Tasarruf ile ilgili atasözleri

Tasarruf ile ilgili atasözleri

Konumuzda çok önemli bir tutum olan tasarruf hakkında atalarımızın dillere destan olan sözlerini Tasarruf hakkında atasözleri ve anlamları  paylaşmaya çalışacak ve elimizden geldiğince anlamlarını yazacağız.

Allah cc hazretlerinin bizlere emrettiği üzere tasarruf etmeli, faydasız, gereksiz şeylerle uğraşmayı ve israf etmeyi yasaklamıştır.

Şimdi tasarruf ve israf ile ilgili atasözlerimiz ve anlamlarına bir göz atalım. İsraf  ile ilgili atasözleri ve anlamları konusundaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz… Sizler de konu hakkında atasözleri bulursanız yorum bölümünden bizlere ulaştırıp arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz…. Dostkelimeler.com

Tasarruf hakkında atasözleri ve anlamları

Erkek getirmeyi, kadın yetirmeyi bilmeli. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde ailede erkeğin çalışarak evin ihtiyaçlarını görecek parayı kazanması gerektiği, kadının da gereksiz harcamalar yapmayarak eşinin getirdiği para ile evin gerçek ihtiyaçlarını karşılayarak lüzumsuz harcamalar yapmaması gerektiği anlatılıyor.

Ak akçe kara gün içindir. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde tasarruf yapılarak biriktirilen paranın gerektiği zamanda kullanılması gerektiği anlatılmaktadır. Tabii böyle bir tasarruf yapılmamışsa o zaman işlerinin kötü olduğu anlatılıyor ki, bizler böyle durumlar için küçükte olsa tasarruf yaparak birikim sağlamaya çalışan bir milletiz.

Ayağını yorganına göre uzat. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde tasarruf yapmasak bile giderlerimizin gelirlerimizden fazla olmaması gerektiği anlatılmaktadır. İnsan böyle alışırsa gün gelir tasarruf yapmak için fırsatlar meydana gelebilir.

Bol bol yiyen, bel bel bakar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen; kişinin gelirinin hepsini birikim yapmadan harcamasının sonucunda gün gelip parası kalmayınca işin rengini anlayacağıdır.  Tasarruf yapmamanın sonucunu en güzel anlatan atasözlerimizden biridir.

Damlaya damlaya göl olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde yapılan tasarrufun sağladığı birikimlerin az olsa bile toplana toplana büyük bir tutar elde edilebileceğidir. Türk milletinin en sevdiği ve en çok kullandığı atasözlerinden birisidir. Damlaya damlaya göl olur atasözünün anlamı nedir desek en küçük öğrencimiz bile rahatlıkla cevap verebilir.

Her çok azdan olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz büyük paraların bir anda birikmeyeceği, azar azar toplanarak büyük bir meblağ olacağı anlatılmaktadır.

İşten artmaz, dişten artar. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yapılacak tasarrufun çalışmanın kazanç için bir imkan olduğunu ancak tasarrufun insanın her gördüğü yiyeceği, her canının çektiğini almayarak yapılabileceği anlatılıyor. Diğer anlamda atasözümüz evde yapılan yemeklerin israf edilerek çöpe atılmaması gerektiğini de anlatıyor.

Sakla samanı, gelir zamanı. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde  ilerde lazım olacak şeylerin iyi bir şekilde saklanarak tekrardan para vererek alınmasına olanak sağlayacağı ve harcanacak paradan en güzel şekilde tasarruf yapılacağı anlatılmaktadır. Bizler defterlerimiz kalan yapraklarını bile atmayarak ilerde lazım olabilir düşüncesiyle saklamalı ve gerektiğinde müsvedde kağıt olarak değerlendirmeliyiz.

Tasarrufun bir parçası israftır. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözüyle anlatılmak istenen şey;  israftan kaçınmak için tasarruf yapmaktır. Tasarruf yapmak cimrilik olarak algılanmamalıdır. İnsanlar gerektiği kadar harcayıp fazlasını da biriktirirse ileride zorluklara karşı mücadele edebilir anlamında atasözümüzdür.

Birin kıymetini bilmeyen, bini toplayamaz. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yapılan küçücük tasarrufları küçümseyen ve bunlara önem vermeyenlerin ileride büyük paralar kazanamayacağı ve büyük paralar biriktiremeyeceği anlatılır. Çünkü eline geçen parayı biriktirmemeye alışmıştır.

 

tasarruf ile ilgili atasözleri
tasarruf ile ilgili atasözleri

Tasarruf hakkında atasözleri ve anlamları  konumuzdan sonra tasarruf ve israf ile ilgili sitemizde bulunan diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşıp faydalanabilirsiniz…. Semih YAŞAR

İsraf ile ilgili atasözleri ve anlamları

İsraf ile ilgili hadis-i şerifler

israf ile ilgili ayetler

İsrafın kapısını kapatırsak, ´iktisadî buhran´ olur mu?

İsraf Hikayeleri

İsraf hikayeleri için tıklayınız… 

İsraf ile ilgili sözler

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar