iman ile ilgili hadisler

featured

Selam Dostlarım, konumuzda; iman ile ilgili hadisler, Allah’a İman ile İlgili Hadisler, Allah’a iman ile ilgili hadisler kısa, İman ile ilgili Hadisler Arapça, Ahirete iman ile ilgili hadisler kısa, Allah’a iman ile ilgili hadisler Arapça Ahirete iman ile ilgili hadisler, iman ile ilgili 2 tane hadis-i şerif, Kitaplara iman ile ilgili hadisler aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. İman ile ilgili kısa ayetler için konunun sonuna linkler verdik.

Not : Sitemizde Peygamber sav. Efendimizin sahih hadislerini kaynaklarıyla paylaşmaya çalışıyoruz. Yanılmalar olabilir. Kalın yazılı yerler ravi veya kaynaklardır.

Sizler de İman ile ilgili hadisler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. Bu konumuzda Peygamber sav. Efendimizin  Aile konusunda hadislerini aşağıda sıralamaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Not : İman ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


İman ile ilgili hadisler


İbn Abbas radıyallahu anh.’tan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: iman, cennete, cehenneme, hesap gününe, yaptıklarını tartan mizana ve iyisiyle kötüsüyle kadere, inanmandır.  Ahmed


Ebû Hureyre’den (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İman bakımından müminlerin en kâmili, ahlak bakımından en iyi olanıdır.”


Ebû Hureyre’den (r.a) rivayet edildiğine göre Nebî (s.a.v) şöyle buyurdu: “İman altmış küsur şubedir. Hayâ da imandan bir şubedir.” https://filmizle.movie/23558-ocu


Enes b. Mâlik’ten (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Üç şey vardır ki onlar kimde bulunursa imanın tadını alır: Allah ve Rasûlünü her şeyden çok sevmek, bir kimseyi sadece Allah rızası için sevmek, Allah kendisini kurtardıktan sonra tekrar inkarcılığa dönmekten ateşe atılmaktan çekindiği gibi kaçınmak.”


Ubade ’den (r.a) rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu:  Kim Allahtan başka hiçbir ilah olmadığına, Muhammedin de Onun Resulü olduğuna şehadet ederse, Allah ona ateşi haram eder.  Tirmizi


Üç şey imandandır: Darlıkta sadaka vermek, herkese selamı yaymak, insafı gözetmek. Ammar radıyallahu anh. (Bezzar)


Enes radıyallahu anh. ‘tan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: Kendisinde şu üç şey bulunan kişi, hem sevabı hak etmiş, hem de imanını tamamlamıştır: Dünyada yaşadığı güzel bir ahlak, kendisini Allahın yasaklarından uzaklaştıran vera ve cahilin cehlinden alıkoyan olgunluk.  Bezzar


Osman b. Affân’dan (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim, lâ ilâhe illallâh deyip Allah’tan başka bir ilah olmadığını bilerek ölürse cennete girer.”


Ömer b. el-Hattâb (r.a) diyor ki: Rasûlullah’ı (s.a.v) şöyle buyururken işittim: “Ameller, niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kim elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti hicret ettiği şeye göre değerlenir.”


İbn Abbâs’tan (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim şöhret peşinde olma niyetiyle yaptığı iyiliği duyurursa (süm’a), Allah da onun gizli işlerini duyurur. Kim gösteriş yaparsa,Allah da onun riyakârlığını açığa vurur.”


Ebû Hureyre’den (r.a) rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Şüphesiz Allah Teâlâ suretlerinize ve mallarınıza bakmaz. Ancak kalplerinize ve amellerinize bakar.”


Enes b. Mâlik’ten (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:  Sizden biriniz, ben kendisine babasından, evladından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, tam iman etmiş olmaz. Buhari


Enes b. Mâlik’ten (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:  Biriniz, kendisi için sevdiği bir şeyi, kardeşi için de sevmedikçe, tam iman etmiş sayılmaz. Buhari


Allah için seven, Allah için nefret eden, Allah için veren, Allah için tutumlu olan, imanını tamamlamıştır. Ebu Ümame radıyallahu anh. (Ebu Davud)


Kalbinde zerre kadar imanı olan kimse, cehennemden çıkar. Ebu Said radıyallahu anh. (Tirmizi)


Şüphesiz Allah, yalnız kendi rızasını isteyerek, “La ilahe illallah” diyen kimseye, ateşi haram etmiştir. İbn Şihab radıyallahu anh. (Buhari)


Ebû Hureyre’den (r.a) rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: Muhammedin nefsi elinde olana yemin ederim ki, yahudi olsun, hıristiyan olsun, bu insanlardan beni duyup da, getirdiğim kitaba iman etmeden ölen kimse, kesinlikle cehennemlik olur. Müslim


Iyâz b. Hımâr el-Mücâşiî’den (r.a) rivayet edildiğine göre, bir gün Rasûlullah (s.a.v) “Dikkat edin, Rabbim bana öğrettiklerinden sizin bilmediklerinizi bugün size öğretmemi emretti.” diyerek başladığı hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Ehl-i cennet üçtür: Adil, sadaka-zekât veren (yardımsever) ve başarılı bir yönetici, bütün yakınlarına ve müslümanlara karşı merhametli ve ince kalpli kimse, iffet ve namusuna düşkün, bakmakla yükümlü ve sorumlu olduğu kimseler olmasına rağmen dilenmekten çekinen kişi.”


ez-Zührî diyor ki: Enes (r.a), Rasûlullah’ın (s.a.v) şöyle dediğini bana haber verdi: “Birbirinize kin ve düşmanlık beslemeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları, kardeşler olun! Bir Müslüman’ın, üç günden fazla kardeşine küs durması helal olmaz.”


Ebu Hureyre’den (R.A.) rivayet edildiğine göre Peygamber’imiz (s.a.v) buyuruyor ki: İman yetmiş küsür —veya altmış küsür— kısımdır. Bu kısımların en faziletlisi “lâilâhe illallah” demek en aşağı derecelisi de yoldaki engeli kaldırıp atmaktır, hayâ imanın kısımlarından biridir.iman ile ilgili hadisler konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Ahirete iman ile ilgili ayetler

İman ile ilgili sözler

1
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
iman ile ilgili hadisler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...