Anne ile ilgili atasözü

Anne ile ilgili atasözü

Konumuzda bizleri dünyaya getirmeye vesile olan ve Yüce Allah cc. Hazretlerinin kendilerine iyilik yapmamızı emrettiği güzel ve vefalı annelerimiz hakkında atasözlerimizi paylaşmaya çalışacağız. Anne ile ilgili atasözleri ve anlamlarını beğeneceğinizi umuyor sizlerinde gerek yorumları gerekse paylaşımlarıyla arkadaşlarına yardımcı olmanızı bekliyoruz. 

Aşağıda Anne ile ilgili atasözleri ve anlamlarını sıralamaya çalıştık ki gerek derslerinizde gerekse hayatınızda sizlere faydalı olması dileğimizdir. Bunun yanında anne sevgisi ile ilgili atasözü de paylaştık. Dostkelimeler.com

Anne ile ilgili atasözleri ve anlamları

Aynı anadan doğmayan kardeş sayılmaz. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüz aynı anadan doğmayanların kardeş gibi dost olsalar bile onların gerçek manada kardeş olmadıklarını açıklamaktadır.

Ana yiğidin kalkanıdır. Türk Atasözü 

Anlamı : Atasözümüzde annelerin en yiğit oğullarına ve kızlarına da gerektiğinde kol kanat gereceği anlatılıyor.

Ana över, baba sever. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan annelerin çocuklarını her konuda övdüğü, babalarında her durumda sevdiğidir.

Ana kızına taht kurar, kız bahtı kocasında arar. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılmak istenen annelerin kızlarını prenses gibi yaşatmaya çalıştığı halde kızların gözünün kocada olduğu ve evlenmek istedikleridir.

Ana hakkı ödenmez. Türk Atasözü 

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen ne yaparsak yapalım bizleri aylarca karnında, yıllarca kucağında taşıyan annelerin haklarının hiçbir şekilde ödenemeyeceğidir.

Ana evlâdını atmış, yar başında tutmuş. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözünde annelerin evlatlarına ne kadar kızarlarsa kızsınlar, ne kadar araları bozukta olsa gün gelir evladı zor durumda kalınca onların yanında olacakları anlatılmıştır.

Ana evlâdından geçmez. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözünde anlatılmak istenen yukarıda atasözümüzün anlamına yakındır ki; anneler evlatlarından hiç bir şekilde vazgeçmezler.

Ana baba ile iftihar olunmaz. Türk Atasözü 

Anlamı : Atasözümüzde anne ve babasıyla insan kendisini diğer insanlardan üstün görmemeli, kendisi da çalışıp çabalamalı ve kendine toplum içerisinde yer edinmeye çalışmalıdır.

Armut dibine düşer. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözü kişinin genelde anne babasına benzediğidir.

Anası ne ki, danası ne olsun? Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüz iyi iznelim bırakamamış bir annenin evladının da bu izlenimden nasipleneceğidir.

Anasının bastığı civciv ölmez. / Ananın bastığı yavru incinmez. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan anneler her ne kadar çocuklarının zararına bir işler yapıyor görünsede aslında annelerin çocuklarını incitmek istmediği, onların faydasına çalışmaya uğraştığıdır.

Ana gibi yar olmaz, Bağdat gibi diyar olmaz. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu çok meşhur atasözümüzde bir insanın annesi gibi kendisini seven birinin, kendisine şefkat besleyen hiç bir kimsenin bulunamayacağıdır.

Ana baba evlat için, evlat kendi başı için. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde ana ve babanın bütün çabalarının evlatları için olduğu ancak evlatların kendilerine çalıştığıdır.

Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar. Türk Atasözü 

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan kişiyi en içten sevenin annesi olduğu, annelerin her zaman çocuklarınin iyiliğini düşündüğü, diğer insanların her ne kadar insanın iyiliğini istese de bir anne kadar kişiyi düşünemeyeceğidir.

Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur. Türk Atasözü 

Kuzguna yavrusu anka görünür. Türk Atasözü 

 

Anne sevgisi ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

Anamın ekmeğine kuru, ayranına duru demem. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan annelerimizin yaptığı her türlü şey güzeldir. Annemizi yaptıklarına biz alışmışızdır ve elleriyle yaptığı her şey bize herşeyden güzel gelir.

Ananın kötü kızı olmaz, kaynananın da iyi gelini. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan kızlar annelerinin gözünde her daim çok güzel ve iyidir. Kaynanalarının gözünde de erkek çocukları çok iyidir ama gelinleri bir türlü gözlerine giremez şeklindedir.

Cennet annelerin ayakları altındadır. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu aslında Peygamber sav. Efendimizin sözüdür. Ama Türk milleti bu sözü o kadar çok benimsemiştir ki atalarımızın dillerinden düşmemiştir. Bu güzel sözde kısaca cenneti kazanmak için annelerimize iyi davranmamız gerektiği anlatılıyor.

En güzel yüz annemin yüzü, en güzel söz annemin sözü. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde anne sevgisini en güzel şekilde anlatıyor. kısaca; çocuklar için anneleri her zaman çok güzeldir.

Ana hakkı, HAK hakkıdır. Türk Atasözü 

Anlamı : Bu atasözümüzde Yüce yaratıcımızın Lokmân Suresi 14. Ayet mealinde “insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.” buyurduğu gibi annelerimize bizleri dünyaya getirip yıllarca baktığı için şükretmeliyiz.

 

Anne ile ilgili atasözü ve anlamları konumuzdan sonra sitemizde mevcut diğer anne ile ilgili konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. dostkelimeler.com

Anne ile ilgili ayetler

Anne ile ilgili hadisler

Anne ile ilgili sözler

Annelere Güzel Sözler

Anne saygımız anneler gününde mi olmalı? Muhammed Bozdağ yazısı

Annelere hikaye

Anne Hakkı ile ilgili hikaye

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar