Yolculukta Okunacak Dualar

Yolculukta Okunacak Dualar

Konumuzda Yolculukta Okunacak Dualar paylaşmaya çalışacağız. Hadislerden elde ettiğimiz Peygamber Efendimizin yola çıkarken ettiği dualar ve bazı islam alimlerinin bizlere öğrettiği yolculukta okunacak dualar, kazasız belasız yolculuk için dua,  uçağa binerken okunacak dua ve yola çıkanın arkasından okunacak dua paylaşmaya çalışacağız. 
Yüce Allah cc. Hazretleri  Kur’ân-ı Kerim, FURKÂN Suresi 77. ayet mealen “Duanız olmasa rabbim size ne diye değer versin” buyurmaktadır. Bizler her işimizde Allah cc. Hazretlerine dua etmeli değil miyiz?…

Yolculukta Okunacak Dualar


Evden çıkarken okunacak dua

Rasulullah sav. bir Hadis-i şerifte şöyle buyurdular;  Evinden çıkarken

evden-cikarken-okunacak-dua

 “Bismillah, tevekkeltü alellah, La havle vela kuvvete illa billah” (Anlamı : Bismillah, Allah’a tevekkül ettim, Ondan başka gerçek güç ve kuvvet sahibi yoktur.)  diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır.” Tirmizi 

Evden çıkarken “Ayet-el kürsi”yi okuyan, eve dönünceye kadar belâlardan emin olur.

Resulüllah sav. Efendimiz :

Her kim evinden çıkarken Ayet’el Kürsi’yi okursa,evine dahil olana kadar Allah Teala’nın tahtı himayesindedir.Ayet’el Kürsi okunan eve otuz gün şeytan giremez, kırk gün sihirbaz erkek ve kadın giremez. Ya Ali(r.a.), Ayet’el Kürsi’yi çocuklarına, zevcelerine, komşularına bu ayeti öğret, bundan daha büyük bir ayet nazil olmadı. Bir kimse yatacağı vakit Ayet’el Kürsi’yi okursa, Allah Teala kendi nefsini, komşusunu, komşusunun komşusunu, evinin etrafında bulunan evleri, her türlü fenalıktan emin kılar. Sözlerin efendisi Kur’an’dır. Kur’an’ın efendisi Sure-i Bakara’dır. Sure-i Bakara’nın efendisi ise Ayet’el Kürsi’dir… buyurdular.

Diğer hadis-i şerifte Resulüllah sav. :

Her kim evinden dışarı çıktığında Ayet’el Kürsi’yi okursa, Cenab-ı Hak o kimse için yetmiş bin melaike vazifelendirir, onun için istiğfar ederler. Evine geri döndüğünde de okursa Cenab- Hak o kulundan fakirliği kaldırır. buyurdular.


 

Uçağa binerken okunacak dua – Gemiye binerken okunacak dua – Otobüse binerken okunacak dua

Besmele çekerek, Hud Suresi 41. ayeti okuyan,
وَقَالَ ارْكَبُواْ فِيهَا بِسْمِ اللّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ
Ayetin Türkçe okunuşu : Ve kâlerkebû fîhâ bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ, inne rabbî le gafûrun rahîm
Ayeti şu şekilde de okuyabileceğimiz bildirilmiştir..
 
Bismillahi mecraha ve mürsaha inne rabbi le gafururrahim,  ( Ve kâlerkebû fîhâ  – yani binin onun içine kısmını okumuyoruz)
Hud Suresi 41. ayet meali ; (Nuh) dedi ki: “Gemiye binin! Onun yüzüp gitmesi de, durması da Allah’ın adıyladır. Şüphesiz ki Rabbim çok bağışlayan, pek esirgeyendir.
Ayet-i kerimesini okursa, uçak, otobüs, tren ve gemi gibi her vasıtaya binerken okuyanın kazadan, belâdan, boğulmaktan korunacağı da bildirilmiştir.

Gemiye binerken okunacak dua – Boğulmaktan korunma duası

Hadisi-i şerifte Rasulullah sav. şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir;
Gemiye binince Zümer suresinin 67. ayet-i kerimesini okuyan boğulmaktan emin olur.
وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَالْأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّماوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ
Zümer suresinin 67. ayetin türkçe okunuşu;  Ve mâ kaderûllâhe hakka kadrihî vel ardu cemîan kabdatuhu yevmel kıyâmeti ves semâvâtu matviyyâtun bi yemînihi, subhânehu ve teâlâ ammâ yuşrikûn
Zümer suresinin 67. ayet meali; Allah’ın kadrini gereği gibi bilemediler. Yeryüzü kıyamet gününde bütünüyle O’nun elindedir. Gökler de O’nun kudretiyle dürülmüştür. O, onların ortak koştuklarından uzaktır, yücedir.

Yolculuğa çıkmadan okunacak dua

Zahid EbülHasen-i Gazvi hazretleri  Şöyle demiştir ; Yolculuğa çıkarken, Liilafi Kureyş Suresini okuyan, bütün kötülüklerden emin olur.

Yolculuk ile ilgili hadisler

İmam Mâlik’ten aktarılan bir hadiste Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) sefer arzusuyla ayağını bineğinin özengisine koyduğu zaman şu duayı okurdu:

“Bismillah! Ey Allahım! Sen seferde arkadaşım, ailemde vekilimsin. Allah’ım, bize arzı dür, seferi kolaylaştır. Allah’ım, yolun meşakkatlerinden, üzüntülü dönüşten, mal ve ailede vukua gelecek kötü manzaralardan sana sığınıyorum”. Muvatta, İsti’zân 34, (2, 977).

İbnu Ömer ra. aktarıldığına göre Resülullah (aleyhissâlatu vesselâm), seferden dönerken, uğradığı her tümsekte üç kere tekbir getirir, arkadan da:

لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir.
Anlamı: Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O tektir, ortağı yoktur, mülkün tek sahibi O’dur, hamd yalnız O’nadır. O her şeye kadirdir.
Dönüyoruz, tevbe ediyoruz, kulluk ediyoruz, secde ediyoruz, Rabbimize hamdediyoruz. Allah cc vaadine sâdık oldu, kuluna yardım etti. Hendek Harbi’nde müttefik orduları tek başına helâk etti” derdi. Buhâri, Daavât 52, Ömer 12, Cihâd 133, 197, Megâzi 29; Müslim, Hacc 428, (1344); Muvatta, Hacc 243, (1,421); Tirmizi, Hacc 104, (950); Ebu Dâvud, Cihâd 170, (2770).

Hz. Ebu Hüreyre ra. aktarılan bir hadiste ;

Bir adam Hz. Peygamber sav.’e: “Ey Allah’ın Resülü, ben sefere çıkmak istiyorum bana tavsiyede bulun!” diye talepte bulundu.
Efendimiz sav. şöyle buyurdular; 
Sana Allah’tan korkmanı ve (yol boyu aştığın) her tepenin başında tekbir getirmeni tavsiye ediyorum! buyurdu.
Adam döneceği sırada şu duada bulundu; 
Allah’ım! Ona uzaklığı dür, yolculuğu kolay kıl. Tirmizi Daavat 47, (3441).

Peygamber Efendimiz sav. şöyle buyurdular; 

İlahi!  Yolculukta bana arkadaşsın. Ailemi sana emanet ediyorum. Allah’ım! Bizi sağ salim geri döndür. Allah’ım! Bize mesafeleri kısalt ve bu yolculuğu kolaylaştır. Ya Rabbi! Yolculuğun sıkıntısından ve döndüğümde üzücü bir şeyle karşılaşmaktan Sana sığınırım. Muvatta, İsti’zân 34, (2, 977).

Abdullah El-Hatmi (r.a) aktarıldığına göre Resullah (s.a.v) vedalaştığında Şöyle dua ederdi.

Okunuşu : Fi hıfzıllahi ve fi kenefihi,zevvedeke’l-lahü’t takva ve ğafere leke zenbeke ve vecceheke lil-hayri eynema teveccehte .

Anlamı : Allah’ın hıfzu himayesiyle gözetim ve koruması altında git. Allah sana takva nasip etsin, günahlarını bağışlasın. Her nereye yönelirsen, hayrı o yöne çevirsin.. Darimi,istizan,41

Yolculukta Okunacak Dualar

Sitemizde bulunan diğer DUA’larımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…


 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar