Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

Yüce yaratıcımız insanın hayatını idame etmesi için çalışmasını istemiştir. İnsanlar aylak aylak dolaşarak rızıklarını aramazlar. İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. İnsan Rabbinin vereceği rızkı çalışarak helal yoldan kazanmakla mesuldur.

Sizler için bulabildiğimiz kadar çalışmak ile ilgili deyimleri bir araya toplamaya, dilimiz döndüğünce de anlamlarını yazmaya çalıştık. Umarız Sizler de çalışmanın öneminin farkındasındır.

Şimdi deyimlere ve anlamlarına geçelim. sizler de bulabildiğiniz değişik deyimleri yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Hem sitemizin sevaplarından nasiplenirsiniz. Hem de arkadaşlarınıza yardımcı 0lmuş olursunuz.

Açık ağız aç kalmaz.

Anlamı : Çalışan insanlar, ne istediğini bilirler ve bu çabalarının karşılığını çalışmakla elde ederler. Diğer insanlara muhtaç duruma düşmezler ve  aç kalmazlar. Diğer bir anlamda şöyledir. İstemesini bilen insan ve yemek yemeğe düşken olan insanlar da aç kalmaz.

Açın gözü ekmek teknesindedir.

Anlamı : İnsanın Allah teala hazretlerinden rızık temin etmek için çalışması gerekmektedir. Aç olan ve her gün yemeğe muhtaç bulunan ve hatta ailesine yiyecek götürme derdinde olan insanlar bu iaşelerini temin etmek için gözleri sadece çalıştıkları işlerdedir. Diğer işlerini boş zamanlarında yaparlar ve çalışmaları gerektiğinde boş durmazlar işlerini yaparlar.

Akan su yosun tutmaz.

Anlamı : Akan bir derenin yosun tutması mümkün olmadığı gibi devamlı çalışan ve gerektiğinde dinlenmesini bilen insanoğlu da rahat bir hayat sürer. İnsan çalışırken kendisini kötü yollardan uzak tutar. Bu şekilde yosun tutar gibi kötülüklere bulaşmaz.

İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz).

Anlamı : İnsanoğlunun rızkını temin edebilmesi için çalışması gerekirken, çalışmaya devam eden insan düzenli bir şekilde çalışırsa ve düzenli bir şekilde dinlenirse işlerini daha dikkatli ve düzenli olarak yapar. Bir futbolcu idmansız olduğu zaman nasıl bir maça çıkar ve dökülürse uzun süre çalışmayan insanda gerekli verimi verebilmesi için çalışmaya devam etmelidir.

Aç ayı oynamaz.

Anlamı : Çalışan insanın faydalı olabilmesi için ücretini tam ve eksiksiz, zamanında laması çok önemlidir. İnsan emeğinin karşılığını alamayınca yavaş yavaş işten soğur ve gerekn ehemmiyeti de işine veremeyecektir.

Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları konumuzdan sonra çalışmak ile ilgili diğer konularımıza aşağıda linklerden kolayca ulaşabilirsiniz.… Semih YAŞAR

Çalışma Hikayeleri

Çalışmak ile ilgili ayetler

Çalışmak ile ilgili hadisler

Çalışmak ile ilgili sözler

Çalışmak ile ilgili atasözleri

Cesaret ile ilgili deyimler ve anlamları

Sabır ile ilgili deyimler

Kibir ile ilgili deyimler ve anlamları

İyilik ile ilgili deyimler ve anlamları

Çalışmakla ilgili Deyimler ve anlamları

bahcesehirkonut.com

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar