İftarda yapılmaması gerekenler

İftarda yapılmaması gerekenler

Konumuzda iftarda yapılmaması gerekenler ve ramazan ayında yapılmaması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. 

Ramazan ayında iftar’dan sonra yapılmaması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım…

 

İftarda yapılmaması gerekenler

 

İftarda aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli gıdaları tüketmeyi tercih eden kalp hastaları bu besinleri aniden ve çok fazla miktarda yediklerinde büyük bir risk altına giriyor. International Hospital’den Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, Ramazan ayında kalbimizi yoran 7 hatalı alışkanlığı ve bunların yol açtığı sağlık sorunlarının altını çizdi.

İftarda mideyi tıka basa doldurmak… Sofrada uzun süre sohbete dalmak… İftardan sonra halı sahada spor yapmak… Sağlıklı kişilerde bile olumsuz tablolara yol açabilen bu hatalı alışkanlıklar, kalp hastalarında çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

1- İftardan sonra halı sahada spor yapmak

Spor yapmak, özellikle zengin Ramazan sofralarında karnını doyan sağlıklı kişilerde bile kalp krizi, ritim bozuklukları veya bayılma gibi olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Kalp hastalarının ise ayrıca dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü kalp damarları tıkalı olan bir kişide, kalbe giden kan miktarı zaten az oluyor. Yemek sonrası kanın bir miktarı sindirim sistemine doğru yer değiştireceği için bu miktar daha da azalıyor. Buna ek olarak kalbin kan ihtiyacını kat kat artıran futbol gibi ağır sporlar yapılırsa, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve ritim bozukluklarına bağlı çarpıntı gelişebiliyor. Hatta kişi hayatını bile kaybedebiliyor.

2- İftarda mideyi tıka basa doyurmak

İftarda mideyi tıka basa doyurmak, kanın sindirim sistemine hücum etmesine neden oluyor. Bu da kalbe ve beyne giden kanın nispeten azalmasına, bunun sonucunda da göğüs ağrısına, hatta bayılmalara yol açabiliyor. Ayrıca dolu mide kalbe baskı yapacağı için ritim bozukluklarını da tetikleyebiliyor.

3- Şarküteri ürünlerini sofradan eksik etmemek

İftarda salam, sucuk ve pastırma gibi ürünleri tercih etmek, gereksiz yere tuz tüketmek özellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarını olumsuz etkiliyor. Hipertansif krizi (kan basıncının hayatı tehdit edici şekilde yükselmesi sonucu oluşan durum), kalp krizi, akciğer ödemi gibi ciddi tablolara yol açabiliyor.

4- Düzenli sıvı tüketmemek

Kalp damar hastaları çeşitli nedenlerle zaten idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorlar. Buna ek olarak sıvı almadıkları takdirde böbrekleri yeterince kanlanamayacağı için böbrek yetmezliği gelişme riski oluşuyor. Ayrıca sıcak havalarda sıvı ve tuz kaybı artıyor. Bunun sonucunda kan basıncı düşebiliyor ve bu durum bayılmayla sonuçlanabiliyor.

5- Sofrada uzun sohbetlere dalmak

İftar sofralarında uzun uzun sohbet etmek keyifli olmakla beraber, bazı olumsuz durumlar oluşturabiliyor. Sofrada ne kadar uzun süre oturulursa yenilen besin miktarı da buna paralel olarak o kadar artıyor. Bu durumda fazladan alınan tuz ve kaloriler kalp damar salığını olumsuz şekilde etkiliyor. Uzun vadede ritim bozukluğu yapabiliyor.

6- Sebze yerine et ve hamur işi tüketmek

Tüm gün uzun süredir istirahat eden sindirim sistemine aniden yüklenmek hem metabolizmayı hem de kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Bu da kan basıncı değişikliklerine bağlı istenmeyen akut kalp olaylarıyla neticelenebiliyor.

7- Su yerine gazlı, tuzlu veya şekerli meşrubat içmek

İftarda yemeğe başlamadan önce 1 veya 2 bardak su içmek gerekiyor. Tüm gün kaybedilen sıvının yerine konulması ve doygunluk hissinin oluşması bakımından bu çok önemli. Gazlı içecekler ise diyaframın kalbe baskı yapmasına, bunun sonucunda da ritim bozukluklarına ve nefes darlığına neden olabiliyor. Tuzlu içecekler de kan basıncında yükselmelere yol açabiliyor.

iftarda yapılmaması gerekenler konumuzdan sonra sitemizde mevcut oruç ve ramazan ile ilgili konularımıza aşağıdaki linklerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz… Dostkelimeler.com

Minik Dualar – Oruc Duası

Oruç tutanlara yürüyüş önerisi

Oruç tutanlar için beslenme önerileri

Oruç nedir?

Oruç kefareti Nedir?

Orucu bozup kaza ve keffaret gerektiren haller

Orucu Bozmayan Durumlar

Orucu bozan şeyler

Orucun Farzları

Orucun Sağlığa Faydaları

Orucun sevabı ile ilgili Hadisler

Oruç ile ilgili hadisler

Orucun Sünnetleri

Oruç ile ilgili ayetler

Peygamberimizin oruçluya 4 tavsiyesi

Oruç Hikayeleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar