Darıfülfül hakkında bilgi

Darıfülfül hakkında bilgi

Darıfülfül hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı her bitkide bir hikmet ve şifa vardır. Darıfülfül, Uzun Biber ve  Tiflis biberi  adlarıyla bilinen bitkinin içeriği, faydaları ve kullanımı konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Darıfülfül hakkında bilgi – Uzun Biber Hakkında Bilgiler

 

Darıfülfül Latince İsmi : Fructus Piperis Lognum
Uzun biber adıyla da bilinen ve yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir. Rezin, piperin, nişasta ve darıfülfül kokusunu veren uçucu bir yağ içerir. 

Tiflis biberi olarak da bilinir. Vatanı Doğu Hint Adaları’dır. Dövülerek toz haline getirildikten sonra bala karıştırılarak yeni ve kaynatılarak suyu içilir.

Yunanlılar ve Romalılar devrinde önemli ve çok bilinen baharattı. Hipokrat uzun biberi baharattan çok, bir ilaç olarak tasvir etmekteydi. Ayurveda metinlerinde çok güçlü bir bitki olarak bahsedilmektedir. Dalak hastalıkları, viral hepatit, mide bağırsak hastalıklarında, kronik bronşitte, gonore, kolera, dilin paralizinde kullanılmıştır.

Darıfülfül – Uzun Biberi  – Tiflis biberinin İçerdiği Bileşikler Nelerdir?

Piperin, piperlongumin, silvatin, sesamin, diaeudesmin piperlonguminin, pipermonalin ve pipermonalin, piperundekalidin, longumozid A ve B gibi glikozidler, eritro-1-[1-oxo-9 ( 3,4-metilendioksifenil)-8,9-dihidroksi-2E-nonelil]-piperidin, treo-1-[1-oxo-9 (3,4-metilendioksifenil)-8,9-dihidroksi-2E-nonenil]- pipiredin gibi amid alkaloidler, 3beta,4a-dihidroksi-2-piperidinon, 5,6-dihidro-2(1H)-piridinon, 3beta,4a-dihidroksi-1-(3-fenilpropanoyil)-piperidin-2-on ve (2E, 4E, 14Z)-6-hidroksil-N-izobutilekoza-2,4,14-trienamid içerir.

 

Darıfülfül – Uzun Biberi  – Tiflis biberinin  Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Mide ve bağırsak gazlarına, karın ağrısına, gastrite, iştah açmaya, hemeroid, nefes darlığına, astım ve öksürüğe, göğsü yumuşatmaya, grip, anjin ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Gözü kuvvetlendirici, cinsel güç arttırıcı, idrar söktürücü, vücudu ısıtıcı ve terletici olarak kullanılır. Piperlongumin tümör baskılayıcı etkiye sahiptir.

Pipernonalin’in prostat kanserinde kanser hücrelerini baskılayıcı olduğu rapor edilmiştir.

Hepatit B virüsü yüzey antijenin (HBsAg) ve hepatit B virüsü e antijenin (HBeAg) salgılanmasını baskıladığı ve sıçanlarda deneysel olarak geliştirilmiş hiperglisemmi/kan şekeri yüksekliği ve onun komplikasyonlarını azaltabilme kapasitesine sahip olduğu bildirilmiştir.

Hayvan deneyleri trigliserid ve LDL-kolesterolü düşürüp HDL-kolesterolü arttırdığını göstermiştir.

Mikrop öldürücüdür.
Hazmı kolaylaştırır.
İştah açar ve ağız kokusunu giderir.
Kusmayı önler.
Şeker hastalığında faydalıdır.
İdrar ve gaz söktürür.
Gastrite iyi gelir.
Cinsel gücü arttırır. 
 

Darıfülfül – Uzun Biberi  – Tiflis biberinin kullanımı

Meyveleri taze veya kurutulmuş halde baharat ya da ilaç olarak kullanılır. Çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Şekerle karıştırılıp yutularak kullanılabilir.

Darıfülfül – Uzun Biberi  – Tiflis biberinin Zararları

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.

Darıfülfül hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar