Kıskançlık ile ilgili hadisler

featured
service

Selam Dostlarım; Konumuzda Rasulullah Sav. Efendimizden Kıskançlık ile ilgili hadisler Arapça, Kadınların kıskançlığı ile ilgili hadisler, Sevdiğini kıskanmak ile ilgili hadisler, Eşini Kıskanmayan erkek hadis, Haset ile ilgili hadis, Allah kadınlara kıskançlık vermiştir hadisi, Haset ile ilgili ayetler ve Hadisler, Dinimizde kıskançlık aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Kıskançlık ile ilgili ayetler ve sözler için konunun sonuna linkler verdik.

Not : Kıskançlık ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Kıskançlık ile ilgili Hadisler


Konumuza; Kıskançlık ile ilgili hadisler Arapça olarak bulabildiğimiz bir hadis ile başlayalım istedik.

عَنْ أبى هُرَيْرَة رَضِيَ اللّهُ عَنْه قَالَ: ]قَالَ رَسُولُ اللّهِ #: إنَّ اللّهَ تَعالى يَغَارُ وَإنَّ الْمُؤْمِنَ يَغَارُ وَإنَّ غَيْرَةَ اللّهِ أنْ يَأتِى الْمُؤْمِنُ مَا حَرَّمَ اللّهُ تَعالى عَلَيْهِ[. أخرجه الشيخان والترمذي .

Ebu Hüreyre^den rivayet edilen hadiste; Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: Allah kıskançtır, mü’min de kıskançtır. Allah’ın kıskanması, mü’minin Allah’ın haram ettiği şeyi yapmasıdır. Kaynak: Buhari, Nikah 107, Müslim, Tevbe 36, (2761), Tirmizi, Rada 14, (1168)


Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: Allah kadınlara kıskançlık vermiştir. Kim onlara sabrederse şehit sevabı vardır” (İbni Hacer, Fethul Bari, 2/ 237) Bu hadis biraz zayıf bir hadis olarak kabul edilmektedir.


Hz. Aişe radıyAllahu anha anlatıyor: Resulullah (sav) bir gece yanımdan çıkıp gitmişti. (Benim nöbetimde) hanımlarından birinin yanına gitmiş olabilir diye içime kıskançlık düştü. Geri gelince halimi anladı ve: “Kıskandın mı yoksa?” dedi. Ben de: “Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kıskanmaz da ne yapar?” dedim. Aleyhissalatu vesselam: “Sana yine şeytanın gelmiş olmalı” dedi. Ben: “Benimle şeytan mı var?” dedim. “Şeytanı olmayan kimse yoktur” dedi. “Seninle de var mı?” dedim. “Evet, ancak ona karşı Allah bana yardımcı oldu da müslüman oldu” buyurdu. Hz. Aişe – Kütübü sitte hadis no: 4309


Sa`d İbnu Ubade (ra) dedi ki: Ey Allah`ın Resulü, ben zevcemle birlikte bir adam yakalasam, dört şahit getirinceye kadar ona mühlet mi tanıyacağım?” “Evet!” buyurdu Aleyhissalatu vesselam. Sa`d: “Asla dedi, seni hakla gönderen Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun, şahid aramazdan önce kılıncımı indiririm.” Resulullah (sav): “Şu efendinizin söylediğine bakın! Evet (biliyoruz ki) o kıskanç bir adamdır. Ama ben ondan da kıskancım, Allah da benden kıskanç. Ebu Hureyre – Kütübü sitte hadis no: 4308


Resulullah (sav)`ı işittim, şöyle diyordu: “Allah`dan daha kıskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir.” İbnu Mes`ud – Kütübü sitte hadis no: 4307


İbnu Mes’ud radıyAllahu anh anlatıyor:

“Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ı işittim, şöyle diyordu: Allah’dan daha kıskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir. Buhari, Nikah 107, Tefsir, en’am 7, Tefsir, A’raf 1, Tevhid 15; Müslim, Tevbe 33, (2760); Tirmizi, Daavat 97, (3520).


Hz. Ebu Hüreyre radıyAllahu anh anlatıyor: “Sa’d İbnu Ubade radıyAllahu anh dedi ki: “Ey Allah’ın Resulü, ben zevcemle birlikte bir adam yakalasam, dört şahid getirinceye kadar ona mühlet mi tanıyacağım?” “Evet!” buyurdu Aleyhissalatu vesselam. Sa’d: “Asla dedi, seni hakla gönderen Zât-ı Zülcelâl’e yemin olsun,  şahid aramazdan önce kılıncımı indiririm.” Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Şu efendinizin söylediğine bakın! Evet (biliyoruz ki) o kıskanç bir adamdır. Ama ben ondan da kıskancım, Allah da benden kıskanç.” Müslim, Li’an 16, (1498); Muvatta, Akdiye 17, (2, 737); Ebu Davud, Diyat 12, (4532).


Hz. Ebu Hüreyre radıyAllahu anh anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki: Allah kıskançtır, mü`min de kıskançtır. Allah`ın kıskanması, mü`minin Allah`ın haram ettiği şeyi yapmasıdır. Ebu Hureyre – Kütübü sitte hadis no: 4306 / Buhari, Nikah 107, Müslim, Tevbe 36, (2761); Tirmizi, Rada’ 14, (1168).


Yine Hz. Aişe radıyAllahu anha anlatıyor: “Safiyye radıyAllahu anha gibi güzel yemek yapanı görmedim. (Bir defasında) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm benim odamda iken, Safiyye ona yemek yapıp (göndermişti). Çok şiddetli bir kıskançlık hissettim. Öyle ki beni bir titreme sardı. (Gidip) kabını kırdım, sonra da pişman oldum ve: “Ey Allah’ın Resûlü dedim, yaptığım bu hareketin keffâreti nedir?” “Tabağa aynıyla tabak, yemeğe misliyle yemek!” buyurdular.” Ebu Davud, Büyü 91, (3568); Nesai, İşretu’n-Nisa 4, (7, 71).Kıskançlık ile ilgili hadisler  konumuzdan sonra Kıskançlık ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Kıskançlık ile ilgili ayetler

Kıskançlık ile ilgili sözler

Cesaret ile ilgili hadisler

Boş vakit ile ilgili hadisler

Düşünmek ile ilgili hadisler

 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
1
_a_rd_m
Şaşırdım
1
be_endim
Beğendim
Kıskançlık ile ilgili hadisler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...