Gelincik çiçeği hakkında bilgi

Gelincik çiçeği hakkında bilgi

Gelincik çiçeği hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı her bitkide bir hikmet ve şifa vardır. Gelincik çiçeği  adı verilen bitkinin içeriği, faydaları ve kullanımı konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Gelincik çiçeği hakkında bilgi

Gelincik çiçeği – Latince İsmi : Flos Rhoedaos

Yazın kırlarda yetişen ve gelincikgillere örnek olarak alınan kırmızı renkte çiçekler açan, beyaz sütlü, otsu bir bitkidir. Müsilaj şekerler, alkaloidler ve zamk içerir. Tadı acı olan gelincik çiçeği, aş otu olarak da bilinir.

Dünya üzerinde çok geniş bir yayılma alanına sahip olan gelincik çiçeği, Gelincikgiller ailesinin bir üyesidir. Yaprakları mavi – yeşil arasında bir renkte olan gelincikler genelde, çok koyu kırmızı olurlar. Tek yıllık olan bitkinin boyları ise 60 cm’ye kadar olabilir.

Özellikle kırmızı çeşidi ile görünüşüne hayran bırakan gelincik çiçeği, nazlı olmayan bitkiler arasındadır. Üremek, yetişmek ve olgunlaşmak için çok detaylı ve zorlayıcı istekleri yoktur. Kendi kendine çoğalabilen çiçeğin kullanım alanı çok fazla olduğu için özel olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Gelincik çiçeği, tıp alanında ve mutfakta sık sık kullanılmaktadır. Çeşitlendirilmesi çoğunlukla renklerine göre yapılmıştır. Gelincik çiçeği, yetiştiricisini mutlu eden çiçek türlerindendir.

Tohumlandığı yerden başka bir yere nakletmeye gerek olmadan kolaylıkla büyüyebilir. Gelincik çiçeğinin ismi, eski Türk gelinliklerinin kırmızı olmasından gelmektedir. İnanışa göre bir bölgede çok sayıda asker ölürse orada gelinliklerin tükeneceği kabul edilir.

Gelincik çiçeğinin Faydaları

Kan tükürme ve kan kusmayı keser. Uykusuzluğu giderir. Nefes darlığı, astım, bronşit ve göğüs nezlesinde rahatlık sağlar. Boğmacayı keser. Yanıkları iyileştirir. Yılancık da faydalıdır. Yatıştırıcıdır. Yanıkları iyileştirir.

Ancak çiçek üzerine araştırmalar devam ettiğinden bir uzman denetimi olmadan kullanılması önerilmemektedir. Bir miktar riskli olmasına rağmen özellikle ülkemizde hemen her bölgede farklı hastalıklar için çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Araştırmalar hala devam ettiği için özellikle hamilelerde, emziren annelerde, bebeklerde ve küçük çocuklarda çay veya başka bir şekilde tüketimine kesinlikle izin verilmemelidir.

İç Anadolu bölgesi civarlarında özellikle öksürüğü kesmek ve göğsü yumuşatmak için demlenip içilmektedir. Kilis’te özellikle boğmaca tedavisinde bitkinin yapraklarının kaynatılarak içildiği görülmüştür. Mide ekşimesine gelincik şurubu kullanılmaktadır. Karında şişlikler için çocuklara çiçeğin yaprakları ısıtılıp sarılmaktadır. Gelincik çiçeğinden ülkemizde en çok öksürük giderici olarak faydalanıldığı bilinmektedir.

Gelincik çiçeği nasıl kullanılır

Çiçekleri güneşte kurutularak kullanılır. Tadı acı olduğu için daha çok şurubu tüketilir.

Gelincik çiçeğinin yapraklarından da mutfakta faydalanmak mümkün. Bitki henüz açmamışken bu yapraklar ıspanak gibi pişirilerek yenir. Çiçek açtıktan sonra yapraklar sertleştiğinden yemek için kullanılmamaktadır. Çiçeğin yaprakları tüylüdür ve ağızda değişik bir tat bırakır.

Gelincik çiçeğinin yemek olarak tüketilmesi genellikle yöresel bir davranıştır. Çiçeğin en çok yetiştiği civarlarda, bitkiyi tanıyan yerel halk tarafından yiyecek olarak kabul edilir.

 

Gelincik çiçeği hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar