Yeşil Çayın faydaları

Yeşil Çayın faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Kilo Vermede Etkisi ve Yeşil Çayın Faydaları konusunda basında ve internette çok sayıda haber çıkmaktadır. Ancak Yeşil çayın zayıflamaya yararları ve kilo verme etkisi üzerine bilgilendirici makale sayısı azdır. Biz de, yeşil çay ile zayıflanır mı?  Yeşil Çayın faydaları ve zararları  konusunda size yararlı olacağına inandığımız bu yazımızı yayınlamaya karar verdik.Umarız  faydalı olur.

yeşil çay kilo verme,  zayıflama
Yeşil çayın kilo vermede etkisi, eski çağlarda japonlar tarafından keşfedilmiş olup günümüzde ise ünü hızla yayılarak oldukça popüler bir içecek haline gelmiştir. Ancak yine de çoğumuz Yeşil çayın ne gibi bir yolla zayıflama ve incelme sağladığını bilmeyiz. Bu yazıda sizleri Yeşil çayın zayıflamada etkisi üzerine aydınlatacağız.

Bir çok uzmanın ortak kanıda olduğu genel görüş, günlük olarak 3-5 bardak yeşil çayın en etkili zayıflamayı sağladığıdır. Günlük 3-5 bardak yeşil çay içerek günlük 70 kalori fazladan harcayabilirsiniz. Bu da bir yılda 4 kilo fazladan zayıflama sağlamaktadır. Herhangi bir diyet listesi uygulamadan ve egzersiz yapmadan sadece yeşil çay içerek 3-4 yıl içerisinde tığ gibi kalabilirsiniz.

Yeşil Çay İçmenin Kilo Vermede Etkisi ve Zayıflamada Faydaları:

1) Yeşil çay metabolizma hızlandıran bir bitkidir.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan bir araştırmada yeşil çay yapraklarında bulunan bitkisel özler, vücudun yağ yakımını ve enerji harcamasını artırmaktadır ( Metabolizmayı hızlandırmaktadır.)

Aynı araştırmada, deneklere içirilen yeşil çayın 24 saat içerisinde bedenin metabolizma hızını %4 civarında artırdığı hızlandırdığı tespit edilmiş olup bunun nedeninin yeşil çay yapraklarında bulunan kateçin polifenolleri olduğu anlaşılmıştır. Kateçin polifenolleri maddesi, hücrelerin mitokondrilerindeki oksijenli enerji üretimi manasına gleen termojenezis sürecini hızlandırdığı ve oksidasyon yaparak bir tür kimyasal katalizör görevi gördüğü bilinmektedir.

2) Yeşil çay, sinidirim esnasında yağ emilimini engellemekte ve glikoz düzeyini düzenlemektedir.

Yeşil çayda bulunan Kateşin maddesinin ince bağırsaklardaki yağ emilimini önlediği Ve yemeklerden sonra glikoz düzeyini artırarak kandaki kan şekeri düzeyini yükselttiği bilinir. Bu durum da karbonhidratları yağa çeviren insülin salgılamasını azaltmaktadır.

3) Yeşil çay iştahı azaltır.

Şikago üniversitesinden bilim adamları, fareler üzerinde bir deney yaparak yeşil çayın iştah kesici etkisini ispatlamışlardır. Vücutlarına yeşil çay özü şırınga edilen fareler, normal farelere göre % 60 daha az yiyecek tüketir olmuşlardır. Yeşil çayın iştah azaltmasının temelinde kan şekerini yükseltmesi yatmaktadır.

4) Sabah kahvaltılarından önce içilen yeşil çay, düşük oranlı kalorisi nedeniyle daha az kalorili besinlerle beslenmemize neden olmaktadır.

Özellikle bel, kalça, göbek ve basen zayıflaması için yeşil çay içmenizi öneriyorum.
Neticede yeşil çayın kilo vermede ve zayıflamada 4 yoldan etkisi ve faydası mevcuttur.
Yeşil çayın zararları:

1. Yeşil çay sihirli bir iksir değildir.

Her ne kadar yeşil çay zayıflama sağlasa da günlük kalori alımını abartmamalısınız. Sırf yeşil çaya güvenilerek zayıflama olmaz. Yeşil çay içerken günlük kalori alımınızı ihtiyacınızdan fazla yapmamalısınız. Misal olarak günde 5000 kalorilik yiyecek tüketen birisine dilediğiniz kadar yeşil çay bile içersiniz faydasızdır.

2. Yeşil çayda bulunan Kafeine dikkat ediniz.

Günlük 7-10 bardak yeşil çay içenlerde kandaki kafein oranı yükseldiği için yüksek tansiyon, uyaranlara karşı hassasiyet gibi belirtiler gelişir. O nedenle fazla tüketimden uzak durmalıyız. Tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla yeşil çay içmenin zayıflamaya ve kilo vermeye sayısız faydalarını görebilirsiniz.

 

Kudret Narı hakkında bilgi için tıklayınız… 

 

Tarçın nedir ve faydaları nelerdir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
şifalı bitkiler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar