Beydeba sözleri

featured
service

Selam dostlarım, konumuzda kelile ve dimne yazarı kimdir,  Beydeba sözleri, Beydeba kimdir, Beydeba eserleri, Nasihat-ı El Külliye, Bülbül ile Bağcı, kelile ve dimne sözleri aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşımlar yapmaya çalışacağız.  

Beydebâ milattan önce 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü bir Hint yazarıdır. Şam’da doğup, sonraları Çin’e göç ettiği çok rivayet edilir. M.Ö. 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba’nın el yazmalarına göre Büyük İskender’in zamanında yaşamıştır. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile Dimne’yi Depşelem isimli bir Çin Hükümdarı döneminde kaleme almış ve eserini hükümdara sunmuştur.

Beydebâ’nın gerçek ismi ve nereli olduğu üzerinde birçok farklı görüş olsa da tarihçilerin çoğu adı Ketku olan bir kişi olduğu kanısındadır. Doğum ve ölüm yeri konusunda çeşitli rivayetler vardır; bu konuda kaynaklarda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne’yi yazmıştır. Eserin içeriğinde hayatı sisler içerisinde kalan bir Hint Hükümdarı olan Debşelem Şah’ın bir vasiyet üzerine ünlü bilge Beydeba’nın yanına gitmesi ondan hikmetli sözler , öğütler , devlet yönetiminde yardımcı olacak öğretici masallar dinlemesi anlatılmaktadır.

Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Kitap 14 bölümden oluşur. Kitap, adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen “Kelile” ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen “Dimne”. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de “Bülbül ile Bağcı”‘dır.  

Başlıca Eserleri

Kelile ve Dimne Nasihat-ı El Külliye Sizler de Beydeba  güzel sözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.

Beydeba sözleri


Açık kalple konuşan düşman, içten pazarlıklı dosttan daha iyidir.


Deniz, dalgalarıyla deniz; hükümdar, yardımcılarıyla hükümdar olur.


Akıllı bir kimse, düşmanından da akıl öğrenmeyi ihmal etmez.


Yastık diye basını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan, düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.


Dostluk iyi kimseler arasında çarçabuk temelleşir, güçlükle yıkılır.


Ateşin, borcun, hastalığın ve düşmanın küçüğü yoktur.


Bir kez fitne tohumu düştü mü bir kalbe kolay kolay çıkıp gitmez oradan. Kötülük adına ne varsa çağırır kendisini büyütür de büyütür.


Kelile ve Dimne Sözleri ve Alıntıları


Neyin var senin?
Keyfim yok..
Nedir benim sevgili dostumun keyfini kaçıran
Vefasızlık, dedi iç geçirerek Dimne.
DOSTUN DOSTA VEFASIZLIĞI!


Vefasız olana sevgi göstermek, nanköre iyilik etmek, dinlemeyene öğüt vermek, sır saklamayana sır emanet etmek kadar boşa harcanmış emek yoktur. Kuşkusuz, iyilerle dost olmak iyilik, kötülerle dost olmak da kötülük getirir. Tıpkı, güzel kokulu bir şeyin yanında geçince güzel, kötü kokulu bir şeyin yanından geçince de kötü koku taşıyan rüzgar gibi… İşte gerçek bundan ibarettir.


Sesimi beğendiysen kafese koymana gerek yok. Ben, zaten senin bahçenin bülbülüydüm.


İnsan, kırk yılda elde ettiğini, bir anda yitirebilir.


İki kişi bir şeyi elde etmek istediğinde hangisi daha akıllı ve şahsiyetli davranırsa o erişir hedefe. Eğer şahsiyet ve akılda eşit iseler daha azimli ve daha sabırlı olan erişir hedefe. Azimde de eşit iseler bahtı açık olan kazanır mücadeleyi.


Her gün ölmektense, bir gün ölmek daha iyidir.


İnsan, her zaman, her şeyin iyisini aramalı.


Hiçbir şey kararında değildir dünyada. Her şey zamanla değişir.


İnsanın zayıf veya güçlü olması değil, akıllı olması önemlidir.


İnsan, üzerine düşmeyen şeye karışmamalı.


Dost, kara günde belli olur..


Hırs, insana zarar verir.


Son gülen iyi güler, demişler.


İnsanın, öncelikle kendisi öğüde muhtaçtır.


Gerçek dostluk eşsiz bir zenginliktir.Beydeba Sözleri konumuzdan sonra meşhurlardan sözler kategorimize aşağıdaki linkten ulaşıp konularımızdan yaralanabilirsiniz… Dostkelimeler.com

MEŞHURLARDAN SÖZLER

Malik bin dinar sözleri

 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Beydeba sözleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...