Allah (Celle Celâluhu) kimdir ?

Allah (Celle Celâluhu) kimdir ?

Allah (Celle Celâluhu) kimdir ?

Kur’an-ı Kerimde buyuruluyor ki:

“Allah göklerin ve yerin nurudur.” (Nur: 35)

Allah-u Teâlâ Ehadiyet mertebesinde bir gizli hazine iken; rahmetinin cemâlini, kudretinin kemâlini, azamet ve celâlini, sanatının inceliğini ve hikmetinin sırlarını duyurmayı irade buyurdu. Bunun üzerine ruhlar âlemini ve cisimler âlemini yarattı.

Bir Hadis-i kudsî’de şöyle buyurmaktadır:

“Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi arzuladım, bunun için de mahlukatı yarattım.” (K. Hafâ)

Bunu bir bilgi, bir haber değil, aynı zamanda bir emir olarak kabul etmek gerekiyor. Çünkü Allah-u Teâlâ’yı tanımak insanın en başta gelen vazifesidir.

Allah-u Teâlâ’nın varlığı kadimdir, evveli yoktur. Zamandan da ezelden de önce vardı. Zât-ı akdes’inin varlığından evvel hiç bir şey yoktu. bütün varlıklar O’nun buyurduğu bir kelime ile meydana çıkmışlardır.

Hadis-i şerif’te buyurulduğu üzere:

“Allah var idi ve Allah’tan başka bir şey mevcut değildi.” (Buharî. Tecrid-i sarih: 1317)

Sonra varlığını ve kemalini duyurmayı, hikmetiyle kâinatı ve insanları yaratmayı irade buyurdu ve dilediği şekil ve nizam üzere yarattı.

Allah-u Teâlâ Âdem Aleyhisselâm’ın belinden zürriyetini çıkarıp onları akıl sahibi yaptı ve onlara hitapta bulundu. İman ile emir buyurup, imansızlıktan nehyetti.

Onlar o anda zerreler gibiydiler.

Var olan Allah(cc)’tır. Başlangıcı ve sonu olmayan, herşeyi gören, işiten, bilen ve akılların almadığı bir varlıktır. Şekli şemali bilinmez tahmin edilemez. Hiç birşeye ihtiyacı yoktur. Bütün mahlukatı yaratan ve yönetendir. Herşeyin gerçek sahibidir. Doğmamıştır, doğurmamıştır, anne baba çocuk gibi herşeyden münezzehtir, uzaktır. Sığınılacak kudrete ve merhamet eden bir rahmete sahiptir. Hiçbirşey onun denginde değildir ve olamazda. O, İlah’tır. Ondan başka ilah yoktur (LAİLAHE İLLALLAH)

Allah İsminin Anlamı Nedir?

Allah; Yüce Yaratıcının özel ismidir. Bu isim, O’nun kemal, cemal ve celal sıfatlarının ifade ettiği anlamların tamamını kapsar Allah’ın diğer isimleri ise Allah’ı tasvir eder

Allah özel isminin hiçbir dilde tam karşılığı yoktur Arapça ilah, Türkçe tanrı, Farsça hüda, İngilizce god, Almanca gott kelimeleri “Allah” kelimesi gibi özel isim değildir Bunlar, ilah, ma’bûd, rab gibi cins isimlerdir Allah kelimesi ikil ve çoğul yapılmaz Bu isim sadece hak ma’bûdu, varlığı zorunlu olan yaratıcıyı ifade eder Başka bir varlığa, Allah ismi verilemezYani Allah’ın adaşı yoktur (Meryem, 19/65) Diğer isimler çoğul yapılabilir İlahlar (âlihe), tanrılar, rablar (erbab) gibiÇünkü hak veya batıl ma’bûda tanrı, hüda, ilah denilebilir.

Allah (Celle Celâluhu) kimdir ?  konumuzdan sonra Allah cc. ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Allah´ın isimleri Esma-ül Hüsna

Allah İsminin Anlamı Nedir?

ez-Zahir isminin anlamı

el-Latif isminin anlamı

Allah´ın varlığının delilleri

Allah´ın Sıfatları Nelerdir

Allah´ı hatırlatan sözler

ve Allah cc. Kategorimiz

Allah (Celle Celâluhu) kimdir ?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Allah (cc)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar

  Sitemize abone olabilirsiniz...