İsraf ile ilgili atasözleri

İsraf ile ilgili atasözleri

Konumuzda atalarımızın israf ve tasarruf konusunda söylediği İsraf ile ilgili atasözleri ve anlamları paylaşmaya çalışacağız.

İsraf dinimizde kesin olarak yasaklanmıştır. Yüce Allah teala hazretleri israf eden kişileri sevmez. Bizler bu konuya büyük ehemmiyet vererek günümüzün en büyük sorunlarından biri zaman ve yiyecek israfı konusunda bilinçli olarak etrafımıza örnek olmak zorundayız.

Öncelikle İsraf nedir? sorusuna kısaca cevap verelim.;

İsraf ;  En kısa anlatımla gereğinden fazla harcamaktır. En büyük israf zaman israfıdır. Zaman dışında sağlık israfı da en büyük israflardandır. Günümüzde yiyecek israfı çok büyük seviyeye ulaşmıştır.

İsraf konusunda atalarımız da hassasiyetle aşağıdaki sözleri söylemişler. SİZDE Yorum Bölümünden bildiğiniz atasözlerini ekleyebilir arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Dostkelimeler.com

İsraf ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

Karun malı olsa israfına yetmez. Türk Atasözü

Anlamı : İnsan ne kadar zengin olursa olsun isterse zenginlikte dünyanın en tanınmış kişisi Karun kadar zengin olsun israf ederse elindeki kaynakları kısa zamanda bitirebilir. İnsanoğlunun ihtiyaçları sınırsızdır ve zengin olsa bile satın alacağı şeyler bitmez. Eğer elindeki malın veya paranın kıymetini bilmeden sağa sola harcarsa kısa zamanda fakirleşebilir. Demekki mal gereksiz harcama yani israf ile bitmektedir. İsraf etmeden malımızı korumalı ve Yüce Rabbimizin emrettiği gibi saçıp savurmayacağız.

 

Tasarrufun bir parçası israftır. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözüyle anlatılmak istenen şey israftan kaçınmak bir çeşit tasarruf yapmaktır. Cimrilik olarak algılanmamalıdır. İnsanlar gerektiği kadar harcayıp fazlasını da gereksiz yerlere harcayacağına biriktirirse ileride zorluklara karşı mücadele edebilir.

 

Birin kıymetini bilmeyen, bini toplayamaz. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözünde küçük tasarrufları küçümseyen ve bunlara önem vermeyenlerin ileride büyük paralar kazanamayacağı ve büyük paralar biriktiremeyeceğini açıklarken. En küçük bir şeyin bile israf yoluyla heba edilmemesi anlatılmaktadır.

Damlaya damlaya göl olur, bakmaya bakmaya el olur. Türk Atasözü

Anlamı : Hepimizin bildiği gibi tasarruf etmenin önemini en iyi vurgulayan ve en sık kullanılan atasözüdür. İnsan bir taraftan tasarruf etmeye çalışırken diğer taraftan israf etmemeli, gerekmedikçe kullanmayacağı ve işine yaramayan eşyalar almamaya özen göstermelidir.

 

Hazıra Dağ Dayanmaz. Türk Atasözü

Anlamı : Elimizde bulunan mal ve para ne kadar çok olursa olsun gereksiz yapılan harcamalarla bir gün bitebilir. Bunun için elimizdekileri harcarken bir yandan da çalışarak yerine koymaya gayret etmeli, yerine koymaya çalışırken de israf etmememiz gerektiği anlatılmaktadır.

 

Cehd ile malını etme israf, düşmana kalırsa da dosta olma muhtaç. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde mallarımızı dağıtmak, israf etmeye çabalama ki israf ettiğin şeyler yüzünden ne dosta ne de düşmana muhtaç duruma düşme denmektedir.

 

Erkek getirmeyi, kadın yetirmeyi bilmeli. Türk atasözü

Anlamı : Ailede erkeğin çalışarak evin ihtiyaçlarını görecek parayı kazanması gerektiği, kadının da gereksiz israflar yaparak evin erkeğinin getirdiği parayı çarçur etmemesi anlatılmaktadır.

 

Güvenme varlığa, düşersin darlığaTürk atasözü

Anlamı : İnsan ne kadar zengin olursa olsun gereksiz harcamaları, israf etmesi sebebiyle de yada başka sebeplerden fakirleşebilir anlamındadır. Burada insanın elinde olan yalnızca israf etmemesidir. Allah cc. hazretleri insanı isterse zengini fakir eder, isterse fakiri zengin eder. Ama insan elinden geldiğince israf etmez, parasını lüzumsuz işlerde harcamazsa bir nevi tedbir almış olur.

 

İsraf ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra tasarruf ve israf ile ilgili sitemizde bulunan diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşıp faydalanabilirsiniz…. Semih YAŞAR

Tasarruf ile ilgili atasözleri

İsraf ile ilgili hadis-i şerifler

israf ile ilgili ayetler

İsrafın kapısını kapatırsak, ´iktisadî buhran´ olur mu?

İsraf Hikayeleri

İsraf hikayeleri için tıklayınız… 

İsraf ile ilgili sözler

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar