Abdest ile ilgili sözler

Abdest ile ilgili sözler

Abdest ile ilgili sözler

Abdest konusunda bulabildiğimiz tüm sözleri konumuza eklemeye çalıştık. Sitemizde aşağıda verdiğimiz linklerden abdest konusunda sitemizde yayınlanmış tüm konulara ulaşabilirsiniz. Sitemizde Abdest ve diğer konularda sözler, hadisler ve ayetler ve hatta atasözleri ve deyimler ayrı ayrı bulunmaktadır.

Abdest insanı Yüce Rabbinin huzuruna girmeden önce temizlenmesidir. Su bulamazsa teyemmüz ile temizlik yapılır. Abdest o kadar önemlidir ki; bizler müslümanlar olarak her daim abdestli dolaşmamız, hatta abdestli olarak yatmamız gerekmektedir.

Şimdi müsadenizle ilk önce Abdest ile ilgili özlü sözlerimize geçelim;

Abdest ile ilgili sözler

Abdest ibadetlerin başıdır.

Osmanlı sultanı II. Abdülhamid han, İslamiyet’in emirlerini yapmakta ve yasaklarından kaçınmakta son derece hassasiyet gösterirdi. Abdestsiz yere basmazdı. Öyle ki sabah kalktığında abdest alacağı yere gidene kadar başucunda bulundurduğu bir taş parçasıyla teyemmüm ederdi.

Osmanlı sultanı II. Abdülhamid hanın,  Bir gece yarısı, çok mühim bir haberin imzası için kapısına geldiler. Fakat açılmadı. Bir müddet bekledikten sonra tekrar çaldılar, yine açılmadı. Acaba Sultan’a bir hal mi oldu diye endişelendiler. Biraz sonra tekrar çaldılar, açıldı. Sultan, abdestini almış elinde havlu ile yüzünü kuruluyordu. Tebessüm ederek ‘Evlad, bu vakitte çok mühim bir iş için geldiğinizi anladım. Daha ilk kapıyı vuruşunuzda uyanmıştım lakin Abdest aldım. Onun için geciktim. Kusura bakmayın. Ben şimdiye kadar bu milletin hiçbir evrakını abdestsiz imzalamadım. Getir imzalıyayım.’ dedi. Besmele çekerek imzaladı.

Bir mü’min abdest aldıktan sonra, içinde bir ferahlık, ruhunda bir temizlik, hafiflik hissetmez ise, o kişiye her şeyden önce samimi bir tövbe gerekir. Zira abdest nurdur. Bunu gönlünde duymayan bir mü’minin kalbi günahlarla kararmış ve kabuk bağlamıştır. Bu halin çaresi de Hakk’a dönüştür, tevbe-i nasühtur. Aliyyü’l Kari (Uydurma Olduğunda İttifak Edilen Hadisler Kitabının yazarı)

Abdesti güzel bir şekilde alarak her daim abdestli dolaşmak gerekmektedir ki; Ölüm anında da abdestli bir şekilde huzuru ilahiye gidelim. Ne demişler nasıl yaşarsan öyle ölürsün…

Abdest namazın anahtarıdır. Ebü Dâvud

Dinin huzur iklimine arınarak ve temizlenerek girilir. Prof Mehmet Erdoğan

Abdest üstüne abdest, nur üstüne nurdur (nürun alâ nür). Münâvî

Abdest, başlı başına bir ibadettir, Abdestli bulunun. Muhyiddin İbnü’l-Arabi

 

Abdest ile ilgili sözler konumuzdan sonra abdest ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşıp bu konular hakkında da bilgi edinebilirsiniz… Semih YAŞAR

Abdestin farzları nelerdir

Abdestin sünnetleri nelerdir

Abdest ile ilgili ayetler

Abdest duaları ve anlamları

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Abdest ile ilgili sahih hadisler 

Abdestin vacipleri nelerdir

Abdest ile ilgili deyimler ve anlamları

Abdest ile ilgili atasözleri ve anlamları

Abdestin Adapları Nelerdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar