Fon Müzikleri

Yunuslarda ve diğer hayvanlarda iletişim

Yunuslarda ve diğer hayvanlarda iletişim

Yunuslarda ve diğer hayvanlarda iletişim

Yüce Yaratacımız Allah cc. Hazretleri hayvanların iletişimini değişik şekillerde gerçekleşmesini istemiştir. Yapılan araştırmaların sonuçlarından bazılarını sizler için paylaşacağız. Umarız Faydalı olur. En iyisini Allah cc. Bilir.

Yunuslarda ve diğer hayvanlarda iletişim

İletişim konusundaki araştırmacıların en çok ilgisini çeken canlıların başında yunuslar gelmektedir.

Filler üzerinde yapılan araştırmalar fillerin çok uzak mesafedeki fillerle iletişim kurduklarına dair birçok veriyi ortaya koymaktadır.

İletişim konusundaki araştırmacıların en çok ilgisini çeken canlıların başında yunuslar gelmektedir. Yunuslar ıslık, ciyaklama, klikleme gibi sesler çıkartarak birbirleriyle konuşurlar. Yunuslar kullandıkları sonar sistemiyle belli frekanslarda tıklamalar yollar. Yunusların kullandıkları sonar sistemi, karanlık sularda objeleri tanımlamalarını, mesafeleri bilmelerini sağlar.

Yunuslar 0.25 kHz’den 200 kHz’ye kadar ses frekanslarını kullanır. Bu aralığın yüksek frekans kısımlarını yer tayininde, düşük frekansları ise iletişimde, oryantasyonda kullanır. Deniz altına yerleştirilen mikrofonlarla, insanlar tarafından yunusların önüne konan suni engellerle, yunusların kendi aralarındaki iletişimini tespit etmek için deneyler tasarlanmıştır.

Bu deneylerin sonucunda yunusların kendi aralarında konuşup, iletişim kurduğu belirlenmiştir, fakat yunusların çıkardığı seslerin tam olarak neye karşılık geldiğinin tespiti mümkün olamamıştır. (Dr. Dreher’in, Dr. Evans’ın ve Dr. John C.Lilly’in deneyleri bunlara örnektir.)

Yeryüzündeki hangi yaratılış örneği incelenirse incelensin, mutlaka Allah’ın mükemmel yaratışı ortaya çıkmaktadır. Bakmayı bilen gözler, anlamayı bilen kalpler bunlara tanık olabilmektedirler.

Yüce Yaratacımız Allah cc. Hazretleri  Hac Suresi 46. ayet mealinde şöyle buyurmaktadır. “Yeryüzünde gezip dolaşmıyorlar mı ki böylece kendisiyle akledebilecekleri kalpleri ve işitebilecek kulakları oluversin. Şu bir gerçek ki, gözler kör olmaz, ama göğüslerin içindeki kalpler körleşir.”

Yunuslarda ve diğer hayvanlarda iletişim konumuzdan sonra hayvanlar hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Hayvanlar ile ilgili ayetler

Hayvanlar ile ilgili atasözleri ve anlamları

Hayvanlar ile ilgili sözler

Hayvanların en ilginç özellikleri

Hayvanlar Aleminden Bilmediklerimiz

Dünyanın en zehirli hayvanı

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Hz.Peygamberin (sav) hayvan sevgisi

Hayvanlarda Niçin Boynuz Vardır

HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ Kategorimiz

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar