Teyemmümün şartları nelerdir

Teyemmümün şartları nelerdir

Teyemmümün şartları nelerdir

İnsan hayatı boyunca her konuda kendisine lazım olan dini bilgileri öğrenmek için çaba göstermelidir. Günümüzde su her tarafta mevcuttur. Ama insan öyle yerde öyle bir anda su bulamaz ve teyemmüm etmesi gerekebilir. O nedenle teyemmümün şartlarını, farzlarını öğrenmesi gerekmektedir. Şimdi sizlere teyemmüm etmenin şartlarını yazmaya çalışacağız.

Teyemmümün şartları nelerdir

Teyemmümün şartları şu şekildedir; Teyemmüm almanın şartları

1- Teyemmüm yapmak için ağır hastalık veya yolculuk gibi bir özrün bulunması,

2- Namaz vaktinin girmiş olması yada diğer bir deyişle namaz vaktinin çıkmasına su bulacak kadar zaman kalmaması.

3- Suyu bulmak ve tedarik etmek için aramaya çalışmış olmak,

4- Suyun bulunması halinde kullanılmasının mahzurlu olması. Bulunan suyun abdest almaya uygun olmaması.

5- Toz çıkaran temiz toprağın bulunması. Eğer bu toprağa kireç veya kum karışmışsa kullanılması caiz olmaz.

Teyemmümün sahih olabilmesi için, şu şartların bulunması lâzımdır: Teyemmümün şartları nelerdir

1 – Niyet etmek teyemmümün ilk şartıdır. Teyemmüm, niyet etmeden  olmaz. Teyemmümden önce abdestsizlik veya cünüplükten temizlenmeye niyet edilmeden alınacak teyemmüm sahih değildir. Halbuki gusül ve abdestte niyet şart değil, sünnettir. Bu teyemmümün 1. farzıdır. 

2 – Su bulunmamak veya bulunsa bile, onu kullanmaya mâni haller bulunması.

3 – Yüz, el ve kollarda yani teyemmüm yapılacak organlarda yağlı boya, oje gibi deriyi örten ve normal şartlarda suyu organa ulaştırmayacak maddelerin bulunmaması. Bu maddeler temizlenmeden alınan teyemmüm sahih değildir.

4 – Teyemmüm alırken, abdest bozucu bir halin de bulunmaması şarttır. Örnek olarak vücudun herhangi bir yerinde kan akıyor halde alınan teyemmüm de sahih değildir.

5 – Teyemmümün bir diğer sahih olma şartı yapılacak toprağın temiz olması. Teyemmüm yapılacak nesnenin, sırf toprak olması gerekmez. Kum, alçı, mermer, tuğla, madenî tuzlar, zümrüt, yâkut gibi topraktan çıkan ve toprak cinsinden sayılan maddelerle de teyemmüm alınabilir ama bu maddelerin pislikten temiz olmaları gerekmektedir.

6 – Teyemmüm şu şekilde alınır;  ellerin içleri ile, temiz toprağa iki vuruşla yapılır. Birinci vuruşta yüz, ikinci vuruşta kollar meshedilir. Bu teyemmümün 2. farzıdır. 

7 – Teyemmümde, mesh edilmesi gereken yerler, ellerin tamamıyla veya en az üç parmakla yapılır. İki parmakla yapılan mesh ile teyemmüm sahih olmaz.

8 – Yüz ve kolları, kaplama şekliyle tamamını meshetmelidir. Örnek olarak, sakal ile kulak arasındaki kılsız bölge, kaş ile göz arası, burnun her yanı meshedilmeli, yüzükler mümkün olduğunca yerlerinden oynatılmalı, parmakların arası mesh edilmelidir.  Diğer bir görüşe göre, teyemmüm âzalarının dörtte üçü meshedilse kâfidir.

Teyemmüm hakkında bilgiler; 

Teyemmüm, Abdest alıp temizlenmek gerektiğinde su arayıp bulumadığı zaman veya su olup ta kullanılamaz veya sadece içmeye yetecek kadar olması durumunda toprağa el vurup, el ve yüze sürmektir.

Teyemmüm, bu ümmetin hususiyetlerindendir. Hicret´in 6. senesinde farz kılınmıştır. Bu bir ruhsattır. Yani asli hükmün sebebi olan bir özüre binaen suyun kullanılmaması durumunda güçlükten kolaylığa geçmek için bir ruhsattır ki delili, Allah Teala cc. Hazretlerinin ayet-i kerimesidir:

Teyemmüm ayeti; Teyemmüme ruhsat veren ayet…

Ey iman edenler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve topuklarınıza kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz boydan boya yıkanın. Eğer hasta yahut yolculukta olursanız veya sizden biri tuvalet ihtiyacını görmüş ya da kadınlara dokunmuş olup da su bulamazsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah size bir zorluk çıkarmak istemiyor; ancak sizi temizlemek ve olur ki şükredersiniz diye üzerinize nimetini tamamlamak istiyor. Maide suresi 6. AYET

Teyemmümün şartları nelerdir konumuzdan sonra sitemizde teyemmüm ile ilgili diğer konulara aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz…. Semih YAŞAR

Teyemmüm nasıl yapılır

Teyemmümün farzları sünnetleri ve vacipleri nelerdir

Abdestin farzları nelerdir

Abdestin sünnetleri nelerdir

Abdest ile ilgili ayetler

Abdest duaları ve anlamları

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Abdest ile ilgili sahih hadisler 

Abdestin vacipleri nelerdir

Abdest ile ilgili atasözleri ve anlamları

Abdest ile ilgili sözler

Abdestin Adapları Nelerdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar