B9 vitamini eksikliği faydaları

B9 vitamini eksikliği faydaları

B9 vitamini eksikliği faydaları

Yeni bir vitamin konumuzla sizlerle birlikteyiz. Bugün B9 vitaminin hakkında bilgileri, B9 vitamininin faydaları ve zararlarını, B9 Vitamini İçeren Besinleri, B9 Vitamininin Vücuttaki Fonksiyonları gibi bilgileri bulacağınız konumuzu beğeneceğinizi ve faydalanacağınızı umuyoruz.

Yüce Allah Teala Hazretleri, ne kadar güzel bir düzen yaratmış ki, her şey yerli yerinde ne eksik ne de fazla, İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli herşeyi yaratmış rabbimiz ve değişik besinlerin içerisine yerleştirmiş.
 
Vitaminler konularını okurken bunu daha bir anlayacağız. İnsanların yaşamları için gereken binlerce çark bir arada işliyor. Rabbim idrak edenlerden eylesin. Gerektiği gibi şükreden ve inananlardan eylesin.
 
Bu konumuzda B9 vitamini ile bilgileri paylaşacağız. Umuyoruz bu bilgiler yararlı olur.

B9 vitamini eksikliği faydaları – Folik Asit

B9 vitamini nedir

B9 VİTAMİNİ (Folik Asit) Folik Asit ve vitamin BC gibi isimlerle de bilinen B9 vitamini, B12 vitaminine benzer etki alanları olan THFA adlı enzimin ön maddesidir. Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır.
 
Karaciğerde bir miktar depolanabilmekte olan B9 vitamini ayrıca barsak bakterileri tarafından da üretilebilmektedir. Oldukça dayanıksız olduğundan ışık, ısı gibi etkenlerle, bekleme ve pişirilme esnasında tahrip olur.
 
B9 Vitamininin Vücuttaki Fonksiyonları
 
Vücuttaki tüm biyolojik olaylarda yer alan folik asit, kalp ve damar hastalıkları riskini, pek çok tümör oluşumunu önlediği gibi kan hücrelerinin yapımı, çoğalması ve bağışıklık sisteminde antikorların oluşması için de gereklidir.
 
Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır. DNA ve RNA sentezinde görev alan B9 vitamini, hücre bölünmesi için gereklidir.
 
Büyümeyi sağladığı gibi anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de oldukça önemlidir.
 

B9 Vitamini Eksikliği

 
Eksiklik belirtileri B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. Bu belirtiler başta yetersiz beslenme, sindirim sisteminden emilimin ameliyat veya hastalık nedeniyle bozulması, sık alkol tüketimi, ilaç kullanımı, stres ve hamilelik gibi durumlarda ortaya çıkar. 
 
Bu durumda iştahsızlık, kilo kaybı, dilde şişme ve kızarma, ishal, unutkanlık, huzursuzluk, paranoya durumu, enfeksiyonlara yatkınlık ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli belirtiler görülebilir.
 
Hamilelikte bebek, annenin karaciğerdeki depolarını kısa sürede boşaltır. Bu duruma bağlı olarak B9 vitamini eksikliğiyle ortaya çıkan riskler erken doğum, düşük ağırlıklı bebek ile bebekte spina bifida gibi beyin-omurilik anomalisidir.
 

B9 Vitamininin Fazla Alınması

 
Günde 0.4 mg’ dan fazla B9 vitamininin alınması deride kızarma, kabarma, kaşıntı ve alerjik bronş spazmlarına yol açabilir. Vücuttan idrarla atılır.
 

B9 Vitamininin Özellikle Kullanılması Gereken Durumlar

Hamilelerin, süt veren annelerin, menopoz dönemindeki kadınların, doğum kontrol hapı kullananların, dengesiz beslenenlerin ve sigara içenlerin B9 vitamini ihtiyacı daha fazladır.
 

B9 Vitamininin Bulunduğu maddeler

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek gibi hayvansal gıdalarda bulunur…
 
 
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar