Tarçın nedir ve faydaları nelerdir

Tarçın nedir ve faydaları nelerdir

Tarçın nedir ve faydaları nelerdir

Yüce Allah Teala hazretlerinin insanların hizmetine sunduğu nimetlerden biri Tarçın ile bilgiler bulacağınız konumuzu severek okuyacağınızı düşünüyoruz. Faydalanmanızı diliyoruz.

Tarçın nedir ve faydaları nelerdir

Tarçın bugünümüze kadar yemeklerde lezzet katmak için ayrıca sağlık amacıyla kullanılan bir baharat çeşididir. Tarçın diğer baharatlara oranla daha yüksek antioksidan özelliğine sahip olan tarçın bir çay kaşığı toz tarçında yarım kap yaban mersininde olduğu kadar antioksidan bulunmaktadır.

Çinliler yüzyıllardır tarçını sağlık amacıyla kullanmaktadır. Tarçın mide bulantısına, ishale, adet sancılarına iyi gelir. Ayrıca dolaşım sistemini de çalıştıran tarçının sindirim sistemi açısından birçok yararı vardır. Tarçının anti bakteriyel özelliği mide ülserine neden olan Kandida albikan ve helikobakter pilori bakterilerine karşı etki gösterir. Ayrıca tarçın ilaçla tedavi edilemeyen maya mantarı enfeksiyonuna da iyi gelir.

Yapılan bir araştırma tarçının bilişsel işlev üzerinde de etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tarçının kalbe sağladığı faydalar uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kan inceltici bileşenleri sayesinde dolaşımı kolaylaştıran tarçın kalbe ve hücrelere bol miktarda oksijen girmesine yardımcı olur. Her gün düzenli olarak belli bir miktarda alınan tarçın kolon kanserinin görülme olasılığını azaltır. Yaraların erken iyileşmesine yardımcı da olan tarçın boğaz ağrılarına, sindirime iyi gelir.

Tarçın Nerelerde Yetiştirilir?

Tarçın genellikle tropikal ülkelerde yetişir. Bu nedenle ülkemizde sadece botanik bahçelerin olduğu yerlerde yetiştirilmektedir. Şu anda Endonezya, Madagaskar, Malezya ve Brezilya ülkeler arasında en büyük tarçın yetiştiriciliği yapan ülkelerdir.

Tarçın Çeşitleri Nelerdir?

Tarçın Çeşitleri Nelerdir?Tarçının iki farklı çeşidi vardır. Bunlar; Çin (cassia) ve seylandır. İki tür tarçın da tat olarak ve görünüm açısından benzerlik gösterir ama Seylan tarçını biraz daha tatlıdır. Çin tarçınına göre daha zor bulunur ve kan şekerini düzenlemede daha etkili olduğu görülmüştür.

Herhangi bir rahatsızlığınız için tarçın almadan önce mutlaka bir uzmana danışınız.

Tarçının Faydaları: Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır. Gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

Tarçın Nasıl Kullanılır? Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır..

Şeker hastaları için Tarçın Nasıl Kullanılır?

Şeker hastaları için en uygun kullanım şekli şöyledir: 6 gram çekilmiş tarçın, öğünlerde yemeklere katılmalıdır. Şeker hastalarında insülin hormonu salgılanmasında sıkıntı yoktur ama vücut hormona tepki vermemektedir. Tarçının bu şekilde kullanımı bu sorunun düzeltilmesinde etkilidir.

Şeker hastası olmayan kişiler zayıflamak ya da şeker krizlerinden kurtulmak için şu şekilde kullanabilirler: 1 tatlı kaşığı tarçın, demliğin içine koyulur ve üzerine 400 ml kadar kaynar su koyulur. Bu şekilde 10 dakika kadar demlemeye bırakılır. Ardından süzülerek içilmelidir. Günde bir bardak yeterli olacaktır.

Tarçın nedir ve faydaları nelerdir  konumuzdan sonra diğer bitkiler ile ilgili konularımıza aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

BİTKİLER HAKKINDA BİLGİ

Zayıflamak isteyenler için gizli tarif

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar