Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları

Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları

Konumuzda Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları paylaşmaya çalışacağız. Öfke ile ilgili deyimler ve atasözleri konusunda yaptığımız araştırmalarda deyimleri bu konuya atasözlerini ise Öfke ile ilgili atasözleri konumuzda paylaştık. buraya tıklayarak öfke atasözlerimize ulaşabilirsiniz…  Ayrıca konumuzun sonunda öfke hikayelerine, öfke ile ilgili ayet, hadis ve sözler konularımıza linkler verdik. 

Yüce Allah cc. Hazretleri Yüce kitabı Kur’an-ı Kerimde Al-i İmran suresi 134. ayette “O takvâ sahipleri ki bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar,  öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever” buyurmaktadır. Demekki biz müslümanlar öfkemizi yutacağız ve kendimize her daim hakim olacağız.

Şimdi konumuzda öfke deyimlerini ve dilimiz döndüğünce de anlamlarına geçelim. Faydalı olması dileğimizdir. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu

 

Öfke ile ilgili Deyimler ve Anlamları

 

Deyim : Öfkesinden ateş püskürmek. 

Anlamı :  İnsan bir şeye öfkelendiği zaman sanki kendisinden ateş çıkmaktadır. Önüne geçilmez bir yangın durumu ortaya çıkmaktadır denmektedir. 

Deyim : Öfke topuklarına çıkmak.

Anlamı :  İnsanın çok fazla öfkelendiğini anlatan deyimdir.

Deyim : öfkesini çıkarmak

Anlamı :  Kişinin sinirlendiği birine kaba kuvvet kullanarak öfkesinin son bulması anlatılmaktadır. Bu deyim genelde başkasına öfkelenen birinin öfkesini masum bir kişiden, konuyla alakası olmayan biriden çıkarması anlatılır.

Deyim : öfke yüzü göstermek

Anlamı :  İnsanın öfkeli olduğunu açık bir şekilde belli etmesi anlamında deyimdir. 

Deyim : öfkeden deliye dönmek

Anlamı :  İnsanın çok aşırı öfkelendiğini, artık aklının yerinde olmadığını anlatan deyim günümüzde en çok kullanılan deyimlerdendir.

Deyim : öfkesi başına sıçramak / öfkesi başına vurmak

Anlamı :  Deyim, öfkelenen kişinin durumunu anlatıyor. Öfke durumunun normal durumdan üst duruma çıktığı belirtilmektedir.

Deyim : öfkesi kabarmak

Anlamı : Kişinin öfkesinin tekrarladığı anlatılmak isten deyimdir.

Deyim : öfkesini kusmak

Anlamı :  İnsanın öfkesinin sonuçları olarak harekete geçtiğini, gerek bağırıp çağırarak, gerekse kaba hareketlerde bulunduğu anlatılır.

Deyim : öfkesini yenmek

Anlamı :  İnsanın çok fazla sinirlendiği halde hala kendine hakim olduğunu belirten deyimdir. Sinirinin geçmesi için yer değirtirmek, Peygamber sav. efendimizin hadisinde buyurduğu gibi ayaktaysa oturması, oturuyorsa yatması ile öfkesini bertaraf etmeye çalıştığı anlatılıyor.

Deyim : öfkeye kapılmak

Anlamı :  İnsanın bir duyum yada hareket karşısında sakin davranamayıp hararetle harekete geçtiği anlatılan deyimdir.

 

 

Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları konumuzdan sonra sitemizde bulunan Öfke ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… dostkelimeler.com

Öfke ile ilgili atasözleri

Öfke ile ilgili ayetler

Öfke ile ilgili hadisler

Öfke ile ilgili sözler

Öfke Hikayeleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Öfke ile ilgili

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar