Başarmak ile ilgili deyimler ve anlamları

Başarmak ile ilgili deyimler ve anlamları

Başarmak ile ilgili deyimler ve anlamları

Yeni bir deyim konusuyla sizlerleyiz. Bu sefer konumuz Başarı ile ilgili deyimler, başarmak ile alakalı olduğuna inandığımız deyimleri dilimiz döndüğü kadarıyla anlamlarıyla sizlerle buluşturuyoruz. Deyimlerin sadece bir anlamda kullanılmadığı günümüzde deyimin başarı ile ilgili taraflarını aktarmaya çalıştık. Umarız beğenir ve faydalanırsınız. Lafı çok uzatmadan konumuza dönelim….

Başarmak ile ilgili deyimler ve anlamları

Başarı ile ilgili deyimler ve anlamları

Deyim : Yüzünün akı ile çıkmak…

Anlamı : Kendisine verilen bir görevi, ödevi veya işi elinden geldiğince güzel bir şekilde tamamlamış olmak anlamında bir deyim olarak kullanılır.

Deyim : İşin içinden sıyrılmak…

Anlamı : Verilen bir işi bitiremeden yani başaramadan başkasına devretmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Ayrıca şu mana da da kullanılabilir; Bir işi en kısa yoldan bitirmiş gibi göstermek…

Deyim : Boynuz kulağı geçmek…

Anlamı : Yaptığı işte işi kendisine öğreten ustadan daha bilgili ve tecrübeli hale gelmek durumudur ki; bu deyim iş hayatında çokça kullanılmaktadır..

Deyim : İşinin ehli olmak…

Anlamı : Yaptığı işte usta seviyesine ulaşmak, artık yaptığı işin her detayına hakim ve elinden gelmek anlamında kullanılan bir deyimdir ki; bu işi tamamiyle başarmış demektir.

Deyim : Varlığını göstermek…

Anlamı : Yaptığı iş ile toplum içinde tanınır hale gelmek; belli bir konuda uzmanlaşmış olarak konusunda sorunu olan kişilerin kendisine yönlendirildiği bir şahsiyet olmak demektir. Kısaca yaptığı işi başarıyla yapan saygın kişi olmaktır.

Deyim : Mat etmek…

Anlamı : Asıl itibariyle mat etmek bir satranç terimidir ve karşısındaki yenmek anlamındadır. Ancak başarıya ulaşanlar için de rakiplerini geçmek anlamında kullanılmaktadır.

Deyim : Üstesinden gelmek…

Anlamı : İnsanın hayatında hep çıkışlar olmayacaktır. Bu deyim başarıya giden yolda önüne çıkan engelleri aşanlar için kullanılır.

Deyim : Hakkından gelmek…

Anlamı : yukarıda ki üstünden gelmekle çok yakın anlamı olan deyimimiz; Rakiplerini geçmek anlamında kullanılır.

Deyim : İşin içinden çıkamamak…

Anlamı : Hep insan başaracak diye bir kural yoktur hayatta son deyimimiz şöyle demektedir; Başarı yolunda ilerlerken bir noktaya gelmiştir ve artık ilerleme sağlayamıyordur anlamında kullanılır.

Başarmak ile ilgili deyimler ve anlamları konumuzdan sonra başarı ve başarmak ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşarak faydalanabilirsiniz… Semih YAŞAR

Başarı ile ilgili atasözleri

Başarı ile ilgili sözler

Başarı sözleri

Başarmak ile ilgili atasözleri ve anlamları

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar

  Sitemize abone olabilirsiniz...