Faydalı İlim İçin Dua

featured

 Selam dostlarım, konumuzda Faydalı İlim İçin Dua, Peygamberimizin faydalı ilim ile ilgili yaptığı 3 dua, Rüyada ilim öğrenmek için dua, Allah’tan ilim istemek, Hikmet ilmi Duası, Çok kuvvetli ilim duası, Alim olmak için dua, İlmi artırmak için Zikir, İlimli Dualar, İlim için zikir, İlim için Esma, İlim Duası Arapça  aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşımlar yapmaya çalışacağız.  

Bir kimse önce kendisine (ahireti ve dünyası için), sonra aile ve cemiyete faydalı olabilecek ilim öğrenme niyetine girdiğinde aşağıda vereceğimiz duayı çokça okumalıdır. Ve unutulmaması gereken önemli bir konuyuda hatırlatmak isterim oda şudur ” İlim eğer kişide görünüyorsa faydalıdır. Yani kişi ilmini yaşamalı ve bunu dışa yansıtmalıdır. Nitekim; İlmi ile amel etmeyen kişiyi eskiler kitap yüklü eşeğe benzetmektedir.

Sizler de Faydalı İlim ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Hayırlı, Faydalı İlim Öğrenmek İçin Dua


Faydalı İlim İsteme Duası

Duanın Türkçe Okunuşu ; AllÂhümme enfi’ni bi mâ allemtenî, Allimnî mâ yenfeunî ve zidnî ilmen. Velhamdü lillâhi alâ külli hâl . Ve eûzü bi’llahi min azâbi’n-nâr.

Duanın Türkçe Anlamı Allah’ım, Bana öğrettiğin ilimden beni faydalandır. Faydalanacağım ilmi öğret.ilmimi arttır.Her Hal üzere Allah’a hamdolsun. Cehennem azabından Allah’a sığınırım.

 


Peygamberimizin faydalı ilim ile ilgili yaptığı dua;

Peygamber Efendimiz -sallâllahu aleyhi ve sellem-:

“Allâh’ım, fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten ve kabûl olunmayacak duâdan Sana sığınırım.” niyâzında bulunmuştur. Müslim, Zikir, 73Peygamberimizin faydalı ilim ile ilgili yaptığı üç dua yazınız:

Hz. Muhammed (s.a.v), her türlü sıkıntısında, üzüntüsünde, mutluluğunda Yüce Allah’a sığınmış ve Allah’tan yardım beklemiştir. Faydasız ilimden de Allah’a sığınmıştır.“Allâh’ım, fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten ve kabûl olunmayacak duâdan Sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 73)


“Biriniz namazda tahiyyâtı bitirdiği zaman, dört şeyden Allah’a sığınarak şöyle desin: ‘Allâhümme innî eûzü bike min azâbi cehennem ve min azâbi’l-kabr ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memât ve min şerri fitneti’l-mesîhi’d-deccâl’ (meali) Allah’ım, cehennem azâbından ve kabir azâbından, hayat ve ölüm fitnesinden, deccâlin fitnesine uğramaktan sana sığınırım.” (Müslim, Mesâcid 128-134; Ebû Dâvûd, Salât 149, 179; Nesâî, Sehv 64)


“Dayanılamayacak dertten, insanı helâke götürecek tâlihsizlikten, başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketten Allah’a sığınınız.” (Buhârî, Daavât 28, Kader 13; Müslim, Zikir 53. Ayrıca bk. Nesâî, İstiâze 34, 35)Çok kuvvetli ilim duası (Allah’tan ilim isteme ve öğrenme)

Allah ve yardımcılarından ilim kazanıp öğrenmek için okumanız gereken dua aşağıdadır. En yatkın yeteneğiniz neyse kısa zamanda etkilerini farkedeceksiniz. Bir çok arkadaş rüya yorumlama, havas ilmi ve 3. göz açma gibi yetenekler kazandı. Etkisi kısa sürede görüldüğü için sizle paylaşmak istedim. Günün istediğiniz vakitte günde 32 kez okuyacaksınız. Fazlada okuyabilirsiniz size kalmış fakat bana öğretilen buydu. 32 kez okunacak ve okumadan önce üç kez Allaha şükür için, üç kez peygamber efendimiz Hz Muhammed sav ve bu duayı bize öğreten Ülkiye bin Muhammedin Oğuz hazretlerinin ruhuna dua edip başlıyoruz duaya…

 

Besmele ile

Fe teâlâllâhul melikul hakku. Rabbenâ, ic’al ulkiyye bin elûguz ve lenâ min ledunke nasîran ve veliyyen ve vezîren.

Rabbi, zidni ve ulkiye bin elûguz ilmen ve allem min te’vîlil ehâdîs ilmen.

Elhamdu lillâhillezî faddalenâ alâ kesîrin min ibâdihil mu’minîn. Amin.

Anlamı:

İşte Hakk ve Melik olan Allah, ne Yüce’dir. Ey Rabbimiz!, bize senin katından bir yardımcı gönder yükümüzü hafifletsin. Ey Rabbimiz! ilmimi artır Mü’min kullarının çoğundan bize yardım eden Allah’a hamdolsun.Aşağıdaki iki duasında Peygamberimiz, yüce Allah’tan kendisine çok, faydalı ve yararlı ilim vermesini talep etmektedir.

Peygamberimiz faydasız ilimden Allah’a sığınmıştır. (Müslim, Dua, 73; Ebû Davud, Salât, 367; Nesâî, İstiâze, 2, 18)


Peygamber Efendimiz sav.’in ilim duası

Peygamber Efendimiz -sallâllahu aleyhi ve sellem şöyle dua ediyor. Okunuşu: “Allâhümmenfe’nî bimâ ‘allemtenî ve ‘allimnî mâ yenfe’unî verzügnî ‘ılmen tenfe’unî bihî.” Anlamı:  “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)Peygamber Efendimiz sav.’in Başka bir ilim duası


Okunuşu: “Allâhümmenfe’nî bi-mâ ‘allemtenî ve ‘allimnî mâ yenfe’unî ve zidnî ‘ılmâ. Elhamdülillâhi ‘alâ külli hâl. Ve e’ûzü billâhi min hâli ehlinnâr.” Anlamı:  “Allah’ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi bana öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin hâlinden Allah’a sığınırım.” (Tirmizî, De’avât, 130; İbn Ebî Şeybe, Dua, 42, No: 29384) İlim Duası Arapça

ilim-icin-dua-

Türkçe Okunuşu:

“Allahümme’nfa’nî bima ‘allemtenî ve ‘allimnî ma yenfeunî ve zidnî ‘ilmen, elhamdülillahi ‘alâ külli hâlin ve e’uzü billahi min hâli ehli’n-nâri.”

Anlamı:

“Allah’ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin halinden Allah’a sığınırım.” (Tirmizî (Deavât 129))Faydalı İlim İçin Dua  konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer  konularımıza aşağıdaki  linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com


SİTEMİZDEKİ TÜM DUALAR için burayı kullanabilirsiniz…

Duanın Kabul Olacağı Vakitler

Seyyidü’l-istiğfar duâsı

Göz hastalıkları için okunacak dualar

ALLAH (CC)

 


Eski sitemizdeki yorumlar…

Asuman   –   12.06.2013
  Amin amin amin .. Allah bize hayırlı ilim meclislerinde , hayırlı arkadaşlarla , hayırlı dostlarla , hayırlı münazaralarda bulunarak, hayırlı ilimler öğrenmeyi o ilimlerle hayırlı ameller işlemeyi , amellerimizde ihlası nasib etsin ihlasımızı kaybettirenlerden mümini mümine düşman edenlerden ilmi kişisel çıkar ve çatışmalarına alet edenlerden eylemesin öylelerinden uzat tutsun. Amin Amin Amin.  

  kevser    –   03.06.2013
  amin amin amin cenabı Allah bizlere hayırlı ilimler o ilimlerle yapılacak hayırlı ameller ve amellerimizde ihlas nasib etsin .

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Faydalı İlim İçin Dua

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...