Ekşi Yonca hakkında bilgi

Ekşi Yonca hakkında bilgi

Ekşi Yonca hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı her bitkide bir hikmet ve şifa vardır. Ekşi Yonca adı verilen bitkinin içeriği, faydaları ve kullanımı konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Ekşi Yonca hakkında bilgi

Ekşi Yonca (Oxalis Acetosella) : Ekşi Yonca ormanların tabanlarını, açık yeşil yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri ile bir halı gibi kaplar. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir. Ekşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır.

“Ekşi Yonca” daha çok otsu bölgelerde, yağışlı ormanlarda, dağlık bölgelerde görülen 1000′e yakın türü olan bit familyasından açık yeşil saplı yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri olan ve yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir.

Yaprakları üçlü yapıdadır. Yapılarında oksalik asit taşırlar, tadları mayhoştur. Er dişi ve düzgün çiçeklerinde 5 çanak yaprak, 5 taç yaprak ve 10 erkek organ bulunan ağaçsı, çalımsı ya da otsu bitkilerdir. Ekşi yoncagiller familyası özellikle Güney Amerika ve Güney Afrika kökenlidir. Familyanın Türkiye’de bilinen başlıca türü ekşi yoncadır.

Ekşi Yoncanın Faydaları ve Etkileri

Vücudu rahatlatır, ferahlık verir ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. Mide ekşimesi şikayetlerini azaltır. Sindirim bozukluğuna iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Ağız, boğaz ve deri iltihaplarında faydalıdır. Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır.

Mide yanmasına, hafif karaciğer ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Bu rahatsızlıklara karşı kullanıldığında, soğuk olarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir. Sarılık, böbrek iltihabı, egzemalar ve bağırsak kurtlarında bu miktar çay sıcak içilir.

Taze bitkinin özsuyu, baslangıç durumundaki mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara önerilir. Taze özsu, meyve sıkacağı kullanılarak elde edilebilir. Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir

. Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür. Parkinson hastalığında özsu, her saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır ve dıştan da belkemiğine sürülür.

Ekşi Yoncanın Kullanım Şekli

Çay : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak yarım litre sıcak suda haşlanır ve demlenmesi için 5-6 dakika bekletilir. Mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara bitkinin özsuyu önerilir. (Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir) Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür.
Parkinson hastalığında fayda sağlar (özsu, saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır.)

Özsu : Tamamen yıkanıp temizlenen yapraklar sıkılarak suyu çıkartılır.

Ekşi Yoncanın Zararları

DİKKAT: Ekşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır.

Ekşi Yonca hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Gelincik çiçeği hakkında bilgi

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar