Yarasaların Özellikleri

Yarasaların Özellikleri

Yarasaların Özellikleri

Yarasalar Uçabilen tek memelidir. Zooloji ilmi, şimdiye kadar 2000 çeşit yarasa bulmuştur. Köpek suratlı yarasa, uçan tilki yarasa, çekiç kafalı yarasa, sarı saçlı meyva yarasası, hayalet veya beyaz yarasa, buldok yarasa, at na­lı yarasa, yaprak çeneli yarasa, uzun kulaklı yarasa, serbest kuyruklu yarasa. Bambu yarasası yaklaşık 3 cm boyundadır. Asya’daki tropikal böl­gelerde yaşayan uçan tilki yarasa kanatlarını açtığında boyu 1.5 santimi bulur.

Allah cc. yarasalara inanılmaz özellikler vermişti. Yarasanın kulağı çok hassatır ve en ince titreşimleri dahi duyar. Saniyede 100-200 bin titreşimi ses olarak rahatlıkla duyar. Görme yeteneği oldukça kuvvetlidir. Zifiri karanlıkta hiçbiryere çarpmadan uçar. Karanlıkta göremediği bir cismin yerini ve durumunu ses dalgaları vasıtasıyla bulur. Yarasa uçarken ağzını açık tutar ve insanın duyamayacağı çok yüksek frekansda sesler çıkarır ve etrafdaki engellere çarparak geri dönen bu sesleri rahatlıkla duyabilir. Bu sayede çevredeki engellerle kendisi arasındaki mesafeyi tayin eder. Ayrıca, bir mağarada yüzlerce yarasa aynı anda bağırdığında dahi her yarasa kendi sesini rahatlıkla seçebilir.
Yarasa, havada uçuşan küçük böceklerle bes­lenir. Sivrisinek ve zararlı böcekleri avlar. Kör ve çıplak olan yavrusunu sırtında taşır. Kış mevsiminde kış uykusuna yatar. Yazın beden ısınını +40 kışın +10 düşer ve kış uykusu başlar. Sonbaharda kış uykusuna ha­zırlık için bedenindeki yağ tabakası kalınlaşır. Bu yağ kış uykusunda da yarasanın gıdası olur. Yarasa soğuğa dayanamaz. Deri altındaki kalın yağ tabakası, sık kürkü ve kanatlarını palto gibi kullanarak ısınır. Kış uykusunda dakikada 8 ile 10 kez nefes alır. Havalar ısınınca 200 defa nefes alır. Mağarada yaşayanların uykusu ağır, arazide yaşayanların uykusu hafiftir.
Avustralya’da yaşayan uçan tilki yarasa akşam saat 6 olunca koloni halinde ava çıkar. ABD’de Carlshad mağaralarında yüzyıllardır biriken gübre tarımda kullanılır. Karada, denizde ve havada kullanılan radarlar yarasaların incelenmesi sonucu yapılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar