Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği

Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği

Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği – Gece mumu çiçeği

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı her bitkide bir hikmet ve şifa vardır. Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği – Gece mumu çiçeği adlarıyla tanınan bitki hakkında bilgiler, faydaları ve yetiştirilmesi konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği – Gece mumu çiçeği

Ezan çiçeği akşam ezanı ile açıp sabah ezanı ile kapanan ilginç bir çiçektir. Lale büyüklüğündeki sarı çiçekleri gün boyunca kapalı halde durur. Ezan okunduğu sırada aniden çiçek açarak görenleri etkiler. İlginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir. Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneşin tam battığı anda yapraklarını açar, bu zaman da akşam ezanına isabet ettiğinden “Ezan Çiçeği” ismi verilmiştir. “Gece mumu çiçeği” olarak da bilinir.

Bitki üzerinde açan her çiçeğin ömrü sadece bir gündür, ertesi sabah bir önceki gün açan çiçekler kapanır ve aynı çiçek bir daha açmaz. Fakat çok fazla tomurcuk verdiği için bu problem yaratmaz.

Baharda rozet biçimi etli ve tüylü yaprakların ortasından uzun bir sap çıkarır. Bu sapın üzerinde yaz boyu açacak olan tomurcukları taslak halinde bulunur. 1.5 metre uzayabilir.

Ezan çiçeği nasıl yetiştirilir

 

İyi havalandırılmış herhangi bir bahçe toprağında yetişebilmektedir. İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağında yetişir. Gün boyu güneş görmelidir yani güneş alması gerekmektedir. Ezan çiçeği yada latince ismiyle Oenothera çiçek açmaya mayıs ayı itibariyle başlar ve yaz boyunca bunu devam ettirir.

Ezan çiçeği çok uzun ömür bir bir bitki değildir. fakat tohumları alınarak her yıl çok sayıda fide elde edilebilir. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir. Bitki fazla uzun ömürlü değildir ama tohumları dökülerek her yıl bir çok fide verir.

Çiçek açmaya mayıs ayında başlar ve yaz boyu sürdürür. Sıcaklarda düzenli olarak sulanır. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir.

Ezan çiçeği kümeler halinde çiçekler açan, genelde bahçelerimiz için kullandığımız hoş süs bitkilerindendir. Yer örtücü özelliği vardır. Bu yüzden değerli bir bitkidir. Ezan çiçeği don olaylarına karşı dayanıklı, çok yıllık olarak yetiştirilebilen, yayılarak genişleyen ve büyüyen bodur bir süs bitkisidir. Yaz kış yeşil kalabilme özelliğine sahiptir.

Ezan Çiçeği saksıda yetişir mi ? sorusuna cevap…

 

Ezan çiçeğini geniş saksılarda da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak iç mekan için pek uygun olmayan bu bitkisi geniş saksılara dikerek balkon, teras ya da bahçelerinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Yaz kış yeşil olması nedeniyle çiçeklenen bodur bir yer örtücü bitki olarak değerli bir bitkidir. Yürüyüş yollarına ya da kayrak aralarına rahatlıkla dikilebilir, böyle yerler için oldukça uygundur.

Ezan çiçeği toprak isteği bakımından geçirgen, havalanabilen, havalandırılmış bahçe topraklarında iyi gelişim gösterir. Ayrıca toprağına ağaç, yaprak ya da odun çürüktüleri de karıştırmak toprak verimini artıracağı için bitkinizin de gelişimini pozitif yönde etkileyecektir. Toprağının geçirgen olması ve drenajının iyi yapılmış olması da bir diğer şartlardandır.

Işık isteği bakımından ise aydınlı yerleri ve yarı gölge yerleri sever. Aldığı ışık doğrultusunda çiçeklenir. Gölgelik yerlerde bitkinin çiçeklenmesi az olur. Böyle yerlerde ezan çiçeği cılız kalır ve yeteri kadar da gelişemez.

Bitkinin üretimi hem tohumları vasıtasıyla hem de kökten ayırma yöntemi ile yapılmaktadır. Toprak altındaki sürgünlerinden kısa sürede filizlenip çiçeklenen bir bitkidir. Her bir sürgünde yaklaşık 12 çiçek birden verir.

 

Çiçeklenme : Mayıs-Aralık (Budama-Aralık Ortası)

Ekim Derinliği : 0.5 – 1 cm.

Yükseklik : 30 – 40 cm.

Renk Özelliği : Limoni sarı renk

Ekim Zamanı : İlkbahar yaz ayları

Tipi : Yaz Boyu Mevsimlik

Tahmini Çimlenme Günü : 20-25 gün

 

Ezan Çiçeğinin yararları:

 

Bu bitki çok eski zamanlardan beri, Kuzey Amerikalı şifacı Kızılderililer tarafından, kaynatılarak, yaraları iyileştirmek için kullanılıyor. Ezan Çiçeği Öz Yağı, yağlı asitler, özellikle de vücuda çok gerekli olan gama linolenik asit (GLA) açısından zengin. Bu yağın nemlendirme özelliği olağanüstü, egzama ve sedef hastalığına da iyi geldiğine inanılıyor. Bu bitkinin şifalı yağı tüm banyo yağlarında ve doğal yoğun nem tedavisinde kullanıyor.

İlginç Bir Not : Milli ekonomi modeline methiyeler düzmek için Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü azeri ziraat profesörü Gülbala Ezanov, mesaj tv‘den de canlı yayınlanan konuşmasında bu çiçek türünün “müslüman yaşamayan topraklarda yetişmediğini” söylemiştir.

 

Ezan Çiçeği – Oenothera çiçeği – Gece mumu çiçeği konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

 

Ezan okunurken açan çiçek videomuz için tıklayınız….

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar