Mars´ta donmuş su bulundu

Mars´ta donmuş su bulundu

NASA, sonunda Mars’ın sırrını açıkladı: Kızıl Gezegen’de donmuş suyun dışında, yaz aylarında görülen tuzlu su akıntıları var. Bu durum da Mars’ta hayat olmasını mümkün kılıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) merakla beklenen açıklamasını dün Washington’daki merkezinde yaptı. 3 uzmanın açıklaması “Kızıl Gezegen” Mars’taki büyük sırları açıklığa kavuşturdu. Araştırma ekibi, ortaya çıkardıkları bulguları 2006’dan bu yana gezegenin çevresinde dönen Mars Yörünge Kâşifi (MRO) isimli uzay aracının sağladığı verilere dayandırdıklarını kaydetti. Araştırma ekibinin sözcüleri, MRO’nun gözlemleri sonucunda gezegende donmuş su haricinde, sıvı halde tuzlu su bulduklarını açıkladı. Bilim yönetmeni Jim Green, Mars’ın geçmişte sanıldığı gibi kuru ve kurak olmadığını belirterek, gezegenin bazı bölgelerinde belirli şartlarda akan su bulunduğunu doğruladı. Mars’taki bazı tepelerde yer alan karanlık ve dar şeritler boyunca akan suların, gezegenin en sıcak aylarında sıvı halde ortaya çıktığı, yılın kalan dönemlerinde ise buharlaştığı saptandı. Mars’ın yaz dönemlerinde bile aşırı derecede soğuk olduğunu hatırlatan yetkililer, söz konusu su şeritlerinin sıcaklığın 10 Fahrenhaytı (-12.2 C) bulduğu bölgelerde tespit edildiğini dile getirdi. Araştırmacılar suların tuzlu olmasının, bu bölgelerdeki donma seviyesini düşürdüğünü ve buzu erittiğini ifade etti. Su şeritlerini ilk olarak 2011’de yokuşlu halde tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, ortalama 5 metreden az genişliğe sahip olduklarını kaydetti.

Mars Gezegeni hakkında merakla beklenen açıklamayı NASA kendi TV kanalında yaptı. Tüm dünyada şok etkisi yaratan açıklama sonunda Google’da konuyla ilgili olarak doodle hazırladı
ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bugün Mars gezegenine dair ‘çok önemli bilimsel bir bulgunun’ açıklayacağını belirtmişti. NASA’nın Twitter hesabından dün paylaşılan mesajda ‘Mars’ın gizemi çözüldü mü? Pazartesi 11.30’da (TSİ 18.30) detayları öğrenmek için NASA TV’yi izleyin’ deniyordu.

NASA’nın Twitter mesajına gelen yanıtların büyük kısmında ‘Yoksa Mars’ta uzaylı mı buldunuz?’ sorusu sorulsa da, bilim insanları “uzaylı” bulmaya da oldukça yaklaşmış durumda.

NASA tarafından yapılan açıklamada, Mars Keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda, Kızıl Gezegen’de sıvı, akışkan halde tuzlu su bulunduğu belirtildi. Bu büyük keşif, Mars’ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu gösteriyor. Mars yüzeyinde suyun donum olarak bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konuydu…

Açıklamanın, 2 Ekim Cuma günü vizyona girecek olan Hollywood yapımı “Marslı” filminin izleyiciyle buluşmasına günler kala yapılması dikkat çekti.

Ridley Scott’ın yönettiği ve Kızıl Gezegen’de mahsur kalan bir astronotun hayatta kalmak için verdiği mücadelenin anlatıldığı filmin başrolünde Matt Damon oynuyor. Film, Andy Weir’in aynı adı taşıyan kitabından beyazperdeye uyarlandı.

Peki şimdi ne olacak?

Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağına, nereden geldiğine bakacaklarını açıkladılar.

Bitki yetiştirmek mümkün mü?
Soru: Bu suyu kullanarak Mars’ta bitki yetiştirebilir miyiz?
Cevap: Bence asıl problem, irtifa farkı. Dünya’da da yüksek irtifalarda sadece yosunlar yetişebiliyor. Mars’ta da benzer bir durum var, gezegenin yüzeyi, Everest’in 3 katı neredeyse.
Bu yükseklikte dünyada olduğundan çok daha ince bir atmosfer var, ancak genetik mühendisliği ile bitkilerin dayanıklılığı artırılarak bu sorunlar aşılabilirse, evet, bu su ile bitkiler sulanarak, yetiştirilebilir.

“2020’lerde Mars’ta olacağız”
Yapılan açıklamada, Mars’a gönderilmesi planlanan insanların, bulunan bu su sayesinde işlerinin çok kolaylaşacağı belirtildi.
Suyun içerisindeki hidrojen ve oksijeni ayrıştırarak, roket yakıtından, Mars yüzeyndeki insanlar için kritik olan suya kadar çok sayıda ihtiyacın karşılanabileceğinin altı çizildi.

“Yaz” mevsiminde ortaya çıkıyor
Sıvı haldeki suyun Mars’ın “yaz mevsiminde” gezegenin kanyonlarından ve krater duvarlarından aktığı, NASA’nın Kızıl Gezege’nin yörüngesinden çektiği fotoğraflarla ortaya çıkarıldı.
Bu suyun, gezegenin sonbahar mevsiminde sıcaklıkların düşmesiyle kuruduğu açıklandı.

Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konuydu…

Mars’ta yaşam var mı?
En merak edilen “Mars’ta yaşam var mı” sorusuna ise şu şekilde yanıt verildi:
“‘Dünya dışında yaşam var mı’ sorusuna henüz yanıt bulamadık, ancak yüzeydeki suyun varlığı, yaşam için de büyük bir şans anlamına geliyor, artık araştırmalarımızı bu yönde ağırlaştıracağız”

DONMUŞ HALDE BULUNMUŞTU
Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı yıllardır sorgulanan bir konu.

2015’in ilk aylarında NASA’nın Mars yüzeyindeki aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi.

NASA’dan Mart ayında yapılan açıklamada ise Mars’ta bir dönem Kızıl Gezegen’in yüzeyinin beşte birini kaplayan bir okyanus olduğunu ve bu okyanusun yer yer kilometrelerce derinliğe ulaştığına dair kanıtlar bulunduğu belirtilmişti.

Gezegende sıvı halde su bulunması halinde, Mars’ta yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor.

Uzmanlar gözlemlerinin uzun süredir konuşulan, Mars’taki belirli yükseltilerden sadece donmuş olarak değil, akar halde de su bulunduğu teorisini desteklediğini belirtiyor.
Karanlık, dar bir damar boyunca akan suların Mars’ın en sıcak aylarında ortaya çıkıp, yılın geri kalanında kaybolduğu saptandı.
Tuz, suyun donma sıcaklığını azaltıyor ve uzmanlar bu durumun akarsuların mevsimsel döngüsünü açıkladığını vurguluyor.
Su, yaşamın başlıca gerekliliği olduğu için buluşun geniş bir etkisi olabilir.
Araştırmacılar Mars’ta mikroskobik yaşam olup olmadığını tespit etmek için daha çok araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.
NASA’nın buluşu, 2006’dan bu yana Mars’ın yörüngesinde dönen aracın sağladığı verilere dayandırılıyor.

50 MİLYON KİŞİ İZLEDİ
50 milyon kişinin izlediği basın toplantısında, araştırmacılar asıl hedeflerinin, Mars’ta mikroskobik hayat olup olmadığını tespit etmek olduğunu söyledi. Araştırmacı John Grunsfeld ise yeni bulguların “bugün Mars’ta hayat olduğunu mümkün kılabileceği” yorumunu yaptı. NASA’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda da, “Mars’ın artık daha ilginç bir hale geldiği” belirtildi.

GENÇ BİLİM ADAMI KİLİT ROL OYNADI
Yapılan araştırmaya, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan 25 yaşındaki uzay bilimci Lujendra Ojha’nın tezlerinin öncülük ettiği kaydedildi. Hint asıllı Ojha, dört yıl önce, Mars’ın kraterlerine dair çekilen görüntülerde, daha sıcak mevsimlerde bu kraterlerden tuzlu su aktığına dair ipuçları olduğunu ileri sürmüştü. Ojha, akan su nedeniyle bazı vadiler oluştuğunu iddia etmişti.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar