Tevazu ile ilgili atasözleri

Tevazu ile ilgili atasözleri

Konumuzda Tevazu ile ilgili atasözleri, alçak gönüllülük ile ilgili atasözleri ve alçak gönüllülük atasözü nedir ve anlamları konusunda paylaşımlar yapmaya çalışacağız.

İnsan, Yüce Allah cc. Hazretlerinin yarattığı en nadide yaratıktır. Kendisi yürüyüşüyle ne yeri delebilir ne de başı dağlara değer. O nedenle insan yaratıcısını bilmeli ve her zaman mütevazi olmalıdır. Konumuzda atalarımızın bu güzel konuda tevazu ve alçak gönüllülük konusunda atasözlerini paylaşmaya çalışacak dilimiz döndüğünce de anlamlarını yazacağız. 

 

Tevazu ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

 

Ağacın meyvesi olunca, başını aşağı salar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan; Yararlı eserler veren, bilgi ve erdemle donanmış insanlar alçak gönüllü olurlar. İnsan kendisi artık birikimlerini topluma aktarmaya başladığında tevazu sahibi olmalı kendini büyük görmemelidir. Nasıl ki ağaç meyve vermeye ve meyveler olgunlaşmaya başladığında dallarını aşağı doğru salmaktadır. İnsan da artık kemale erince tevazu içinde yaşamalıdır. 

 

Alçak uçan yüce konar, yüce uçan alçak konar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz, alçak gönüllü olan kişi toplum içinde saygı görür ve yücelir. Diğer taraftan kendisini herkesten üstün gören sevilmez ve toplum içinde iyi bir yer edinemez. Bizler de toplum içerisinde iyi bir yere gelmek için var gücümüzle toplum yararına çalışmalı ve kendimizi kimseden büyük görmemeliyiz. Allah cc. her insanı değişik meziyetlerle yarattığını bilerek yaşamalıyız. İhtiyaç sahiplerine de yardımda bulunmalı ama bunu kimseye belli etmemeliyiz. 

 

Yerdeki yüze basılmaz. Türk atasözü

Anlamı : İnsan alçak gönüllü olanları hor görmez. Elinden geldiğince bu mütevazi kişilere kolaylıklar gösterir. Çünkü mütevazi kişi ihtiyacı olsa bile kimseden isteyemez. Bu konuya dikkat etmeli toplum içerinde alçak gönüllü kişileri kırmamalı ve gerektiğinde onları korumalıyız.

 

İnsandır beşer, kuldur şaşar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz her insanın çeşitli zamanlarda hata yapabileceğini bunu insanı küçültmek için kullanmamalı olduğumuzu anlatır. Gerçekten de insan hata yaptığı zaman toplumda hemen alaya alıp eğlenme güdüsü gelişmiş, oysa insanın hatalarını toplum içerisinde değil de yanlızken ona söylemeli ve uyarmalıyız. Allah cc. böyle yapanları sever. Yoksa ulu orta hatasını herkese anlatmak doğru bir davranış değildir.

Sana taşla vurana sen aşla var. Türk atasözü

Anlamı : Atalarımız ne güzel söylemiş; sana kötülük yapanları sen mütevaziliğinle yola getirmeye çalış anlamında düşünürsek; Ne demişler iyiliğe iyilik her kişinin işi kötülüğe iyilik er kişinin işi. Bize bilerek veya bilmeyerek kötülüğü dokunana insanları Allah cc’nın yarattığını unutmayarak alçak gönüllü bir şekilde kalplerini kırmadan doğruları anlatmalıyız. 

 

Bir ağaçta gül de biter, diken de. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz aslında her aileden her türlü insanın çıkabileceğini anlatıyor. Konumuzla alakalı olarak mütevazi olan kişilerinde ara sıra bu mütevaziliği koruyamayabileceği, o nedenle insanın her hareketinin güzel olduğu anlamına gelmeyeceği anlatılıyor. Alçak gönüllü olan kişi her konuda alçak gönüllü olmayabilir. 

 

Dikensiz gül olmaz. Türk atasözü

Anlamı : Yukarıdaki atasözümüze benzer olan atasözümüz, bir önceki atasözümüzle aynı manaya gelmektedir. Konumuzla alakalı olarak alçak gönüllü olan her daim alçak gönüllü olmaz denmektedir. İnsanların hatalarını görmemekte ustalaşmış kişi para konusunda zaaf sahibi olabilir. 

Harman sonu dervişlerindir. Türk atasözü

Anlamı : HArman hepimizin bildiği gibi ürünlerin toplanması ve artık satılacak şekle gelmesidir. İnsanların Allah cc. Hazretlerinin verdiği bu nimeti görüp şükretmesi, az verdiğinde de kendisini imtihandan geçirdiğini bilmesi gerekir. Konumuzla alakalı olarak herkesin bol bol yararlandığı şeylerin artanlarından alçak gönüllüler yararlanır denebilir.

 

Tevazu ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra tevazu ve alçak gönüllülük ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz.… Dostkelimeler.com

 

Tevazu ile ilgili ayet

Tevazu İle İlgili Hadisi Şerifler

Tevazu İle İlgili Sözler

Kibir ile ilgili deyimler ve anlamları

Alçak gönüllülük ile ilgili hadisler

Alçak Gönüllülük İle İlgili Ayetler

Alçak Gönüllülük İle İlgili Sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar