Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları

Bu konumuzda sizlere dünya düzeninin en sağlıklı bir şekilde devamı için gereken sevgi ve barış ile ilgili atasözlerimizi ve anlamlarını yazmaya çalıştık.

Yüce Allah teala hazretleri yüce kitabı Kur’an’da Şura suresi 40. ayette “Bir kötülüğün karşılığı, aynı şekilde bir kötülüktür. Ama kim affeder ve barışırsa, onun ecri Allah’a aittir. Doğrusu O, zulmedenleri sevmez.” buyurmaktadır.

Barış ile ilgili atalarımızın söylediği sözler gerçek bir anlam ifade etmektedir. atalarımızın sözlediği sözleri yabana atmamak gerekir ki bu sözler çok anlamlıdır ve gerçeği ifade eder.

Sizlere lazım olabilir düşüncesiyle Barış ile ilgili deyimler ve anlamları konumuza buraya tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz….

 

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları


Su uyur, düşman uyumaz. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz barış zamanında bile insanın düşmanının yada vatan düşmanlarının vatanı bölmek için planlar yaptığını bilin ve ona göre hareket edin demektedir. Barış zamanında kendinizi her an savaşacak gibi hazır tutun. Barış içerisinde yaşıyoruz diye her zaman barış dünyaya hakim olacak değil. Çeşitli bahanelerle her an savaş çıkarabilecek düşmanları her insanın ve milletin vardır. Her daim hazırlıklı olun der bu atasözümüz.


Helalzade barıştırır, haramzade karıştırır.  Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz helal süt etmiş kişilerin insanların arasını bularak barıştırmaya çalıştıklarını, sütü bozuk diye tabir edilen işleri güçleri haram yemek ve fesat sokmak olan kişilerin insanların arasını bozarak onları birbirine düşürmeye çalıştıklarını haber veriyor. Aynı bunun gibi günümüzdeki bazı devletlerin işleri güçleri ortalığı karıştırarak milletlerin huzur ve barış içinde yaşamlarını engellemeye çalıştıkları aşikardır. Atalarımız ne güzel de bu durumu izah etmiştir. Müslümanlıkla alakası olmayan devletler müslümanların başına çeşitli desise ve hilelerle bela olmaya çalışmaktadır. Bu güzel toprağımızda bizlere huzur vermemeye çabalamaktadırlar.


İki kardeş savaşmış, ebleh buna inanmış.  Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de çok ibretlik bir söz vardır. Atasözümüz diyor ki iki kardeşin aralarında savaş olmaz. Olsa da geçicidir. Aynı günümüzde müslüman ülkelerin birbirleriyle arasıra savaşır gibi görünmeleri sizi aldatmasın. Müslüman ülkeler ne kadar savaş yapsa da aslında bu geçicidir. Sonunda müslümanlar uyanacak ve kendilerini birbirine düşüren ülkelerden bunun hesabını soracaktır.


Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuz için bulabildiğim atasözlerimizi dilimiz döndüğünce anlamlaştırmaya çalıştık. Sizler de bu konuda atasözü bulursanız yorum bölümümüzden bize ulaştırabilirseniz yayınlamaya ve anlamlaştırmaya çalışırız. Şimdi Barış ve savaş ile ilgili diğer konularımıza aşağıda linkler vereceğiz ki o konularımızdan da yararlanabilirsiniz.  Semih YAŞAR

Barış ile ilgili deyimler ve anlamları

Barış ile ilgili Sözler

Barış ile ilgili ayetler

Savaş ile ilgili atasözleri

Savaş ile ilgili ayet-i kerimeler

Savaş ile ilgili Hadisler

Savaş ile ilgili sözler

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Şu ana kadar aradığım şeyin bu makalede olduğu ortaya çıktı, bu blogda birkaç makale bulmaktan çok mutluyum, yukarıdaki cümlenle ilgileniyorum, benim görüşüme göre çok fikir oluşturma, neden? çünkü anlaşılması kolay bir dilde yazdınız .. Bunu paylaştığın için teşekkürler. geri döneceğim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar