Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Selam dostlar, konumuzda Duaların makbul olduğu zamanlar, Duanın Kabul Olacağı Vakitler, Gece duaların kabul olduğu saat, Duaların kabul olduğu 10 zamanı biliyor musunuz, Duaların kabul olduğu vakitler sorularla İslamiyet, Ağlayarak edilen dua kabul olur mu, Sürekli edilen dua kabul olur mu aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Konunun sonuna Dua Kategorimize link verdik. Faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de Duaların makbul olduğu zamanlar ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Duanın Kabul Olacağı Vakitler


Duaların kabul olacağı belli vakitler ve mekanlar var mıdır? Var ise bu vakitler ve mekanlar nelerdir?

Tabi ki bir kul dilediği vakitte dua edebilir ve bilinmelidir ki yüce Mevlâmız hiç bir kulununu yapmış olduğu duayı geri çevirmemektedir. Fakat bazı vakitlerde ve mekanlarda edilen dua diğerlerine nazaran daha etkili ve kabulü çabuktur. Şimdi kısaca bu konudan bahsedelim.

Örneğin her hafta olan Cuma gecesi ve yılda bir kez olan Kadir gecesi, Regaib gecesi, Berat gecesi, kurban bayramı geceleridir. Bunun yanı sıra seher vakitleride yani sabah namazı vakitleride duanın kabulü noktasında etkili zamanlardır. Bunlarla birlikte sene içerisinde arefe günü ki bu arife günü kurban bayramından bir önceki olan arefe günüdür.

On iki ay içerisinden aylardan Ramazan ayı, bir haftanın yedi günü içerisinden Cuma günü, efendimizin hadis i şeriftede belirttiği üzere Cuma günü olan önemli bir vakit vardır ki bu vakite denk gelen dualar kabul okunmaktadır.

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem Aleyhisselam o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir”buyurdu.” Kaynak:Müslim 854/1717, Ebu Davud 1046, Tirmizi 491,

Sahih rivayetlere göre Ezan ve kamet arasında da yapılan dualar red olunmamaktadır. Kısaca duanın kabul olduğu vakitleri böylece sayabiliriz.

Duanın Kabul Olacağı Mekanlar, Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Birde duaların kabul olduğu mekanlar vardır ki bu mekanların en başı Kabe i Muazzama yani Kabe’dir. Beytullah olan Kabe bütün müslümanların topladığı kutsal mekan olması hasebiyle yüce Mevlâmız Kabede yapılan dualara diğer yerlere nazaran çok daha önem vermektedir. Kabe gibi Mescidi Nebevi ve Mescidi Aksada kutsal ve duaların daha makbul ve kabul olduğu mekanlardır.

Şimdi maddeler halinde rivayetlerden istifade ederek bazı mekanları zikredelim…

1- Beytullah’ta Yapılan Dualar

Buhârî’nin bir diğer rivayetinde şöyle denmiştir: “Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Kâbe’ye girdi. İçeride altı direk vardı. Her bir direğin yanında bir miktar durdu, dua etti, ama namaz kılmadı.”Kütübü Sitte Hadisleri, 1378

2- Safa Tepesinde Yapılan Dualar

Safa tepesi Hacda hacıların say yaptığı tepelerdir.

Abdullah İbnu Sâib anlatıyor: “Safâ ile Merve arasındaki tavaf sırasında Rasûlullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle dua ettiğini işittim:

“Rabbimiz bize dünyada hayır ver, ahirette de hayır ver ve bizi ateş azabından koru.” Ebu Dâvud, Menâsik 52, (1892).

3- Arafat’ta Yapılan Dualar

Arafat tepeside Hacda hacıların çıktıkları bir tepedir.Birbirlerinden ayrı Hz. Adem ile Hz. Havva dualarının kabul olmasıyla bu tepede buluşmuşlardır.

Hz. Üsâme Radıyallahu Anh anlatıyor: “Arafat’da ben, Rasûlullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem devesinin terkisinde idim. Bir ara dua için ellerini kaldırmıştı. (O esnada) deve, Rasûlullah’ı Sallallahu Aleyhi ve Sellem eğdi. Derken yuları düştü. Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem yuları elinin biriyle tutup, diğer elini kaldırarak duasına devam etti.” Nesâî, Hacc 202, (5, 254).

4- Halktan Uzak Yerlerde Yapılan Dualar

Rabiâ b. Vakkas’tan rivayete göre Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Üç yerde kulun duası geri çevrilmez:

Bir sahrada tek başına bulunup, Allah’tan başka kendisini kimsenin göremediği kişinin duası, yanında bir cemaat olarak bulunan arkadaşları kendisinden kaçtığı halde, sebat edip duran kimsenin yaptığı duâ. Bir de gecenin sonunda kalkıp ibadet ve niyazla uğraşan kimsenin duası.”

Bu hadis gösteriyor ki
1*Kimsenin göremediği kişinin duası
2*Arkadaşları kaçtığı halde, sebat edip duran kimsenin yaptığı dua.
3*Gecenin sonunda kalkıp ibadet ve niyazla uğraşan kimsenin duası.
Kabul olmaktadır.

5- Fetih Mescidi’nde Yapılan Dualar

Cabir bin Abdullah’tan rivayete göre demiştir ki: “Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem bu mescidde dua etti. Fetih Mescidi’nde Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri dua ederdi. Onun duasına Çarşamba günü iki namaz arasında icabet olunurdu.”

6- Mültezem’de Yapılan Dualar

Abdullah bin Abbas’dan (a) rivayetle Efemdimiz şöyle buyurmuştur:

“Rükn ile Makam arası Mültezem’dir. Herhangi bir salgına (ya da musibete) duçar olan bir kimse burada dua etmesi halinde derhal iyileşir.” TaberanîDuanın Kabul Olacağı Vakitler konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer  konularımıza aşağıdaki  linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com


SİTEMİZDEKİ TÜM DUALAR için burayı kullanabilirsiniz…

Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Seyyidü’l-istiğfar duâsı

Göz hastalıkları için okunacak dualar

İftar duası – İftar duaları

Hatmi Enbiya Nedir

Büyüden korunma duaları


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar