Saka Kuşu

featured

Saka kuşu özellikleri, hangi türleri bulunduğu, yaşam şekli ve beslenme şekli ile bakımı nasıl yapılır.

Genel Özellikleri
İspinozgillere ait bir kuş türüdür. Ötüşü ile bilinen ve beğenilen saka kuşu, kafeslerde de beslenebilmektedir. Tüylerinde ki desen de ilgi odağı olmasını sağlamakla birlikte fiziksel olarak serçeyi anımsatmaktadır. 13 cm kadar bir boyu olan kuş, ismini bir olaydan dolayı geçmiş zamanda insanlar tarafından verilmiştir. Oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahip olan saka kuşu ötüşleri ile insanları mest etmektedir. Bu özelliklere sahip olan Saka kuşu, kanatlarının altında ki sarı tüyle ile de ayrıca hoş bir özelliğe ve diğer kuşlarda olmayan bir fiziksel görünüme sahiptir.

Yaşam Şekli
Avrupa, İran, Türkiye, Fas, Orta Asya’nın batısı, Cezayir, İngiltere’nin güneyi ve Rusya’nın Karadeniz’e bakan kısımlarıdır. Bu bölgelerde yaşamlarını sürdüren saka kuşları, mevsimsel olarak bölgelerde değişiklik gösterebilmektedirler. Orman kenarları ve ağaçlık yerlerde yuva yaparak sürü halinde yaşamaktadır. Yuvasını yerden 6 metre kadar yükseğe yapan saka kuşuna parklarda da sıkça karşılanabilir. Üreme dönemlerinde dişi saka 6 adet yumurta bırakmakta olup bir üreme döneminde 3 defa kuluçkaya yatabilmektedir. Gezici kuş türü olan saka kuşu kısa süreli olarak göç etmektedir. Daha sonrasında tekrar eski yerine geri dönmektedir. Ayrıca farklı formlarda, desenlerde birçok türünde bulunmaktadır.
Türleri
İnceleyeceğimiz ilk tür Kömürcü Sakasıdır. Saka kuşu ailesinin en küçük türü olan kömürcü sakası, doğada en fazla bulunan saka türüdür de. Saka yetiştirici arasında kömürcü sakası saka kuşları arasında en çirkini olarak adlandırılmaktadır. Diğer saka kuşu türü Ak gerdan sakadır. Boğazında fasulye kadar beyazlık bulunması sebebi ile bu isimle anılmaktadır. Kömürcü sakasına göre daha büyük olan ak gerdanlı saka, kuyruk tüylerinin yanında iki beyaz tüyü bulunan türüdür. Kasım sakası ise bir diğer saka kuşu türüdür. En çok ilgi çeken saka kuşu türüdür. Keneset ise saka kuşu türleri arasında bu ismi almasının sebebi, ensesinde bulunan mercimek iriliğinde kırmızılıktan dolayıdır. Son olarak mart sakası saka kuşu türleri arasında mart ayında göçmeleri sebebi ile bu ismi alan türdür.

Beslenme şekli
Böcekler, yeşillikler, meyveler ve çok çeşitli bitki tohumları ile doğada beslenerek yaşamını sürdüren saka kuşu, deve dikeni tohumu da yerler. Ay çekirdeği, Nijer ve ağaç tomurcukları ile de beslenen sakalar, doğada yaşantılarını bu şekilde beslenerek sürdüren bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Saka Kuşu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...