Teyemmüm nasıl yapılır

Teyemmüm nasıl yapılır

Teyemmüm nasıl yapılır

Yüce Allah teala hazretleri namaz kılmak için temizlenmemizi emretmiş, Abdest için gerekli su bulunamazsa teyemmüm yapılarak temizlenmeyi emretmiştir.

Konumuzda Hangi durumlarda teyemmüm alınabilir, Teyemmüm nasıl yapılır, Teyemmüm nelerle yapılabilir, Teyemmüm hangi maddelerle yapılabilir hakkında  sizlere bilgiler vereceğiz. Hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Teyemmüm nasıl yapılır

Hangi durumlarda teyemmüm alınabilir ; 

1- Abdest ve gusül için yetecek kadar suyun temini mümkün olmazsa.

2- İhtiyarlık sebebiyle veya hırsız, hayvan ve bunlar gibi şeylerden korku veya suya ulaşamama gibi sebeplerden dolayı, su bulunamazsa veya suyu bulmak tahammül edilemeyecek kadar meşakkatli olursa teyemmüm almalıdır.

3- Su kullandığı takdirde kendi canından korkarsa veya suyu kullandığında hasta olacağından ya da onda bir kusur ortaya çıkacağından, hastalığının uzayacağından veya şiddetleneceğinden veya tedavisinin zorlaşacağından korkarsa teyemmüm etmelidir.

4- Eğer suyu abdest veya gusle kullandığı takdirde kendisi veya etrafındakiler susuzluktan öleceği veya hastalanacağı ya da tahammül edilmesi zor bir susuzluğa duçar olacaklarından korkulursa.

5- Beden veya elbisesi necis olan bir kimsenin az miktarda suyu olur ve bununla abdest veya gusül aldığı takdirde, beden veya elbisesini yıkayacak suyu kalmazsa suyu beden ve elbisesini yıkamada kullanmalı ve teyemmüm alması daha doğrudur.

6- Eğer kullanılması haram olan su veya kaptan başka su veya kabı olmazsa, abdest ve gusül yerine teyemmüm alınmalıdır.

7- Eğer vakti o kadar dar olur ki abdest veya gusül alındığında namazın tamamını veya bir ksımını vakitten sonraya kalacak olursa, teyemmüm alınmalıdır.

ÜZERİNE TEYEMMÜM YAPILMASI CAİZ OLAN ŞEYLER – Teyemmüm nelerle yapılabilir

Teyemmüm için kullanılacakların temiz olmaları halinde

-toprağa

-çakıla

-keseğe

-taşa

-Tuğla ve testi gibi pişmiş toprağa da teyemmüm sahihtir.

Ayrıca ;

-kireç taşı

-alçı taşı

-mermer taşı

-ve diğer taşlar

üzerine de teyemmüm edilebilir.

TEYEMMÜM NASIL YAPILIR ?

  • Niyet ederek, “niyet ettim Allah rızası için namaz kılmak için teyemmüm almaya” veya “niyet ettim Allah rızası için cunüplük için teyemmüm almaya”  denir. Eğer cenaze namazı, secde-i tilavet yapmak için teyemmüm alınıyorsa onun için niyet etmek gerekmektedir.
  • İki avucun içini üzerine teyemmüm etmenin caiz olduğu toprak veya taş parçasına olan bir şeyin üzerine vurmak.
  • İki avucun içini bütün alına ve iki tarafına, saçın çıktığı yerden kaşlara ve burnun üst kısmına kadar çekmek. Farz ihtiyat gereği kaşların üzerine de ellerini çekmelidir. Aşırıya kaçmamak lazımdır. 
  • İki avucun içini  tekrar toprağa sürüp, birbirine çarparak, tozu toprağı silkeledikten sonra, önce sol elin dört parmağı içi ile, sağ kolun alt yüzünü, parmak ucundan dirseğe doğru sığayıp sonra, kolun iç yüzünü, sol avuç içi ile, dirsekten avuca kadar sığamak ve sonra sol baş parmak içi ile, sağ baş parmak dışını sığamaktır. Yüzüğü çıkarmak gerekir. Sonra, yine böyle sağ el ile, sol kol sıvanır. El ayasını toprağa sürmek gerekir. Toprağın, tozun elde kalması lazım değildir.

 

Gusül, namaz abdesti,  cenaze namazı, secde-i tilavet için yapılan teyemmüm aralarında fark yoktur. Sadece niyetleri farklıdır.

Teyemmüm nasıl yapılır konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Teyemmümün şartları nelerdir

Teyemmümün farzları sünnetleri ve vacipleri nelerdir

Abdestin farzları nelerdir

Abdestin sünnetleri nelerdir

Abdest ile ilgili ayetler

Abdest duaları ve anlamları

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Abdest ile ilgili sahih hadisler 

Abdestin vacipleri nelerdir

Abdest ile ilgili deyimler ve anlamları

Abdest ile ilgili atasözleri ve anlamları

Abdest ile ilgili sözler

Abdestin Adapları Nelerdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar