Dikkat ile ilgili atasözleri

Dikkat ile ilgili atasözleri

Konumuzda atalarımızın söylediği Dikkat ile ilgili atasözleri ve dikkatsizlik ile ilgili atasözleri paylaşmaya, dilimiz döndüğünce de anlamlandırmaya çalışacağız.

Müslüman olarak bizler hayatımızın her anında dikkatli olmalı, yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmeli, etrafımızda yaşayan insanların durumlarını da dikkatlice izlemeliyiz. Gerektiğinde insanlara yardımcı olmalı ve yaşayışımızın islama uygun olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

Şimdi dikkat ile alakalı olduğuna inandığımız atasözlerimize geçelim. Dikkat konusunda atasözleri eksik gördüğünüz atasözlerini yorum bölümünden ekleyerek siz de sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz…. Dostkelimeler.com

 

Dikkat ile ilgili atasözleri – Dikkatsizlik ile ilgili atasözleri

 

Terazi var, tartı var; her şeyin bir vakti var. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenilen durum, insanların hayatlarında herşeyin belli bir vakti olduğu ve insanın bu durumlara hazırlıklı olması ve zamanı geldiğinde dikkatli olması gerektiğidir.

 

Küçük bir delik, büyük bir gemiyi batırır. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenilen dikkatimizden kaçan küçücük bir hatanın insanın felaketine sebep olabileceğidir. Her ne konu olursa olsun ufacık bir sebep istenmeyen büyük sonuçlara neden olabilir.

Kör çobanın sürüsünün sonu uçurumdur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde etrafına dikkatli şekilde sahip olamayan kişilerin sorumlu bulunduğu insanların felaketine sebep olabileceği anlatılmaktadır. Hangi pozisyonda olursak olalım dikkatimizi sorumlu olduğumuz işlere vermemiz gerektiği anlatılmaktadır.

 

Dikkat ile ilgili yabancı atasözleri

 

Dikkatsiz bir adamın karısına ‘dul desen’ yeridir. Macar Atasözü

Satın alırken, kulaklarını değil gözlerini kullan. Çek Atasözü

 

Dikkat ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra sitemizde mevcut dikkat ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Dikkat ile ilgili sözler

Düşünmek ile ilgili atasözleri ve deyimler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar