Çemen otu hakkında bilgi

Çemen otu hakkında bilgi

Çemen otu hakkında bilgi

Allah cc. Hazretleri her canlıyı özel yetenekler ve bileşenlerle yaratmıştır. Çemen otu bitkisinin özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkındaki konumuzu beğeneceğini umuyoruz.
Çemen otu hakkında bilgi 

Çemen Otunun İngilizce Adı : Fenugreek

Çemen Otunun Bilimsel Adı : Trigonella Foenum-Greacum

Adı pastırmayla özdeşleşen ‘Boy otu’, ‘Buyotu’, bilinen adıyla ‘Çemen otu’. Çok keskin kokusu olan çemen otu tohumları, %30’a varan oranda yapışkan bitki sıvısı, uçucu ve sabit yağlar içermektedir.

Kullanımı çok eskilere dayanmakta olup günümüzde Ortadoğu ve Hint Mutfağında kullanılan bitkiyi hemen hemen çoğunuz Türk Mutfağı’ ndan da pastırmanın ekürisi çemen olarak tanıyorsunuz.
Anavatanı Yakın Doğu, özellikle Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin olan şifalı bitkinin sarımsı beyaz renkte çiçekleri vardır. 20-40 cm. boylarında , bir yıllık, otsu bitki, halk diliyle; çimen, buyotu, frenk kimyonu olarak da bilinir. Tohumlarında müsilaj, uçucu ve sabit yağ vardır.
 
Çemenin tohumları ve bazı ülkelerde yeşil yaprakları da ıspanak gibi tüketilmektedir. Tadı acımsı ve aromatiktir. Türk Mutfağında özellikle çemen tozu şeklinde bilinir. Bu toz bol salçaya ve birkaç diğer içeriklere (ceviz, sarımsak vb.) katılarak kahvaltıların nadide çiçeği, macun yapılı çemen üretilir.
 
Türkiye’ de Trakya, Marmara, Orta, Güney ve Güneydogu Anadolu’ da yetiştirilen bitkinin balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı, saç besleyici, çıbanları geçirici, şehvet arttırıcı ve vücuda rahatlık verici özellikleri vardır.

Çemen otunun ilk kayıtlı kullanımının Mısır’da M.Ö. 1500’de olduğu bilinmektedir. Ayurvedik ve Çin tıbbında ateş, bronşit ve karın ağrısı tedavisinde bitkinin kurutulmuş oldun tohumları kullanılmıştır. Sindirim, menopoz, diyabet, iştah kaybı, annede süt üretimi ve cilt yaralarında mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır.

Çemen Otunun İçerdiği Bileşenler

Kan yağlarını düşürücü etkiye sahip steroid saponinler içerir. Trigonellin, kolin gentianin, karpain, saponinler, neotigogenin, viteksin, viteksin-7-glukozid, orientin arabinosid, homoorientin, saponaretin (isoviteksin), visenin-1, visenin-2, kercetin, luteolin, viteksin sinnamat, lizin ve triptofandan zengin protein, serbest amino asitler, galaktomannan, A, B1, C vitaminleri, mineraller (kalsiyum ve demir) ve uçucu bileşikler içerir.

Çemen Otunun Faydaları

İki hafta süreyle, günde iki kere, yemeklerden 30 dakika önce düzenli alındığında mide yanmasına antiasit ilaçlar kadar iyi geldiği bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

İştah açıcı, balgam söktürücüdür.

Ağrı kesici, kan şekerini ve kolesterolünü düşürücüdür.

Erkeklerde testosteron düzeylerini, kas kuvvetini ve ağırlık kaldıran aletlerde performans arttırıcı özelliği bildirilmiştir.

Diyabet hastalarında kan şekerini düşürücü etkisi bilimsel olarak desteklenmiş olan yegane etkisidir.

Çemen otu besleyicidir ve lezzet düzenleyicidir.

Süt arttırıcı özelliği vardır,

Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır,

Boğaz ağrılarını hafifletir,

Cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir,

Hastalık sonralarında bedeni güçlendirir, direnç verir,

Kadınların adet dönemlerini rahat atlatmalarına yardımcı olur,

Tümörler ve akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır,

Sindirim sistemini uyarır ve kabızlığı yumuşatmada faydalıdır,

Diyabet, dizanteri, diyare, kronik öksürük, karaciğer, dalak büyümesi, iştahsızlıktan oluşan hazımsızlık ve gastrit gibi hastalıklara karşı oldukça faydalıdır.

Çemen Otunun Kullanım Şekli

 
Çıbanlar İçin Çemen Lapası: Çemen tohumları ezilerek toz hâline getirildikten sonra biraz su eklenir ve lapa hazırlanır. Bu lapa çıbana dıştan uygulanarak biraz bekletilip yıkanılır.
 
Saçlar Çıkarmak İçin: Çemen yağı saç diplerine masaj ile uygulanarak 15 dk. bekletilip saçlar yıkanır. Birkaç çemen tohumu biraz hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bu karışım süzüldükten sonra saç diplerine çok az miktarda uygulanır. Biraz bekletildikten sonra saçlar durulanabilir. Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez yapılabilir. 
 
Çay: Çemenotunun tohumları Sonbahar’ da olgunlaştıkları zaman toplanır. 1,5 tatlı kasığı tohum, l bardak sıcak suya konulup 10 dk. süreyle ağır ağır kaynatılır. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde 1 kez içilir.

 

Çemen otu suyu: Suyu haşlanıp içildiği zaman boğazı yumuşatır. Haşlama suyu ile saçlar yıkanırsa dalgalı ve kıvırcık hale gelir. Ayrıca saç derisine faydalıdır ve saçlardaki kepeklenmeyi önler. Kadınlar kaynatılan çemen otu suyuna otururlarsa, rahim ağrılarına karşı fayda görür.

Çemen baharatı: Öğütülmüş çemen otu tohumu (çemen tozu da denilmektedir), mutfakta baharat karışımı olarak, turşularda, çorbalarda, salatalar, güveçler, soslar ve etlerde kullanılmaktadır.

Çemen Otunun Zararları Nelerdir ?

Ağız yoluyla kullanımı gaz, şişkinlik ve diyare yapabilir. Cilt kullanımı irritasyona neden olabilir.

Hamile kadınların çemen otunun kendisini ve tohumlarını tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca tüketiminde aşırıya kaçmamakta yarar vardır. Bunların dışında sağlık açısından birçok faydaya sahip olan çemen otunun, bilinen ciddi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır.

Çemen otu hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

 

2 yorum

  1. Çemen yağı saç diplerine masaj ile uygulanarak 15 dk. bekletilip saçlar yıkanır. bu ne işe yarıyor ki?

    • Hatice hanım; Saçlar Çıkarmak İçin: Çemen yağı saç diplerine masaj ile uygulanarak 15 dk. bekletilip saçlar yıkanır. Birkaç çemen tohumu biraz hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bu karışım süzüldükten sonra saç diplerine çok az miktarda uygulanır. Biraz bekletildikten sonra saçlar durulanabilir. Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez yapılabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar