Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Bu konumuzda internette yaptığım araştırmalarımızda bulduğumuz ve Yüce Allah Teala hazretlerini hatırlattığından dolayı sitemize eklemeyi uygun gördük. Allah cc. Hazretleri insanlara müthiş güzel özellikler vererek yaratmıştır. Aynı zamanda diğer yarattığı tüm canlılara da değişik bir çok özellikler vererek yaratmış ve insanların hizmetine sunmuştur. Aşağıda zeki tabir edilecek 10 tane hayvanın neler yapabileceğini aktaracağız.

 

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Dünya Allah’ın cc. yarattığı milyonlarca tür hayvanla doludur. Yaşayan organizmaların hayatta kalabilmek için duymaya, düşünmeye, görmeye, bulundukları ortama uyum sağlamaya ve üremeye ihtiyaçları vardır. Hayvan krallığının başlıca üyeleri primatlar, memeliler, sürüngenler, memeli deniz canlıları, keseli hayvanlar, kuşlar, yumuşakçalar ve kemirgenler bulunuyor.

Hayvanların (Allah’ın yönlendirmesi) içgüdülerinin olduğunun en iyi kanıtı 2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunamidir. Tsunamiden önce çoğu hayvan türü dağlık bölgelere kaçmıştır. Hayvanlar insanların tahmin ettiğinden çok daha zeki varlıklardır. Hayatta kalmak için kendi kuralları, davranışları, iletişim yolları ve amaçları vardır. İşte dünyanın en zeki 10 hayvanı karşınızda.

1. Şempanze

Şempanzeler Batı ve Orta Afrika’nın tropikal ormanlarında ve çayırlarında yaşarlar. Bu canlılar öğrenebilirler, mantık gerektiren görevleri yerine getirebilirler ve diğer tüm hayvanlardan daha güçlü bir hafızaya sahiptirler. Hafıza testlerinde lise mezunu insanları yendikleri görülmüştür.

Bilgisayar kullanmayı öğrenip sayısal problemleri çözmüşlerdir. Şempanze insanlarla iletişim kurabilmek için çok çabuk ve etkin bir şekilde işaret dilini öğrenir ve insanlara uyum sağlar. Ayrıca şempanzelerin araçları karmaşık amaçlar için kullandıkları gözlenmiştir. Sopalardan ince uçlu mızraklar yaparak ağaçlardaki küçük deliklerin içine sokarlar ve oradaki hayvanları dışarı çıkarırlar. Avlarını yakalamak için dalları, kabuklu yemişleri kırmak için taşları ve su içmek için yaprakları kullanırlar. Avlarına saldırmak için çeşitli yöntemler uygularlar.

Şempanze Genom Projesi 2005 yılında bitirildi. Proje sonucunda şempanzelerin genetik DNA’sının % 98’inin insanlarınkiyle aynı olduğu kanıtlandı. Kısa süre önce şempanzelerin, insan müdahalesi olmadan yavrularına işaret dilini öğrettiği gözlemlendi. Bu canlıların gerçek kapasitelerini daha yeni anlamaya başladık. Oysa Allah Teala Hazretleri bu hayvanları ilk yarattığından beri bu özellikleri vermiştir.

2. Afalina (Şişe Burunlu Yunus)

Yunusları ve balinaları kapsayan memeli deniz hayvanları, okyanusun en akıllı hayvanları olarak bilinmektedir. Yunus türü olan afalina (şişe burunlu yunus), tüm dünyada ılık sularda yaşamaktadır. Aşırı büyük bir beyni vardır. Beyin korteksi ve ön lobu insanlarınkinden büyüktür. Beyin korteksi beynin iletişimden, soyut bilgi işleminden ve problem çözmeden sorumlu olduğu bölümüdür.

Afalinalar kolaylıkla eğitilirler. Planlama, sorunları çözme, soyut düşünme, söyleneni anlama ve deneyimlerinden öğrenme yeteneğine sahiptirler. Avlarını yakalamak için sesle yer belirlerler ve belirli ıslıklarla, ciyaklama sesleriyle birbirleriyle iletişim kurarlar.

Allah teala hazretleri bu hayvanlara diğer hayvan türlerine karşı merhamet duymaları için özel bir yetenek ve özellikle donatmıştır. Kısa süre önce Moko adlı bir yunus Yeni Zelanda’da sahile vurmuş iki cüce kaşalotu kurtarmıştır. Kaşalotlar saatler boyunca kıvrandıktan sonra Moko gelip onları kum yığınlarının arasından güvenli bir bölgeye ulaştırdı. Yerli halk için müthiş bir manzara yaratan bu olay haberlere konu oldu.

3. Makak Maymunu

Makak maymunu çok zeki olmasıyla tanınmaktadır, bu maymunlar tıbbi ve biyolojik araştırmalarda kullanılmaktadır. İnanılmayacak kadar güçlü bir hafızası, öğrenme yeteneği ve kendi başına karar verebilme yeteneğine sahiptir. İnsanlarınkine benzeyen yüz mimikleri ile kendilerini ifade ederler.

Makak maymunları, intihara meyilli davranışlar sergilemeleri ve saldırı planlamaları ile sosyal yönden çok karmaşık hayvanlardır. İnsanların iletişim kurarken çıkardıkları seslere benzer detaylı ses sistemleri vardır. 2007 yılında tamamlanan Makak Maymunu Projesi bu canlılarla insanların genetik DNA’sının % 93 aynı olduğunu göstermiştir. İnsan ve makak maymunu kromozomları birbirinin mozaiki gibidir. Bu canlılar da diğer maymun türleri gibi farklı egzotik hayvanlarla savaşa tabi tutulmuştur. Bu yarışmalarda maymunların, rakiplerini akıllarını kullanarak yendiği görülmüştür.

4. Fil

Dünya üzerinde yaşayan 3 fil türü vardır; Afrika çalı fili, Afrika orman fili ve Asya fili. Tüm türlerin aynı genetik zekaya sahip oldukları sanılmaktadır. Çoğu kültürde filler zekanın sembolü olarak görülmektedir ve inanılmaz derecede güçlü hafızalarıyla bilinmektedirler. Akıllarında oluşturdukları harita sayesinde yıllar önce gittikleri tüm su ve yemek kaynaklarının yerini bile tam olarak hatırlarlar.

Karada yaşayan hayvanlar arasında en büyük beyne sahip olan canlı fildir. Bağırarak, kükreyerek ve boru sesine benzer sesler çıkararak iletişim kurarlar, uzun mesafede olan diğer fillerle iletişim kurabilmek için ise yer yüzeyini kullanırlar. Fillerin çok çeşitli davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Araç kullanabilirler, oyunlar oynayabilirler, müzik yapabilirler. Sanat dallarına karşı aşırı derecede yatkınlıkları vardır. Kendilerini ifade eden resimler çizebilirler. Allah teala hazretleri filleri bir çok kendine has özelliklerle donatmıştır.

5. Afrika Gri Papağanı (Jako)

Afrika gri papağanı, Batı ve Orta Afrika’daki yağmur ormanlarında bulunmaktadır. Papağanların insan konuşmalarını ezberlerleyip tekrarlamaları zaten bilinmektedir, ancak Afrika gri papağanları kelimeler ve anlamları arasında bağlantı kurabilir, cümle oluşturabilir. Bu kuşlar birbirleri ile bağırarak, vücut dillerini kullanarak ve melodik sesler çıkararak iletişim kurarlar. Afrika gri papağanları kolaylıkla eğitilebilir, konuşmayı öğrenebilir. Ev halkının konuşmalarını birebir taklit ederek etrafına neşe saçar.

En ünlü Afrika gri papağanı Alex’tir. Alex 50’den fazla objeyi, 7 rengi, 5 şekli ve tanıyabiliyor. Sayıları 6’dan fazla olmayan nesneleri tanıyabiliyor. Küçük ve büyük arasındaki farkı anlayabiliyor. Bir şeyin yukarıda ya da aşağıda olduğunu biliyor. Ayrıca duygularını ifade edebilen bu dünya akıllısı kuş, eğitimden sıkıldığında “Ben gidiyorum,” diyor.

En inanılmaz hikayelerden biri de Japonya, Nagarey’de evden kaçıp kaybolan ve yaralanan Afrika gri papağanının hikayesi. Veteriner hastanesine getirilen papağan kısa süre sonra “Benim adım Yosuke Nakamura” dedi ve açık adresini tam olarak dile getirdi. Tabii ki bu sayede sahiplerine teslim edilen papağan hastaneden görevlilere şarkılar söyleyip dans etmeden ayrılmadı.

 

6. Kuzey Pasifik Dev Ahtapotu

Okyanusun derinliklerinde yaşayan dev ahtapot, kafadan bacaklı yumuşakçalar familyası üyelerindendir. Tüm kafadan bacaklı türlerin zeki oldukları bilinmektedir. Ahtapot ise yaşayan en zeki omurgasızdır. Yapılan deneysel testlerde bu canlılar uzun ve kısa süreli hafızaya sahip olduklarını kanıtlamışlardır. İnanılmaz derecede görerek öğrenme ve sorun çözme yeteneğine sahiptirler. Aşırı derecede büyük bir sinir sistemleri vardır, ancak sistemin küçük bir kısmı beyni oluşturmaktadır.

Ahtapotun nöronlarının 2/3’ü kolların etrafındaki ve içindeki bağlarda yer almaktadır. Mimik ve kamuflaj ustası olan ahtapot çok hızlıdır ve keskin gözlere sahiptir. Kuzey Pasifik dev ahtapotunun 272 kg ağırlığında, kollarının ise 9m uzunlukta olduğu kayıtlara geçmiştir. Evcilleşebilecek ya da hayvanat bahçesinde ilgi toplayacak hayvanlar değillerdir. Santa Monica Pier Akvaryumu’na konan bir ahtapot dönerek bir hortum oluşturmuş ve binlerce litre suyun depodan taşmasına neden olmuştur.

7. Border Collie Köpeği

Border Collie, dünyadaki en zeki köpek cinsi olarak bilinmektedir. Zamanlarının çoğunu koyun sürüsüne çobanlık ederek, çiftlik hayvanlarını koruyarak geçirirler. Aynı zamanda çok iyi evcil hayvanlardır. Fiziksel egzersiz ve eğitim ile bu köpekler çok çabuk bir şekilde öğrenirler. İskoçya, Galler ve İngiltere kökenli bu köpeklerin çiftlik endüstrisinde çok önemli bir yeri vardır. Avustralya’nın bazı taşra bölgelerinde eğitimli bir Collie’nin bir insanın yaptığı işin 5 katını yaptığı belirlenmiştir.

Border Collie tüm cinsler arasında spora en yatkın köpektir. Yüksek atlama, uçan top ve hatta dans etme yarışmalarında bile birinci olurlar. Çok güçlü koku alma duyuları vardır ve yaygın olarak iz sürme köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Kurtarma aramalarında ve ilaç testlerinde kullanılmak üzere eğitilebilirler. Bu köpek kişiliğinizi kısa zamanda öğrenecek, günlük aktivitelerinizi ezberleyecek ve bir sonraki adımınızı tahmin ederek istediğine ulaşmanın yolunu bulacaktır.

8. Kuzgunlar ve Kargalar

Allah’ın zeki yarattığı bir diğer hayvanlar Kuzgun ve kargadan oluşan kargagiller familyası kuşlar arasında en zeki olanlardır. Kuş zekasını ölçmek üzere yapılan testlerde kargaların en yüksek IQ’ya sahip olduğu sonucu çıkmıştır. Gözlemleyerek öğrendikleri görevleri yerine getirebilirler, farklı şekilleri ayırt edebilirler, sayabilirler. Aşırı derecede sosyal varlıklar olan kargalar hiyerarşiyi sağlamak için havada düellolar yaparlar. İsrail’deki yabani leş kargaları balık yemi olarak ekmek kırıntılarını kullanmayı öğrenmişlerdir.

Yeni Kaledon kargası günlük yiyecek bulma arayışında araçlar kullandığı için inceleme konusu olmuştur. Karganın yarattığı araçlar arasında çimen ve yaprak kesme için kullandığı makas görevi gören nesneler bulunmaktadır. Kuzgunlar da kargalara çok benzemektedir, ancak kargalardan daha büyüktürler. Simsiyah olan bu iki kuşun arasındaki fark çıkardıkları seslerdir. Kuzgunlar da kargalar gibi kasıtlı olarak otoyollara ceviz gibi kabuklu yemişler bırakırlar ve sonrasında bir arabanın onları ezmesini beklerler. Böylelikle ödüllerine kavuşmuş olurlar.

9. Fare

Dünyada yüzlerce çeşit fare türü bulunmaktadır. Bu canlılar dünyanın en çok incelenen ve teste tabi tutulan hayvanıdır, sayısız kez psikolojik çalışmalarda kobay olarak kullanılmışlardır. Bunun nedeni, fare psikolojisinin insanınkine yakın olmasıdır. Bu sayede deneysel karşılaştırma fırsatı bulunmaktadır. Tüm fareler yeni davranışları ve numaraları çok çabuk öğrenmektedir.

2007 yılında yapılan araştırmalara göre fareler üstbilişe sahiptir. Üstbilişin, insanlarda ve bazı primatlarda olduğu bilinmektedir. Fareler inanılmaz derecede kuvvetli koku alma ve duyma yeteneğine sahiptir. Mayın ve bombaları bulabilmek için kullanılmışlardır.

Son teknoloji ile yapılan araştırmalarda farelerin tüberküloz enfeksiyonlu tükürük örneklerini koklayarak tanıyabildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu canlılar labirentlerden çıkma konusunda ustadırlar. Sosyal hayvanlar olan fareler heyecan, stres gibi dutgular sergilerler. İnsanlar gibi rüya görürler. Fareler çok akıllı ve dost canlısı yaratıklardır, onları incitmeyelim.

10. Portia Labiata (Zıplayan Örümcek)

Portia Labiata, Portia familyasının en zeki örümceğidir ve bu listedeki en küçük hayvandır. “Beyaz Bıyıklı Portia” olarak da bilinen bu örümcek Afrika, Asya ve Avustralya’nın çöllerinde ve ormanlarında yaşamaktadır. Bu örümcekler laboratuar testlerinde öğrenme yeteneklerini sergilemiş ve dünyanın en zeki böceği ünvanını almışlardır.

Sergiledikleri yeteneklerden biri de problem çözme testlerinden birinde yiyecek için diğer örümceklere tuzak kurmalarıdır. Diğer bir örümcek ağının köşesine giderek ağa düşmüş bir böcek sesi çıkarmaya başlarlar. Portia Labiata’nın görme kabiliyeti çok güçlüdür, bu inanılmaz yeteneği çoğu kez gözlemlenmiştir.

Bu örümcek avlanırken deneme-yanılma yöntemini uygular. Avı gelip geçerken Potia Labiata sessizce saatlerce bekler, ta ki saldırmak için o mükemmel an gelene dek.

 

Şimdiye kadar yapılmış araştırmalarda bulunan en zeki hayvanlar yukarıdakilerdir. Belki Allah cc. Hazretleri bizim bilmediğimiz daha zeki hayvanlar yaratmış olabilir. En iyisini yaratan Allah bilir…

 

Dünyanın en zeki 10 hayvanı konumuzdan sonra hayvanlar hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Hayvanlar ile ilgili ayetler

Hayvanlar ile ilgili atasözleri ve anlamları

Hayvanlar ile ilgili sözler

Hayvanların en ilginç özellikleri

Hayvanlar Aleminden Bilmediklerimiz

Dünyanın en zehirli hayvanı

Hz.Peygamberin (sav) hayvan sevgisi

Hayvanlarda Niçin Boynuz Vardır

HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ Kategorimiz

 

Eski sitemizdeki yorumlar…

Nazan Bozkurt Aygür    –   24.09.2015
Karganın bir hareketine Şahit oldum çok hoşuma gitti ,yerde kuru bir ekmek parçası buldu,gitti onu bir su birikintisinde
ıslatıp yumuşayınca yedi .

  Drogbaa   –   21.03.2015
Thank you!

  şule   –   08.06.2014
tahmin ettiğim hayvan ve benim de bir papağanım var

  başak    –   12.03.2014
vay elim kırıldı ama bunlar çok işme yaradı hayvanlar ne kadar akıllıymış

  umut çelik   –   06.02.2014
çok güzel ama bi eksik var bir maymun

  şevval   –   19.01.2014
tamin ettiğim filler ve pirimatlar zaten bunlar benim en sevdiğim hayvanlardır

  Emre   –   04.01.2014
Bence en güzel ve akıllı hayvan köpek

  Elif Zülal    –   13.12.2013
Örümceğİ tahmin etmedim ama yine de çok cani ve iğrençler.Ben bu hayvanlardan en çok yunus ve fili seviyorum.

  AbTal AbDİ   –   08.07.2013
ben bile örümcek kadar
deilim bea … :d ;D

  fvghnjkö   –   20.02.2013
ödevimi yaptım çok teşekkür ederim 😀

  meryem    –   12.02.2013
ben fare ve orumcegi hic sanmazdim ama ginede iyi

  gfjb   –   17.11.2011
ayyyy bilgi aldım çok teşekkür ederim
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar