Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzda azim ve gayret ile ilgili atasözleri ve anlamlarını sizler için paylaştık. Azim ile çalışanlar eninde sonunda başarılı olacaktır. Allah teala bütün işlerde azim ile sabır göstererek devamlı bir şekilde çalışmayı başarının birinci kuralı olarak belirlemiştir. Biz insanlar ne iş yaparsak yapalım sebat ile çalışarak başarıyı kazanabiliriz.

Gayret göstermek ve azmetmek konusunda pek fazla atasözü bulduğumuz söylenemez. Genelde maalesef bu durumdan muzdaribiz. Sizler de konumuz hakkında atasözleri bulursanız yorum bölümünden bize ulaştırabilir sitemizin paylaşımlarından sevap kazanabilir ve arkadaşlarınıza da yardımcı olmuş olursunuz.

Şimdi bulabildiğimiz azim ile ilgili atasözlerini ve anlamlarına geçelim.

Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Azimli sıçan duvarı delerTürk atasözü
Anlamı :
Bir işte azim gösteren kim olursa olsun sonunda mükafatını alır. Bu konuda söylenmiş en güzel atasözümüz azimle çalışan sıçanın (farenin) duvarı deleceğini anlatan bu atasözümüzdür.

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer. Türk atasözü
Anlamı :
Bir işin başarılmasında türlü sıkıntılara katlanıp sabretme, azim ve gayret gösterme, uzun süre çalışıp emek verme son derece önemlidir. Bütün bunları yerine getiren kişi, eninde sonunda bu davranışının yararını görür; bir mükâfata mutlaka kavuşur.

Akar su çukurunu kendi kazar. Türk atasözü
Anlamı :
Azimli olan, bir şey yapma isteği ve gücünü taşıyan, gayretli ve atak kimseler zorluklara boyun eğmezler; amaçlarını gerçekleştirmek için imkân ararlar, yollarını ne yapıp edip bulurlar.

Sen işten korkma, iş senden korksun. Türk atasözü
Anlamı :
Bir işi başarmada azim ve cesaret çok önemlidir. Eğer girişeceğin işi gözünde büyütür, bunun altından kalkamam diye korkar, azmini yitirirsen başarılı olamazsın. Korkma, cesaretle işin üstüne üstüne git, bak nasıl iyi bir sonuç alacaksın.

Türk karır, kılıcı karımaz. Türk atasözü
Anlamı :
Türk insanı ihtiyarlar ama mücadele gücünden, direnme azminden bir şey kaybetmez.

Azim ile ilgili Atasözleri  ve anlamlarından Anladıklarımız; 

Azim ve gayret her zaman başarı için en önemli etkendir. Allah teala hazretleri Ahkaf suresi 35. ayette “O halde (Resûlum), peygamberlerden azim sahibi olanların sabrettiği gibi sen de sabret. (ayetin devamı vardır)  buyurmuştur. Demek azim ve sabır beraber olacaktır.

Biz ne iş yapıyorsak yapalım en basitinden örnekle okuma yazma öğrenme isteyen kişi azim göztermezse belli bir yerde bırakır ve maalesef okuma yazma öğrenemez olduğu gibi her işimizde azim ile devam etmek durumundayız. Bu konuda ne kadar sabırlı olmamız gerektiği de aşikardır.

Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra konuyla alakalı diğer başlıklarımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

Yüce Allah cc. Azim isminin anlamı

Azim ile ilgili hadisler

Azim ile ilgili sözler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
Aşk Sözleri

oyunoynuyor.com