Yarış atındaki mucize

featured

Yarış atındaki mucize

Bir yarış atının, özellikle dört nala koşarken, bacak kemiklerine çok fazla yük biner. Bu kadar fazla basınca maruz kalan bacak kemiklerinin de zayıf yerlerinden kolaylıkla kırılabileceği düşünülebilir. Ancak böyle bir şeyin gerçekleşmez. Bu, Allah cc. nın atı yaratmasındaki üstün tasarımdan kaynaklanmaktadır.
Bir at hareket ettikçe bacaklarına binen yükün çoğu bacaktaki üçüncü metakarp kemiği tarafından karşılanır. Yaklaşık25 cm. boyundaki bu kemiğin bir yüzünde damarların kemiğe giriş yaptığı, fasulye büyüklüğünde bir delik bulunur. Bir malzemede delik bulunması normalde onu zayıflatan bir etkendir. Katı cisimlerin üzerine kuvvet uygulandığında kırılmanın başlayacağı ilk yer deliğin bulunduğu noktadır. Metakarp kemiği ise fizik kurallarını sanki altüst edercesine bu delikten kırılmaz. Bu kemik laboratuvarda defalarca kırılmış, ancak delik kısmının daima sağlam kaldığı görülmüştür. Çünkü deliğin etrafındaki doku mikroskobik ölçekte öyle özel bir şekilde düzenlenmiştir ki, deliğe uygulanan basınç adeta emilerek kemiğin geneline yayılır. Atın bacağını koruyan bu özel tasarım uçak mühendislerinin de dikkatini çekmiştir. Çünkü uçakların gövdesinde bulunan ve elektrik kablolarının, yakıt ve hidrolik borularının geçirildiği delikleri güçlendirmek önemli bir sorundur. Bu sorunu aşmanın yollarını arayan Doç. Dr. Andrew Rapoff, bir plaka üzerinde atın kemiğindeki deliği taklit etmiş ve defalarca denemesine karşın plaka delikten kırılmamıştır.
Rapoff artık uçak gövdelerindeki delikleri kemikteki delikler gibi tasarlıyor. Atlardaki bu mükemmel sistem yaratılış gerçeğinin bir örneğidir. Ve etrafımızda bunun gibi Rabbimiz’in üstün sanatını gösteren daha pek çok örnek vardır.

0
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Yarış atındaki mucize

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...