Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Yüce Allah Teala hazretleri kulundan yapmasını istediği şeylerde insanlar için bir çok hikmetler vardır. Namazı kılış şekillerinde, namaza hazırlık aşaması abdestte, oruçta, zekatta çok hikmetler mevcuttur. Biz bu yazımızda Günde 5 vakit alınan abdest neler insanda neler oluşturmaktadır konusunu bir nebze işlemeye çalışacağız. Bizim şimdiye kadar ulaştığımız bu hikmetlerin bir kısmıdır. En iyisini insanı yoktan var eden Allah teala hazretleri bilir.

Yüce Allah teala hazretleri Yüce kitabından Maide suresi 6. ayet’te mealen “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. ”  buyurmaktadır.  

Yüce Allah teala hazretleri bu ayetinde çeşitli hikmetler olduğu aşikardır ki; Yüce Allah abdesti, guslü veya teyemmümü farz kılmakla insanları güçlük içerisine sokmak değil, onları temizlemek ve onlara nimetini tamamlamayı istemiştir. Zaten Bunlar da  insanların gücünün üstünde olan işler değildir. Yüce Allah’ın dininde insanların yapamayacağı hiçbir yükümlülük yoktur. İstisnaî durumlarda ise özel kolaylıklar ve ruhsatlar verilmiştir. Abdest ve gusül bedeni mikroplardan koruyucu bir temizlik olduğu gibi mânevî olarak da insanı Allah’a yaklaştıran ve onun ibadet için kendisini hazır hissetmesini sağlayan bir iç temizliğidir. Aynı abdest gibi teyemmüm de bir mânevî temizliktir.

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

1 – Abdestin Dolaşıma Etkisi: Abdestin Sırları

Allah teala hazretlerinin yarattığı insan kalbi temiz kanı vücuda dağıttığı büyük dolaşıma ek olarak, vücutta kullanılan kirlenmiş olan kanın kalbe ulaşması (Ters dolaşım) bozulması halinde küçük tansiyon dediğimiz basınç meydana gelmektedir. Damarlarımızın esnek kalabilmesi bu dolaşımların düzenli çalışmasına olanak sağlar. Bu esnekliğin gitmesi halinde kalbe karşı bir zorlama meydana gelir ve özellikle kalpten uzak olan beyin, el, ayak damarlarında sertleşmeler ve daralmalar baş gösterir.

Damarların esnek kalmasına yardımcı olan, günlük hayatımızın bir parçası sudur. Sıcak su damarları genişleterek, soğuk su ise daraltarak, özellikle kalpten uzak damarların esnek ve diri kalmasını sağlar. Isı farkı nedeniyle, dolaşımın bozulması sırasında dokularda birikmiş olan besin birikimleri de genel dolaşıma katılmış olur. Her gün beş defa gerek sıcak, gerek ılık ve gerekse de soğuk su ile abdest alan bir insan hem damar sertliğine hem de bunun sonucunun beyine yansımasıyla oluşan bunamaya karşı korunmuş olmaktadır.

2 – Abdestin Korunma Sistemine (Lenf Dolaşımına) Etkisi: Abdestin Sırları

İnsan vücudunda Korunma mekanizması olan beyaz kan dolaşım sistemi dediğimiz lenf dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması özellikle kıldan ince beyaz kan damarlarının düzenli çalışmasına bağlıdır. İşte bu sistemin, bu ince damarların sağlıklı görev yapması da, yine abdest alma ile güçlenmektedir. Ancak akıldan yoksun bir kişi abdest almanın lenf sistemini zinde tutmasının tesadüfi bir sonuç olduğunu söyleyebilir, tesadüfi bir sonuç olmadığı abdest alma şekli ile ortaya açıkça çıkmaktadır. Çünkü abdest alış şekli özellikle lenf sistemini de amaçlar.

Şöyle ki: Lenf sisteminin düzenli çalışması için vücudun bir tek noktasının dahi ihmal edilmemesi gerekir  ki; bu abdest almada kesinlik kazanmıştır. Lenf sisteminin uyarılmasındaki en önemli merkez burnun arkası ve bademciklerdir ki, abdest almada bu iki noktanın özellikle yıkanması şartı vardır. Boyun yanlarının uyarılması lenf sistemine çok etkilidir. Bu da abdest alma da vardır.

Abdest ve vücudun statik elektriği:

Normalde vücudun tümüne ait statik elektrik dengesi sağlıklı bir vücut için lazımdır. Gerek havadaki özellikler, gerekse de günlük yaşantılarımızda bolca kullandığımız yapay malzemeler, plastik karışımlı kıyafetler ve eşyalar bu dengeyi maalesef bozmaktadır.

Oysa, günde birkaç kere aldığımız abdest ile bu etkiden tamamen sıyrılırız. Statik elektriğin birçok psikosomatik hastalığa neden olduğu bilinmektedir. En olumsuz etkisini ise deri altındaki minik kaslar üzerinde göstererek, bu kasları gererek işlemez hale koyar ki; önce yüzde başlayan erken kırışmaların sebebi budur. Devamlı olarak abdest alan yaşlı anne ve teyzelerimizin yüzündeki kırışıksızlık buna örnektir. Tabi bu kavram bütün vücut için geçerlidir. Bir çok kişi ömür boyu abdest alanların nur yüzlü olma sebebini daha iyi anlayabilir.

Maide suresi 6. ayettin  statik elektrik ile ilişkisi; 

Ayetin teyemmüme ait bölümü abdestin bu statik elektriğe karşı nimetinin tamamlanmasıdır. Zira teyemmüm büyük ölçüde statik elektriği yok eder. Ayette açıklandığı gibi şüphesiz abdestin temizlik yönü de apayrı tıbbi bir mucizedir. Günümüz insanı “ben zaten elimi yüzümü yıkıyorum.” diyebilir. Bu alışkanlığın bile en uygar toplumlarda yüz yıllık bir geçmişi olduğunu unutmayalım. Üstelik hiçbir zaman öğütle temizlik, ibadet disiplini gibi sürekli ve geçerli olamaz.

 

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri konumuzdan sonra abdest ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

 Abdestin farzları nelerdir

Abdestin sünnetleri nelerdir

Abdest ile ilgili ayetler

Abdest duaları ve anlamları

Abdest ile ilgili sahih hadisler 

Abdestin vacipleri nelerdir

Abdest ile ilgili deyimler ve anlamları

Abdest ile ilgili atasözleri ve anlamları

Abdest ile ilgili sözler

Abdestin Adapları Nelerdir

Abdestin Sırları ve vücuda etkileri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar