle basit ve yapabileceğimiz işleri Rabbimizin bize verdiği aklımızı ve el becerimizi kullanarak kendimiz yapmalıyız.


Yazın gölge hoş, kışın çuval boş (Yazın gölge kovan, kışın karın ovar) Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde çalışılacak zamanlarda yatarak tembellik edenlerin çalışılamayacak zamanlarda yemeye bir şey alacak parasının olmayacağı anlatılıyor. Diğer bir anlatımla; çalışması gereken zamanlarda yan gelip yatanların kötü günleri olduğunda zor duruma düşecekleri anlatılmaktadır.


Boş gezmekten, bedava çalışmak yeğdir Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüz insan için boş boş zaman harcamasındansa gidip bir arkadaşına, eşine, dostuna yardım için çalışması daha faydalıdır anlamında söylenmiştir. Çalışan demir pas tutmaz atasözümüzde dendiği gibi insan boş durmaz her daim çalışırsa kendi yararınadır.


Çalışanı mal basar, tembeli uyku basar Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde ne güzel anlatılmış ki; çalışan kişinin parası olduğu çalışmayanın ise yattıkça yatası geldiği. Biz müslümanlar olarak her daim çalışmalıyız. Hem rızkımız için hemde Rabbimize ibadet etmek için çalışmalıyız. Boş zamanlarımızda da insanlığa hizmet edecek işler yapmalıyız. 


Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde  fakirliğin ayıp olmadığı anlatılır. Çünkü fakirlik Rabbimizin bir imtihanıdır. Oysa tembelliğin çok ayıp olduğu anlatılmaktadır.


Nasihat istersen tembele iş buyur Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde tembele iş buyurmanın insana çok değişik nasihatler vereceği anlatılıyor. Tembel kişiye bir iş verirsiniz ve aylar geçer bakarsınız hala iş bitmemiştir. Bu durumlar insanlar için bir nasihattir. 


Tembele dediler kapını ört, dedi yel eser örter Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde tembel kişiler en basit bile işlerini çevresindeki insanlardan veya olaylardan bekler. Kapının kapanması için bile rüzgarın esmesini bekler demek ne kadar tembelliğe alıştığını anlatması bakımından güzel bir atasözümüzdür.


Akan su yosun tutmaz Atasözünün anlamı kısaca nedir

Atasözümüzde devamlı çalışan kişilerin yeteneklerinde ve çalışma isteklerinin azalmadığı, oysa tembel kişilerin de yan gelip yata yata artık hiç bir iş yapmamak istedikleri anlatılıyor.


Tembellik ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra tembellik ve çalışmak  ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca göz atabilirsiniz…. dostkelimeler.com

Tembellik ile ilgili sözler

Tembellik ile ilgili ayetler

Çalışmak ile ilgili sözler

Çalışma Hikayeleri

Çalışmak ile ilgili ayetler

Çalışmak ile ilgili hadisler

Çalışmak ile ilgili atasözleri

Nimet ile ilgili ayetler

Boş vakit ile ilgili ayetler

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar