Unutmabeni Çiçeği hakkında bilgi

Unutmabeni Çiçeği hakkında bilgi

Unutmabeni Çiçeği hakkında bilgi

Ballı baba ailesinden, küçük yapraklı, çok güzel bir kır bitkisidir. Buna Mercanköşk, Mercengüş, Merzengüş, Aşkotu, Keklikotu ve Güveyotu’da denilmektedir. İlkbaharda dallarının ucunda demetler halinde küçük pembe çiçekler açar. Dal uçları ve çiçek demetlerinin damıtılması ile elde edilen bu yağ, kozmatik sanayiinde yaygın olarak kullanılır. Şifası çiçeklerindedir.

Faydası : Sinirlilik hali, sinirsel öksürükler, hava yutma, yarım başağrısı ve adet düzensizliklerinde; Bu bitkinin 40 gram çiçeği litre suda haşlanır. Elde dilen çay yemeklerden sonra birer çay bardağı içilirse kısa zamanda şifasını gösterir.

Çiçekler canlı varlıklar olduğu için onlarında özel bakımları vardır. Su vermek, saksılarını ve düzenli olarak topraklarını değiştirmek gerekiyor. Çiçek bakımının yanı sıra birde her çiçeğin bakımı ayrıdır. Kimisi güneşi severken, kimisi yerinin değiştirilmesini ister. Aşırı su vermek ve fazla güneşte tutmak çiçekleri soldurabilir. Su verilmesi, saksı değişimi gibi fiziksel ihtiyaçların dışında manevi bakımları da önemlidir. Yani çiçeklerle bir insan gibi konuşmaya çalışın. Kısa sürede farkı görecek ve güzel bir şekilde açtığına şahitlik edeceksiniz. Kısacası çiçek bakımında son derece itinalı olmak gerekiyor.

Unutma Beni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır;

Mavi renklerde olan bu çiçek nadirende olsa pembe ve beyaz tonlarda da bulmak mümkündür. Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinde bulunan sıcak bölgelerde yer alıyor. Genellikle yarı gölge ve bol güneşli yerlerden hoşlanır. Bu yüzden fazla gölgeli yerlerde muhafaza etmeyin. Güneş bir çiçeğin bakımı arasında en önemli faktördür. Yerini beğenmeyen çiçek küser ve kendini soldurur. Unutma beni çiçeğinin yerini genellikle cam kenarında tercih etmelisiniz. Bu çiçekler 2 yıllıktır. Tohum verdikten sonra 2 senelik ömrü oluyor. 2 sene sonra ömrünü tamamlayarak solabiliyor. Unutma beni çiçeğinin ömrü oldukça kısadır. Tohumları ekim ve eylül ayları içerisinde seyretk bir şekidle atılır. Tohumların üst kısmı örtülmediği gibi ilk zaman gölgelendirme yapılmalıdır. Bu sürede topra yüzey kısmı nemli tutulması gerekiyor. Çimlenme süresi ise; 8 ve 9 gün arasındadır. Çimlenen tohumların fideleri şaşırtılmaya başlanması kısmına geçilir. Artık unutma beni çiçeğini düzenli aralıklarla sulamalı ve sıcak bölgelerde tutmalısınız. Özellikle gölgeye fazla getirmemeniz gerektiği gibi falza kavrulmasına da izin vermeyin. Toprak olarak kill, hamurumsu topraklarda iyi yetişirler. Doğada park bölgelerinde çok fazla yetişen bu çiçeklerin sıcak bölgelerde yetişmesi dikkat çekiyor.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar