Tutumluluk ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Tutumluluk ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Konumuzda Tutumluluk ile ilgili Deyimler ve Anlamları konusunu işlemeye,  Tutumlu olmak ile ilgili deyimler ve Biriktirmek ile ilgili deyimler paylaşmaya çalışacağız.

İnsan, Rabbi olan Allah cc. Hazretlerinin emirlerini yerine getirmeye çalışmalıdır. İnsan Rabbinin emirleri gereği israf etmeli, bunun yanında bir de tutumlu olmalıdır.

Tutumluluk ile ilgili atasözleri için buraya tıklayabilirsiniz…

Tutumluluk nedir ? 

Tutumluluk, parayı, malı ve zamanı yerinde ve en uygun şekilde kullanmaya çalışmaktır. Elde ettiği gelirin hepsini bir çırpıda harcamayarak, bir kısmını biriktirmeye, tüm eşyalarını iyi kullanmaya, vaktini de boş işlerle harcamayarak değerlendirmeye ve en önemlisi sağlığını korumaya çalışanlara denir.

Tutumlu olan kişiler Rabbim büyük bir sıkıntı vermezse kimselere muhtaç olmadan yaşar, Hem kendilerine hem de ailelerine hem de topluma faydalı olurlar.

Tutumluluk ile ilgili Deyimleri dilimiz döndüğünce anlamlandırmaya çalışarak sizlere sunuyoruz. Eksik gördüğünüz deyimler varsa yorum bölümünden ekleyerek sizde sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Dostkelimeler.com

Tutumluluk ile ilgili Deyimler ve Anlamları

 

Deyim : Har vurup harman savurmak

Deyimin anlamı : Boş yere para harcamak anlamında deyimdir. Her eline geçen parayı harcayanlar için de kullanılır. İnsan yaşar mı bilinmez ama geleceği için biraz birikim yapmaya tutumlu olmaya çalışmalıdır.

 

Deyim : Dişinden tırnağından artırmak

Deyimin anlamı : Tutumlu davranarak, yediğinden içtiğinden biriktirmek suretiyle tutumlu olmaya çalışan kişiler için kullanılır. Bu deyimi genelde insan kendi için kullanır. 

 

Deyim : Eli sıkı olmak.

Deyimin anlamı : Cimri olmak, hiç bir harcama yapmamak, aşırı tutumluluk durumlarında kullanılan deyimdir. O kadar çok tutumlu ki bu tutumluluk artık cimrilik durumuna geçmiş anlamındadır.

 

Deyim : Hesabını bilmek.

Deyimin anlamı : Parasını boş yerlere harcamamak, gerektiği kadar harcayıp, tutumlu davranmak anlamında bir deyimdir. Kulağımıza küpe olması gerek deyimlerdendir. Herkes gerektiği kadar harcayarak, gereksiz harcamalarından ahirette hesaba çekileceğini bilmeli.

 

Deyim : İdare etmek.

Deyimin anlamı : Bu deyim eline geçenlerle yetinmek, ne kadar geliri varsa onunla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışarak borçlanmayarak tutumlu olmak anlamındadır.

 

Deyim : Kemerleri sıkmak.

Deyimin anlamı : Tutumlu duruma geçmek. Eskiden yaptığı bazı harcamaları kısmak anlamındadır. Geçici durumlarda yapılması gereken bir tutumluluktur. Tutumluluğu biraz daha ileriye götürmektir.

 

Deyim : Tutumlu davranmak

Deyimin anlamı : Ne israf edici ne de cimri olmamak anlamında deyimdir. 

 

Deyim : Çekip çevirmek

Deyimin anlamı : Eline geçen paralarla evini, işini tutumlu davranarak düzenli şekilde devam ettirenler için kullanılan deyimdir.

 

Deyim : Hesap kitap bilmemek

Deyimin anlamı : Tutumlu davranmayı bilmeyenler için, her zaman birilerinden borç alarak geçinen insanlar için kullanılan deyimdir. 

 

Deyim : Hesabını bilmemek

Deyimin anlamı : Tasarruf konusunda yeterince iyi olmayan kişiler için kullanılan deyimdir. 

Tutumluluk ile ilgili Deyimler ve Anlamları Konumuzdan sonra sitemizde mevcut tutumluluk ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz…dostkelimeler.com

Tutumluluk ile ilgili sözler

Tutumlulukla ilgili atasözleri 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar

  Sitemize abone olabilirsiniz...