Birlik ve Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

featured
service

Selam dostlar, konumuzda Birlik ve beraberlik ile ilgili atasözleri ve anlamları, Birlik ve beraberliği anlatan atasözleri nelerdir?, Birlik ve beraberlik dayanışma ve yardımlaşmayı anlatan 3 tane atasözü nedir?, Birlik ve beraberlik Konulu atasözleri, Birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler ve atasözleri, Birlik ve beraberlik ile ilgili atasözleri eodev, Birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler kısa, Birlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler, Birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler 10 tane, Birlik ile İlgili Atasözleri, Birlik ve beraberlik ile İlgili Atasözleri 20 tane aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.  

Birlik ve Beraberlik  konumuzda bulabildiğimiz kadar çok atasözü ve anlamlarını aşağıda sıralamaya çalıştık. Dinimiz birlik ve beraberliğe çok büyük önem vermiş, cemaatle yani toplu olarak namaz kılmayı tek başına kılmaktan 27 kat üstün görmüştür. Kurban ibadetinde büyük baş hayvan hissesini 7 kişiye kadar birlikte yapılabilmesine izin vermiştir ki birlikte hareket etsinler.

Sizler de Birlik ve Beraberlik ile ilgili atasözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Birlik ve Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

10 tane birlik ve beraberlik ile ilgili atasözleri


Yalnız taş duvar olmaz atasözünün anlamı kısaca

Tek başına bir taştan duvar olamayacağı gibi sadece bir kişiden de hayatı geçirmesi için gerekli işleri göremez demektir.  Allah Teala hazretleri insanları toplu bir şekilde yaşasın diye kabilelere ayırmayı uygun görmüştür. Her toplulukta her birey değişik görevler alır ve bu şekilde bir bütünü oluşturur. Her insan kendisine düşen görevi üstlenerek hayatın devamı için birbirine destek olurlar.


Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünün anlamı

Rabbimiz insana 2 el vermiştir ki yapacağı bir çok şey için iki elini birlikte kullanmalıdır. Atalarımız bu nimeti güzel bir atasözünde kullanmıştır. İnsanoğlu yaradılışı gereği bazı işleri tek başına yapamayacaktır. Birbirlerine destek olma konusunda her zaman diğer insanlara muhtaçtır. İmtihan dünyasında, insanların birbirlerine iyi işlerde yardım etmesi ne güzeldir.


Birlikten kuvvet doğar atasözünün anlamı kısaca 

İnsanoğlu hangi işi yaparsa yapsın birlikte çalışarak ve birbirine destek olarak hep beraber işlerini yaparlar ve kazanılan başarı mutluluklarını arttırır. Birlikte yapılan işte kolaylık ve güzel sonuçlar vardır. Yapılması gereken işlerde insanların birbirlerine destek olması işlerin hem hızlı bir şekilde bitirilmesi, hem de eksik kalmaması hususunda önemlidir.


Nerede birlik orada dirlik atasözünün anlamı kısaca 

Birlik ve beraberlik içinde olunduğunda insanların daha bir hevesle daha bir gayretle çalıştığı aşikardır. Tek başına bir iş yaparken hem motivasyon kaybolur hem de bıkkınlık gelir.  Oysa birlikte yapılan işlerde kolaylık vardır.


Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz atasözünün anlamı kısaca 

Öyle işler vardır ki insan tek başına neresinden tutarsa tutsun bir adım ileri götüremez. Bir kaç kişinin birlikte çalışarak üstesinden gelebileceği nice iş tek başına kesinlikle yapılamaz anlamında atasözümüzdür. Makinaların bir çok işi kolayladığı günümüzde birlik ve beraberlik makinalarla olmaya başladı ve insanın kıymeti yok sayılmaya başlandı. Bir iş için onlarca kişi gerekirken şimdilerde bir makine bu işi rahatlıkla yapabilmektedir. Bu durumda insan diğer insanlarla birlik beraberlik içinde çalışması gerekirken maalesef insan yalnızlaşmaya başladı. Ama bazı toplumsal olaylarda insanların bir araya gelerek birbirine destek ve yardımcı olmasının verdiği huzuru ve mutluluğu hiçbir şey veremez.


El eli yıkar, iki el birleşir yüzü yıkar atasözünün anlamı kısaca 

Küçük işler için birliğe gerek duyulmazken, daha kapsamlı işlerde birlikte hareket etmek gerektiğini anlatan atasözümüzdür.


El el ile değirmen yel ile atasözünün anlamı kısaca 

Eskiden yel değirmenlerinin çalışması için rüzgara ihtiyaç duyduğunu bilirsiniz. Değirmen işlerini yapmak için rüzgar ile birlikte hareket etmek zorundadır. Atasözümüzde bu durumun insanların birbirine yardımcı olması gerektiğini, birlikte hareket etmeleri gerektiği anlatılıyor.


Anca beraber kanca beraber atasözünün anlamı kısaca 

Her ne konuda olursa olsun birlik beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiği anlatılan atasözümüzdür. Yemek yenilecekse beraber, Tarla sürülecekse beraber, ağaçlar budanacaksa hep birlikte yapılım anlamındadır.


Değirmen iki taştan, muhabbet iki baştan atasözünün anlamı kısaca 

İnsanın muhabbet etmek için bile eşe dosta arkadaşa yani birlikte olmaya ihtiyacı olduğunu çok güzel anlatan atasözümüz.


Yalnız öküz çifte koşulmaz atasözünün anlamı kısaca 

Bazı işlerin özellikle de zor işlerin tek başına yapılamayacağını, beraberlik içinde hem daha güzel hem de yorulmadan birbirine destek olarak yapılması gerektiğini anlatır.Birlik ve beraberlik ile ilgili özdeyişler


Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez. Mehmet Akif Ersoy


Birlikte kardeş gibi yaşamayı öğrenmeliyiz, yoksa birlikte aptal gibi öleceğiz. Martin Luther King


Şayet İslam ülkeleri olarak birlik olursak, bölgemizdeki sorunları başka hiçbir güce, hiçbir odağa ihtiyaç duymadan biz kendimiz çözeriz. Recep Tayyip Erdoğan


Yaşamak sanat, birlikte yaşamak büyük sanattır.  Muhammed Said


Gücümüzü hırlaşmak için değil, birleşmek için harcamalıyız. Malcolm XBirlik ve Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları konumuzdan sonra yardımlaşma ve iyilik hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Yardım ile ilgili sözler

Yardımlaşma ile ilgili ayetler

İyilik ile ilgili Hadis-i Şerifler

Yardımlaşma ile ilgili hadisler

Yardımlaşma ile ilgili atasözleri

İyilik hakkında Ayetler

Yardımlaşma ile ilgili deyimler ve anlamları


1
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
5
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
2
be_endim
Beğendim
Birlik ve Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...