Tasarruf ile ilgili atasözleri

featured

Selam dostlar, konumuzda Tasarruf hakkında atasözleri ve anlamları, Tasarruf ile ilgili atasözleri eodev, Tasarruf ile ilgili Atasözü, Tasarrufla ilgili Atasözleri 10 tane, Tasarruf ile ilgili 5 tane atasözü, Tasarruf ile ilgili Atasözleri ve anlamları, Tasarruf ile ilgili Deyimler, Sağlıkla ilgili atasözü, Sağlıkla ilgili atasözü ve anlamı  aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Konumuzda çok önemli bir tutum olan tasarruf hakkında atalarımızın dillere destan olan sözlerini paylaşmaya çalıştık.

Allah cc hazretlerinin bizlere emrettiği üzere tasarruf etmeli, faydasız, gereksiz şeylerle uğraşmayı ve israf etmeyi yasaklamıştır.

Şimdi tasarruf ve israf ile ilgili atasözlerimiz ve anlamlarına bir göz atalım. İsraf  ile ilgili atasözleri ve anlamları konusundaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz

Sizler de Tasarruf ile ilgili atasözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Tasarruf ile ilgili Atasözleri ve Anlamları


Erkek getirmeyi, kadın yetirmeyi bilmeli. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde ailede erkeğin çalışarak evin ihtiyaçlarını görecek parayı kazanması gerektiği, kadının da gereksiz harcamalar yapmayarak eşinin getirdiği para ile evin gerçek ihtiyaçlarını karşılayarak lüzumsuz harcamalar yapmaması gerektiği anlatılıyor.


Ak akçe kara gün içindir. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde tasarruf yapılarak biriktirilen paranın gerektiği zamanda kullanılması gerektiği anlatılmaktadır. Tabii böyle bir tasarruf yapılmamışsa o zaman işlerinin kötü olduğu anlatılıyor ki, bizler böyle durumlar için küçükte olsa tasarruf yaparak birikim sağlamaya çalışan bir milletiz.


Ayağını yorganına göre uzat. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde tasarruf yapmasak bile giderlerimizin gelirlerimizden fazla olmaması gerektiği anlatılmaktadır. İnsan böyle alışırsa gün gelir tasarruf yapmak için fırsatlar meydana gelebilir.


Bol bol yiyen, bel bel bakar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen; kişinin gelirinin hepsini birikim yapmadan harcamasının sonucunda gün gelip parası kalmayınca işin rengini anlayacağıdır.  Tasarruf yapmamanın sonucunu en güzel anlatan atasözlerimizden biridir.


Damlaya damlaya göl olur. Türk atasözü

 

Anlamı : Atasözümüzde yapılan tasarrufun sağladığı birikimlerin az olsa bile toplana toplana büyük bir tutar elde edilebileceğidir. Türk milletinin en sevdiği ve en çok kullandığı atasözlerinden birisidir. Damlaya damlaya göl olur atasözünün anlamı nedir desek en küçük öğrencimiz bile rahatlıkla cevap verebilir.


Her çok azdan olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz büyük paraların bir anda birikmeyeceği, azar azar toplanarak büyük bir meblağ olacağı anlatılmaktadır.


İşten artmaz, dişten artar. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yapılacak tasarrufun çalışmanın kazanç için bir imkan olduğunu ancak tasarrufun insanın her gördüğü yiyeceği, her canının çektiğini almayarak yapılabileceği anlatılıyor. Diğer anlamda atasözümüz evde yapılan yemeklerin israf edilerek çöpe atılmaması gerektiğini de anlatıyor.


Sakla samanı, gelir zamanı. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde  ilerde lazım olacak şeylerin iyi bir şekilde saklanarak tekrardan para vererek alınmasına olanak sağlayacağı ve harcanacak paradan en güzel şekilde tasarruf yapılacağı anlatılmaktadır. Bizler defterlerimiz kalan yapraklarını bile atmayarak ilerde lazım olabilir düşüncesiyle saklamalı ve gerektiğinde müsvedde kağıt olarak değerlendirmeliyiz.


Tasarrufun bir parçası israftır. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözüyle anlatılmak istenen şey;  israftan kaçınmak için tasarruf yapmaktır. Tasarruf yapmak cimrilik olarak algılanmamalıdır. İnsanlar gerektiği kadar harcayıp fazlasını da biriktirirse ileride zorluklara karşı mücadele edebilir anlamında atasözümüzdür.


Birin kıymetini bilmeyen, bini toplayamaz. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yapılan küçücük tasarrufları küçümseyen ve bunlara önem vermeyenlerin ileride büyük paralar kazanamayacağı ve büyük paralar biriktiremeyeceği anlatılır. Çünkü eline geçen parayı biriktirmemeye alışmıştır.Tasarruf hakkında atasözleri ve anlamları  konumuzdan sonra tasarruf ve israf ile ilgili sitemizde bulunan diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşıp faydalanabilirsiniz…. Semih YAŞAR

İsraf ile ilgili atasözleri ve anlamları

10 Tane Atasözü ve Anlamları

İsraf ile ilgili hadis-i şerifler

israf ile ilgili ayetler

Tasarruf ile ilgili atasözleri

İsrafın kapısını kapatırsak, ´iktisadî buhran´ olur mu?

İsraf Hikayeleri

KONULARA GÖRE ATASÖZLERİ

İsraf hikayeleri için tıklayınız… 

İsraf ile ilgili sözler

1
mutluyum
Mutluyum
1
d_n_yorum
Düşünüyorum
4
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
1
be_endim
Beğendim
Tasarruf ile ilgili atasözleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...