Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

featured

Selam Dostlarım, Konumuzda Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları ve üretmek ve çalışmak ile ilgili deyimler paylaşmaya çalışacağız. Konumuzda çalışmak ile ilgili 10 tane deyim bulacaksınız. Konumuzun sonuna çalışmak ile ilgili diğer konularımıza ve çalışmak ile ilgili hikayelere linkler verdik. Eğer size çalışmak ile ilgili atasözü gerekmekteyse buraya tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz…

Yüce yaratıcımız insanın hayatını idame etmesi için çalışmasını istemiştir. İnsanlar aylak aylak dolaşarak rızıklarını aramazlar. İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. İnsan Rabbinin vereceği rızkı çalışarak helal yoldan kazanmakla mes’uldur.

Sizler için bulabildiğimiz kadar çalışmak ile ilgili deyimleri bir araya toplamaya, dilimiz döndüğünce de anlamlarını yazmaya çalıştık. Umarız Sizler de çalışmanın öneminin farkındasındır.

Şimdi çalışmak ile ilgili deyimler ve açıklamaları paylaşmaya geçelim. sizler de bulabildiğiniz değişik deyimleri yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Hem sitemizin sevaplarından nasiplenirsiniz. Hem de arkadaşlarınıza yardımcı 0lmuş olursunuz.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Çalışmakla ilgili Deyimler ve Anlamları


Deyim : Aç ayı oynamaz.

Anlamı : Çalışan insanın faydalı olabilmesi için ücretini tam ve eksiksiz, zamanında alması çok önemlidir. İnsan emeğinin karşılığını alamayınca yavaş yavaş işten soğur ve artık gereken ehemmiyeti de işine veremeyecektir.


Deyim : Ekmeğini kazanmak

Anlamı : Deyimimiz de anlatılan ekmeğini yani rızkını helal yoldan kazanmak için çalışan insanlar için kullanılır.


Deyim : Ekmeğini taştan çıkarmak

Anlamı : Deyimimiz genelde ekmeğini ve geçimini çok zor işlerde çalışarak kazananlar için kullanılır. Bu gibi insanlar çok zor şartlar altında çalışırlar ama yine de kimseye muhtaç olmazlar.


Deyim : Geceyi gündüze katmak

Anlamı : Deyim, geçimlerini sağlamak için veya borçlarını ödemek için neredeyse hiç dinlenmeden çalışan insanlar için kullanılır. 


Deyim : Aklını yormak

Anlamı : Deyim, rızkını kafasını yorarak çalışanlar için veya öğrenciler için belirli bir sınava çalışırken tüm dikkatini bu sınava vererek çalışanlar için söylenir.


Deyim : Baş koymak

Anlamı : Deyimimiz çalıştığı her hangi bir konuda bütün bedenini bu yola koymuş kişiler için kullanılır.


Deyim : Açık ağız aç kalmaz.

Anlamı : Çalışan insanlar, ne istediğini bilirler ve bu çabalarının karşılığını çalışmakla elde ederler. Diğer insanlara muhtaç duruma düşmezler ve  aç kalmazlar. Diğer bir anlamda şöyledir. İstemesini bilen insan ve yemek yemeğe düşkün olan insanlar da aç kalmaz.


Deyim : Açın gözü ekmek teknesindedir.

Anlamı : İnsanın Allah Teala Hazretlerinden rızık temin etmek için çalışması gerekmektedir. Aç olan ve her gün yemeğe muhtaç bulunan ve hatta ailesine yiyecek götürme derdinde olan insanlar bu iaşelerini temin etmek için gözleri sadece çalıştıkları işlerdedir. Diğer işlerini boş zamanlarında yaparlar ve çalışmaları gerektiğinde boş durmazlar işlerini yaparlar.


Deyim : Akan su yosun tutmaz.

Anlamı : Akan bir derenin yosun tutması mümkün olmadığı gibi devamlı çalışan ve gerektiğinde dinlenmesini bilen insanoğlu da rahat bir hayat sürer. İnsan çalışırken kendisini kötü yollardan uzak tutar. Bu şekilde yosun tutar gibi kötülüklere bulaşmaz.


Deyim : İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz).

Anlamı : İnsanoğlunun rızkını temin edebilmesi için çalışması gerekirken, çalışmaya devam eden insan düzenli bir şekilde çalışırsa ve düzenli bir şekilde dinlenirse işlerini daha dikkatli ve düzenli olarak yapar. Bir futbolcu idmansız olduğu zaman nasıl bir maça çıkar ve dökülürse uzun süre çalışmayan insanda gerekli verimi verebilmesi için çalışmaya devam etmelidir.Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları konumuzdan sonra sitemizde bulunan çalışmak ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… dostkelimeler.com

Çalışmak ile ilgili atasözleri

Cesaret ile ilgili deyimler ve anlamları

Çalışmak ile ilgili ayetler

Çalışmak ile ilgili hadisler

Sabır ile ilgili deyimler

Çalışma Hikayeleri

Çalışmak ile ilgili sözler

Kibir ile ilgili deyimler ve anlamları

İyilik ile ilgili deyimler ve anlamları

6
be_endim
Beğendim
4
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
1
_a_rd_m
Şaşırdım
20
sinir_oldum
Sinir oldum
Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

 1. Bunlar atasözü hani deyim yok

  Cevapla
 2. Çok iyi ellerine sağlık

  Cevapla
 3. çok teşekkürler. süppper

  Cevapla
 4. bazıları hoşuma gitmedi. bazıları çok iyiydi.

  Cevapla
 5. Güzel Sayfa !

  Cevapla
 6. Çok iyi oldu ama iki tane daha olsaydı daha da iyi olurdu❤️❤️

  Cevapla
 7. Bu ata sözü

  Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...