B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği

Yeni bir vitamin konumuzla sizlerle birlikteyiz. Bugün B12 vitaminin hakkında bilgileri ve  B12 vitamini eksikliğinin verdiği zararlar gibi bilgileri bulacağınız konumuzu beğeneceğinizi ve faydalanacağınızı umuyoruz.

Yüce Allah teala hazretleri, ne kadar güzel bir düzen yaratmış ki, her şey yerli yerinde ne eksik ne de fazla, İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli herşeyi yaratmış rabbimiz ve değişik besinlerin içerisine yerleştirmiş.
Vitaminler konularını okurken bunu daha bir anlayacağız. İnsanların yaşamları için gereken binlerce çark bir arada işliyor. Rabbim idrak edenlerden eylesin. Gerektiği gibi şükreden ve inananlardan eylesin.
Bu konumuzda B12 vitamini ile bilgileri paylaşacağız. Umuyoruz bu bilgiler yararlı olur.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini suda eriyen vitamin grubu içinde yer alıp, oldukça önemli etkilere sahip olan bir vitamindir. Eksiliğinde ise kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilecek etkiler gösterir.
 
B12 vitamininin faydaları nelerdir?
 
B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde oldukça önemli bir vitamindir. Sinir siteminin istenilen şekilde çalışması için yardımcı olur. B12 vitamini vücutta çabuk tüketilen bir vitamin değildir. Uzun süre depolanabilir. Vücutta 5 yıl depo edilebilir. Folik asit vitamininin vücut içinde daha etkili olmasına yardımcı olur.
B12 vitamini kendisini güçsüz hisseden, yorgun hisseden, hafıza kaybı sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde de kullanılır. Yaşlılar üzerinde özellikle kullanılır.
Kansızlık sorunu yaşayan kişilerde ve kalp hastalıklarında da kullanılır.
Yapılan araştırmalarda B12 vitamininin sigara içen insanlarda gerçekleşebilecek bir akciğer kanserine karşı koruma sağladığına dair bulgular da elde edilmiştir. Dolayısıyla sigara içen kişiler potansiyel akciğer kanseri hastası oldukları için bu kişilerin özellikle B12 vitamini veya bu vitamini içeren besinleri tüketmesi gerekir.
B12 vitamini enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde ve küçük çocukların gelişiminde de ihtiyaç duyulan bir vitamindir.
 

B12 vitamini eksikliğinde ne olur?

 
B12 vitamini vücutta depolanabilen bir vitamin olmakla birlikte bu depolar boşaldığı zaman etkileri de kendisini göstermeye başlar. B12 vitaminin eksiliğinde en sık rastlanan rahatsızlık kansızlık durumunun gelişmesidir.
Eksikliğinde folik asit vitamini de gerekli verimi gösteremez. Özellikle yaşlı insanlarda hafıza problemleri daha belirgin hale gelir. Kişi kendini daha yorgun ve güçsüz hisseder. El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma sorunları da olur. Ayrıca kişinin hafızası ile ilgili sorunlar da başlayacağı için konuları algılamakta zorluk yaşayabilir. Küçük çocuklarda ise gelişim gerilikleri görülebilir.
B12 vitamininin eksikliği daha çok süt ve yumurta gibi besinleri tüketmeyen kişilerde rastlanan bir durumdur. Fazla miktarda alkol tüketen kişilerde de B12 vitamini eksikliği görüleceği için bu kişilerin özellikle B12 içeren besinlere önem vermeleri gerekir. Vejetaryen kişilerde de hayvansal içerikli besinleri tüketmedikleri için ve bitkisel ürünlerde de pek B12 vitamini bulunmadığından dolayı B12 vitamini eksiliği görülür. 
 

B12 vitamini yönünden zengin besinler nelerdir?

 
B12 vitamini yönünden zengin besinler süt, yoğurt, yumurta, et, sakatatlar ve balıktır.
 
 
**********************************************************

B12 Vitamini Eksikliği

 
B12 vitamini suda çözülen bir vitamindir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından kullandıktan sonra geriye kalanlar idrar yoluyla dışarı atılır. Diğer B vitaminleri gibi B12 vitamini de metabolizmamız için oldukça gerekli vitaminlerden biridir.  Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişini sürdürmesine yardımcı olur.
 
Vücutta kırmızı kan hücresi oluştukça siz de kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Beyin, sindirim, cilt , tırnak ve saç sağlığı için B12 baş roldeki vitaminler arasındadır.
 
B12 eksikliğinin kesin olarak belirlenmesi için muayene ve kan testi gerecektir çünkü B12 eksikliği belirtileri, başka rahatsızlıklarda da görülebilen ve hemen ne olduğunu ayırt edemeyeceğiniz belirtilerdir. Ancak bu durum doktor doktor dolaşacağınız anlamına gelmez. Uzman bir doktor B12 eksikliğini çok çabuk şekilde teşhis edip şikayetlerin ve belirtilerin son bulmasına yardımcı olabilir.
 

B12 hangi besinlerde Bulunur?

 
B12 vitamini vücut tarafından üretilemez ancak doğal olarak pek çok hayvansal gıdada bulunur. Bitkisel gıdalarda ise dışarıdan eklenmediği sürece, doğal şekilde B12 vitamini bulunmaz. Yani yeşillikler, sebzeler ve meyveler B12 alımınıza hiçbir katkıda bulunamayacaktır. Hayvansal gıdalara beslenmede yer vermeyenlerin B12 eksikliği ile karşı karşıya kalma olasılığı son derece yüksektir.
 
Beslenmenizde yer vereceğiniz çeşitli gıdalar yeteri kadar B12 vitamini almanıza yardımcı olabilir.
 

B12 içeren bu gıdaları şu şekilde gruplayabiliriz:

 
Sakatat (ciğer vb)
Balık ve deniz ürünleri (karides, ahtapot, istiridye, ton balığı, somon vb)
Kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve diğer süt ürünleri
B12 ile güçlendirilmiş bazı kahvaltı gevrekleri

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

 
Yeterince B12 vitamini alınmıyorsa ya da örneğin gıda yoluyla alınan B12 vücut tarafından çeşitli sebeplerle kullanılamıyor, emilemiyorsa ortaya B12 vitamini eksikliği çıkar.
 
50 yaşından sonra çoğu kişi için B12 vitamininin vücut tarafından emilmesi zorlaşır. 
Vejetaryenlerin B12 ile güçlendirilmiş yiyeceklere yönelmesi veya B12 desteği için doktora danışmaları gerekir.
Zayıflama amaçlı mide-bağırsak ameliyatı olanlarda B12 emilmesi zorlaşabilir ve B12 eksikliği görülebilir.
Çölyak hastalığı ya da Chron hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları buluna kişilerde vücut B12 vitaminini gerektiği gibi ememeyebilir.
B12’nin vücut tarafından emilmesi için aside ihtiyaç vardır. Dolayısıyla midenin asit üretimini azaltan ilaçlar B12 eksikliğine yol açabilir.
Alkol alışkanlığı bulunan ve aşırı alkol kullanan kişilerde de B12 eksikliği ortaya çıkabilir.
Yetersiz beslenen küçük çocuklarda veya hamilelerde de B12 eksikliği görülebilir.

B12 Eksikliği Nelere Yol Açar? / Belirtileri Nelerdir?

 
B12 eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler başka pek çok rahatsızlıkta da görülebildiğinden, bu belirtilerin vitamin eksikliğinden kaynaklandığını hemen anlamak mümkün olmayabilir. İyi bir uzman hem sorduğu sorularla hem de fiziksel muayene sonucunda B12 vitamin eksikliğini teşhis edebilir ancak teşhisi doğrulamak için kan testi de gerekir.
 
B12 eksikliğinin derecesine göre belirtiler de daha hafif ya da şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Gereğinden fazla B12 almanın vücuda yan etkisi olmadığı belirtilmişse de, örneğin Leber gibi bir göz hastalığı ya da hamilelik gibi durumlarda B12 vitamini alımının kontrollü şekilde yapılması gerekir. Dolayısıyla sağlık durumunuza göre ne kadar B12 vitamini almanız gerektiği de değişebilir. Bazı sağlık koşulları fazla B12 alımının sınırlanmasını gerektirebilir.
 

Aşağıdaki şikayetler B12 eksikliğine işaret eden belirtilerden bazılarıdır:

 
Kansızlık (B12 eksikliğine bağlı)
Denge kaybı vb nedenlerle yürümekte zorlanma
Dilin şişmesi, iltihaplanması
Cildin sararması veya solması
Kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
Halsizlik
Güçsüzlük
Depresyon
Unutkanlık, hafıza kaybı
Düşüncelerini toplamakta zorlanma, dikkat dağınıklığı vb
Paranoya ve halüsinasyon görme
Nefes darlığı
Tat alamama
Görme bozukluğu
İshal ya da kabızlık
B12 Vitamini Nasıl Alınır?
 
Hayvansal gıdalara beslenmede bolca yer vermek B12 almanın etkili bir yoludur. Ayrıca doktorunuzun önereceği B12 vitamin desteği ilaçlar da işe yarayabilir. B12 eksikliği tedavisi güçlü B12 hapları ya da iğneleri ile kısa sürede tedavi edilebilir.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar