Hanımeli çiçeği hakkında bilgi

Hanımeli çiçeği hakkında bilgi

Hanımeli çiçeği hakkında bilgi

Yüce Allah cc. Teala hazretlerinin insanların hizmetine sunduğu nimetlerden biri Hanımeli çiçeği ile bilgiler bulacağınız konumuzu severek okuyacağınızı düşünüyoruz. Faydalanmanızı diliyoruz.

 

Hanımeli çiçeği hakkında bilgi

Hanımeli Latince İsmi : Lonicera Capri Folium

Hanımeligillerin örneği olan, ilkbaharda güzel kokulu, sarı-beyaz çiçekler açan bir süs bitkisidir. Çiçekleri, kabuğu ve yaprakları kullanılır. Birçok türü vardır.

Hanımeli Faydası

İdrar söktürür. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Öksürüğü keser. Nikriste ve böbrek şişliğinde faydalıdır. Spazmları giderir. Nefes darlığını giderir ve bronşite iyi gelir.

Hanımeli nerelerde Kullanılır

Çiçekleri, kabukları ve yaprakları kullanılır. Gargara olarak, haşlanarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Çayı nezle, bronşit ve nefes darlığında faydalıdır. Yaprakları, kabukları ya da kurutulmuş çiçekleri haşlanarak suyu içilirse öksürüğü keser, mide rahatsızlıklarına ve böbrek şişmelerine iyi gelir.

Hanımeli Çiçeklenmesi

Bazı çeşitleri yalnızca ilkbaharda çiçek açarken, bazı çeşitleri ilkbahardan sonbahara kadar çiçeklenir. Küçük fidanların çiçek açma olgunluğun ulaşması yetiştirme şartları ve güneş almasına bağlı olarak değişir. Güneşli bir yerde hızlıca gelişir. Böyle bir yerde küçük bir fidanın çiçek açacak hale gelmesi 1 yıl sürerken, güneş bakımından elverişsiz bir yerde çiçeklenme 3-4 yılı bulabilir.

Hanımeli nasıl yetiştirilir

4.5 pH (orta asitli) topraktan 8 pH (az kireçli) topraklara kadar fazla killi veya fazla kumlu her toprakta yaşayabilir. Toprak çok kötü değilse besin takviyesi ve gübre istemez. Saksıda yetiştirmek istiyorsanız doğal humuslu toprak tercih etmelisiniz. Birkaç yıl gübre ya da bitki besini gerekmez.

Çok güneşli alanlarda yetişebildiği gibi yarı gölge alanlarda da yetişebilir. Kapalı yerleri sevmez. Hem havası hem de kapalı yerlerde gelişimi durur. Açık balkon ya da teraslarda saksıda yetiştirilebilir. Kapalı yerlerde ise yaprak biti sarabilir.

Toprağı kurudukça sulanmalıdır. İlkbahardan sonbahara kadar sürekli çiçeklenebilen türlerinin toprak kuruyunca hemen sulanması gerekir.

Hanımeli Budanması

Sonbahara kadar çiçek açmaya devam edenleri sonbahar sonunda budanmalıdır. En geç kışa kadar budama işlemi bitmelidir. Sadece ilkbaharda çiçek açan türlerini ise çiçekleri solduktan sonra budamak gerekir.

Hanımeli Çoğaltılması

Yaz aylarında yapraklı bir dalını alın, toprağa dikin ve bekleyin. Toprak sağlıklı ise çiçek köklenecektir. Daldırma yöntemi ile de çoğaltabilirsiniz. Bir dalı koparmadan, o dalın bir kısmını toprağa gömün. Bir buçuk – iki ay içinde köklenecektir. Sonra bu dalı sökün ve köklenmiş kısmı istediğiniz yere dikin.

Hanımeli Zararlıları

Tamamen açık havada bulunan hanımelide pek zararlı olmaz. Havadar olmayan yerlerde tutulan hanımelinin yapraklarında beyaz kanatlı minik bitler, unlu bitler ve örümcek bitler bulunabilir. Bunlardan kurtulmak çiçeği her sabah yıkamak ya da düzenli ilaçlamak gerekir.

Saksılarda yetiştirilenler hanımelide kök çürümesi hastalığı da görülebiliyor. Bu ağır killi toprak ve plastik saksı sebebiyle olur.

 

 

Hanımeli çiçeği hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer bitkiler ile ilgili konularımıza aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

BİTKİLER HAKKINDA BİLGİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar