Hile ile ilgili atasözleri

Hile ile ilgili atasözleri

Hile ile ilgili atasözleri

Hile yapmak, özellikle de alışverişte hile yapmak Yüce Allah teala hazretlerinin sevmediği davranıştır. Hile kuranların hilelerine karşı Allah teala hazretleri onlara kurdukları hilelerini kendilerine çevirecektir. Allah cc. Hazretleri hilekarların hilelerine karşı acılı bir azap hazırladığını yüce kitabı Kur’an’da açıkça açıklamıştır.

Hile konusunda atasözleri aşağıda sıralanmıştır. Dilimiz döndüğünce de açıklamalarını yazmaya çalıştık. Eksik gördüğünüz atasözlerini yorum bölümümüzden ekleyerek sizde sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Semih YAŞAR

Hile ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

Hilebâzın karnı doymaz. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz hile ile iş yapan kişinin hile ile kazandığı paraların hayrını göremeyeceği hatta yemeye yiyecek bile bulamayacak duruma geleceğini açıklamaktadır.

Hilekârın gözü yaşlı olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz hilekarların bazen tuzak kurarken ağlayarak sızlanarak kendilerine kurbanlar aradıklarını anlatır. Bazen görürüz ki dilenciler bir feryat bir figan içinde yalvararak insanlardan bir şeyler istemektedir. Yalvara yakara ancak Allah teala hazretlerinden istenir.

Başkasına çukur kazma, kendin düşersin. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde hile kurmaya çalışanların eninde sonunda kendi kurdukları tuzağa kendilerinin düşeceği anlatılmaktadır. Atalarımız başkasına çukur kazanın o çukura kendisinin düşeceğini ne güzel anlatmışlar.

Hile aksisada gibidir, döner sahibini bulur. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz yukarıdaki atasözümüze benzer bir anlam taşıyor. Aksiseda seslenince dağlardan geri gelen sestir. Hilekarların hilelerinin gün gelip dönerek hilekarın kendisine geleceğini ne güzel anlatmışlar.

Hilekâr dokuz ocak yıkmayınca, bir ocak yapmaz. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz hilekarların defalarca hile yaptıktan sonra bir işlerini doğru yaptıklarını, tuzaklarıyla insanları kandırdıktan sonra bir kereliğine doğru işler yaparak onları bak ne kadar doğruyum diyerek kandırmaları anlamındadır.

Anasının gözü. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz hile ve düzen konusunda hünerli kişiler için söylenmektedir.

Zor oyunu bozar. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde düzenbazların oyunlarının zor kullanılarak, direnmekle bozulacağını hatırlatır.

Adamın iyisi alış verişte belli olur. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz ile anlatılmak istenen insanları tanımak istiyorsanız alışveriş yapın da aldığınız mallardaki kusuru size ne kadar anlatmış görün anlamındadır. İyi ve hilesiz kişi malı satarken bütün aksaklıklarını arızalarını size anlatarak size satar, hilebaz kişi de öyle ballandıra ballandıra kötü şeyi iyi diye satmaya çalışır.

Tilki tilkiliğini bildirinceye kadar post elden gider. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz hilebaz kişilerin hilelerine uyanana kadar sizi kandırmaya devam edeceğini anlatıyor.

Tuzak ile aslan tutulur, güç ile köstebek tutulmaz. Türk atasözü

( atasözümüzün diğer şekli şu şekildedir) Al ile arslan tutulurgüç ile sıçan tutulmaz

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan zekamız ile güçlü bir hayvanı yakalayabileceğimizi fakat gücümüzü kullanarak güçsüz bir hayvanı bile yakalayamayacağımız anlatılıyor.Yani hilebazlara karşı gücümüzü değil de aklımızı kullanmamız gerektiği, ancak bu şekilde hilelerinden kurtulabileceğimiz anlatılıyor.

 

 

Hile ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilir ve faydalanabilirsiniz…… Semih YAŞAR

Tecrübe İle İlgili Atasözleri ve anlamları

Hile ile ilgili sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar