Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzda sizlere atasözlerimizi ve anlamlarını paylaşacağız. Kardeşlik insan hayatında en önemli yerlerden birini alır. Öyle ki inanın en yakın dostlarına bile kardeş kelimesi karşılık bulur. Kardeşlik hem aynı ana babadan hem de dini kardeşlik olarak düşünülebilir.

Yüce Allah teala hazretleri müminler ancak kardeştir diyerek kardeşliğin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Allah hepimizi Adem peygamberden yaratarak zaten kardeş kılmıştır.

Atalarımızın kardeşlik konusunda söylemiş oldukları sözleri şimdi aşağıda anlamlarıyla beraber sıralayalım. Kardeşliğin önemini bir de atalarımızdan öğrenelim.

Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Kardeş kardeşi bıçaklamış, dönmüş yine kucaklamış. Türk atasözü

Anlamı : Kardeşler her ne kadar sorunlar yaşasalarda hatta kanlı bıçaklı olsalar da gün gelir yine birbirlerine dost olurlar. Kardeş kardeşe yardımcı olur, bir şekilde yine kardeştirler.

Kardeş kardeşi atmış, yar başında tutmuş. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yukarıdaki gibi bir anlamdadır. Kardeş kardeşi uçurumdan aşağı itse bile gidip tekrar onu yakalayıp aşağı düşmesine engel olur anlamındadır.

Koca sağlığı, kardeş varlığı sever. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insanın eşinin sağlıklı olarak yaşamasını, hastalıklarla boğuşmamasını isterken, kardeşler kardeşlerinin zengin olmasını ve kimseye muhtaç olmaması gibi kendisine de muhtaç olmamasını ister anlamındadır.

Kötü tarlanın verdiğini, yiğit kardeş vermez. Türk atasözü

Anlamı : İnsana kendi mal varlığının getirdiğini birikimi veya kazancı kardeş kardeşe bile veremez anlamında bir atasözümüzdür.

Kardeşim ağa, avradı hatın, almaz beni kulluğa satın.  Türk atasözü

Anlamı : İnsanın eşine verdiği değer kardeşine verdiği değeri bastırır anlamında bir atasözümüzdür.

Kardeş kardeşin ne öldüğünü, ne onduğunu ister. Türk atasözü

Anlamı : İnsanoğlu kardeşine bir kötülük gelmesini istemediği gibi kardeşinin kendisinden varlıklı zengin biri olmasını da istemez anlamında bir atasözümüzdür.

Allah kardeşi kardeş, keselerini ayrı yaratmış. Türk atasözü

Anlamı : Allah teala hazretleri insanları ne kadar kardeş olarak yarattıysa da herkesin mal varlığı kendisine aittir, kendi malını kendi kullanımına vermiştir anlamında atasözümüzdür.

Kar, zararın kardeşidir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de herhangi bir iş yapan kişinin kar veya zarar edebileceğini anlatır.

Kardeşim olsun da kanlım olsun. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz kardeşliğin ne kadar değerli olduğunu anlatıyor. İsterse düşmanım olsun ama kardeşim olsun eninde sonunda onunla barışırız anlamında atasözümüzdür.

Kulaktan burun yakın, kardeşten karın yakın. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insan için hayatı ve yaşamı kardeşten daha yakın anlamındadır.

İki kardeş savaşmış, ebleh buna inanmış. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz iki kardeş arasındaki anlaşmazlıkların geçici olduğunu, bu durumu gerçek ve sürekli olduğunu sanmanın akla abes olduğunu anlatır.

Tarlayı taşlı, kızı kardeşli yerden almalı. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz taşlı tarlalarda yetişen ürünün verimli olduğu gibi kardeşli yerde yetişen kişinin de eşine ve eşinin yakınlarına davranış biçiminin daha güzel olacağı, aile içinde kardeşleriyle geçinmeyi öğrenen kişinin eşiyle ve onun kardeşleriyle de geçinmesinin kolay olacağını anlatır.

Kardeşlik ile ilgili atasözlerimizden Anladıklarımız; 

Allah hepimizi kardeş olarak ancak keselerimizi ayrı olarak yaratmış ve her birimize değişik imkanlar vermiştir. Herkes verilen bu imkanları nasıl kullandığı konusunda mes’ul olacaktır. Kardeş olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan bir çok atasözümüzü yukarıda okuduk. İsterse düşman olsa bile kardeşimizin olmasının değerini ancak kardeş olunca anlayabileceğimizi öğrendik. Evleneceğimiz kişileri kardeşli ailelerden seçmemizi de tavsiye ediyor atalarımız…

Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuza yorumlarını bekliyoruz. Hatta kardeşlik konusunda bizim ulaşamadığım atasözleri bulursanız  yorum bölümünden ekleyebilir, bizlere ve ziyaretçilerimize destek olabilirsiniz. 

Kardeşlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra aşağıdaki linklerden kardeşlik ile ilgili  diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Kardeşlik sözleri

Kardeşlik ile ilgili sözler

Kardeşlik ile ilgili Ayetler

Kardeşlik ile ilgili Hadisler

Kardeşlik ile ilgili deyimler ve anlamları

Çok güzel bir kardeşlik kıssası

 

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar