Savaş ile ilgili atasözleri

Savaş ile ilgili atasözleri

Savaş ile ilgili atasözleri

Savaş konusunda bulabildiğimiz kadar çok atasözlerimizi ve dilimiz döndüğünce de anlamlarını yazmaya çalıştığımız konumuzun işinize yaraması dileklerimizdir. Savaş konusunda sizler de aşağıda yazdığımız atasözlerimizden başka atasözleri bulursanız konumuzun en altında bulunan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Bizler de herkesin faydalanması konumuza dahil edelim. Lafı uzatmadan atasözlerimize ve anlamlarına geçelim.

 

Savaş ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

Bir korkak tüm orduyu yok eder. Türk atasözü

Anlamı :  Savaş zamanında insan yiğitçe hareket etmeli, korkak olmamalı olduğunu anlatan atasözümüz Korkak bir kişi nedeniyle tüm ordunun tehlike altına girebileceğini anlatır. İnsan vatanı, milleti, namusu için gerekirse canını feda etmesi, hele de savaş durumunda canını ordusu için feda edebilmelidir.

Silaha çok davrananın kanı çabuk akar. Türk atasözü

Anlamı :  Savaş sever insan, yada kavga seven insanlarında kanları dökülmesi çok yakındır anlamında bir atasözümüzdür. Su testisi su yolunda kırılır atasözümüz gibi, savaşan kişinin de ölüme yakın olduğu anlatılmaktadır.

Savaşın ve davanın oyunu olmaz. Türk atasözü

Anlamı :  Savaş ve dava gibi çok ciddiyet isteyen durumlarda şaka veya oyun yapılmaz anlamında atasözümüz, savaşta düşmana oyun oynanmaz demek istemiyor. Savaşta eğlenmeye yer yoktur, her daim dikkatli olmak gerekir demek istiyor.

Silah çekip gelenden değil, gizli yaklaşandan kork. Türk atasözü

Anlamı :  Savaş yahut başka bir zamanda insanın karşısındaki düşmanın kişiyi zorlamasından daha fazla sana dost gibi yaklaşan gizli düşmanlarından daha fazla zarar gelir anlamında atasözümüzdür.

Düşmanın karınca gibi ise sen onu fil gibi san. Türk atasözü

Anlamı :  İnsan düşmanını hiçbir şekilde küçük görmemeli anlamında atasözümüzdür ki; ummadık taş baş yarar atasözümüzün anlattığı mana gibi küçücük olan bir düşmanın bile olur ki başımıza ummadığımız kadar büyük işler açacağı vurgulanmaktadır. İnsan her durumda insanları küçük görmemeli hele de bu düşmanıysa ona göre tedbirler almalıdır.

Düşmanın eline kılıç verilmez. Türk atasözü

Anlamı :  İnsan düşmanın eline kılıç verir mi? hayır. ama atasözümüz ne diyor, kendi elimizle düşmana sırlarımızı, hazırlıklarımızı ve cephanelerimizi bildirmemiz gerektiği anlatılıyor. Günümüzde ileride belki savaşacak devletler bir birlerine silah vermektedir veya satmaktadır. Körfez savaşında gördük ki, Saddam komutasındaki Irak ordusu tek bir savaş uçağını havaya kaldıramadı. Demek ki Amerika kendisine doğru kullanamayacağı şekilde silah satıyor. O nedenle kendi silahlarımızı kendimiz yapmalı ve satış yapılacaksa da bize karşı kullanılması engellenmelidir. 

 

Savaş ile ilgili yabancı atasözleri

 

Savaşı bilmeyen, barışı da bilmez. JAPON ATASÖZÜ

Eğer barış istiyorsan savaşa hazırlan. (Si vis pacem para bellum) Latin Atasözü

 

 

Savaş ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra savaş be barış ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Savaş ile ilgili ayet-i kerimeler

Savaş ile ilgili sözler

Savaş ile ilgili Hadisler

Barış ile ilgili ayetler

Barış ile ilgili Güzel Sözler

Dostluk ile ilgili sözler,dostluk sözleri

Düşman ile ilgili atasözleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar